פורום אדריכלות נועד לדיוני אדריכלים, ארכיטקטים וסטודנטים בתחום. אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים בנושאי אדריכלות ותכנון, גם גם להתייעצות עם אדריכלים לאנשים בתהליכי תכנון ובנייה.

מעוניינים לנהל פורום זה? לחצו כאן כעת! bit.ly/2kyZDLL
תנאי השימוש בפורום

שאלה שאלתית

אורח 26.01 (11:49)
מה המידות המומלצות לרום נמוך ושלח עמוק?
ניסיתי לבדוק בשטח אך לרוב המציאות אכזבה והשימוש היה לא נוח בעליל. אז לפני שתיעצו לי להכנע ולוותר האם בכל זאת יש למישו המלצה?
הוסף תגובה

יש נוסחה

גלית 28.09 (10:33)
בעיקרון יש נוסחה (שהייעוד המרכזי שלה הוא למעשה בניית מדרגות בנוחות מירבית בעיליה וירידה במדרגות.) את הנוסחה תמצא לדעתי פה באתר באיש הירוק.
בעיקרון מעבר לנוסחה יש גם טבלה שאומרת:

בבתי מגורים פרטיים או דו משפחתיים:
רוחב המדרגה היה מימום 80 ס"מ
הרום שלה יהיה 17+3 או קטן מ-21
והשלח יהיה 28 פלוס 9 או מינוס 5
שזה גדול מ -21

בכל שאר סוגי הבנין:
רוחב מדרגה יהיה מינימום 100 ס"מ
הרום יהיה 17 פלוס 2 או מינוס 3
והשלח יהיה 28 פלוס 9 או מינוס 2.

את החשבון תעשה לבד.
הוסף תגובה

חידוד השאלה

אורח 26.01 (11:49)
תודה על התשובה, אך השאלה שלי היא לא לגבי מדרגות נורמטיוויות, שאז הנוסחה עובדת יופי.
הכוונה למדרגות שהשלח שלהן עמוק יותר, או ארוך יותר, איך שתקראו לזה,
שלח כזה המאפשר מס' צעדים עליו, נניח 2, ואז המדרגה הבאה. השאלה מה האורך המתאים על מנת לא להתקע באמצע צעד. (האם פשוט להכפיל את השלח שיצא לפי הנוסחה הרגילה? נניח לפי רום 15 שהשלח אמור להיות 32 להשאר על הכפולה ולעשות שלח 96?)
ובכלל במצב כזה שזה בעצם יוצא מין כבש עם מדרגות לא כדאי רום נמוך עוד יותר?
הוסף תגובה

לא אוהב את זה

אורח 4.07 (00:59)
אבל בכל זאת, אולי יש תשובה למישהו?
אני מציק רק כי מדובר במדרגות, ולא בבחירת הצבע של הפס כסף על הקיר..
הוסף תגובה

קשה, קשה

עדו 4.07 (06:27)
אין לזה נוסחה עד כמה שאני יודע. אתה יכול להניח שצעד רגיל של אדם הוא בין 55 ל 65 ס"מ. הבעיה היא שאם אתה שם מדרגה בודדת של 15 הצעד עליה הוא לא כזה וגם לא כמו על מדרגות רצופות. מדרגות רצופות הולכות בצעדים קטנים יחסית (30 ס"מ). כשהולכים על מדרגה בודדת בדרך כלל נעשה צעד יותר גדול. כלומר אפילו הצעד של המדרגה לא ניתן לחישוב על פי הנוסחה. אתה יכול לראות את זה כשאתה מסתכל על הצעד שאתה עושה בשלח האחרון, כשאתה מגיע לפודסט. זה לא צעד ברוחב מדרגה וגם לא צעד רגיל.
אם אתה חייב ולא יכול לקבץ את המדרגות יחד, או לפחות לאסוף אותן לשלישיות, הייתי הולך על פי החישוב של הצעדים ומקצר אותו טיפה. נגיד שהצעד של המדרגה יהיה 45 ס"מ, צעד שני 60 ואז מדרגה. שזה נותן 105 בין מדרגה למדרגה וזה גם לא כל כך נוח כי תמיד יוצא לעלות באותה רגל. להחלפת רגליים אתה צריך צעד מדרגה של 45 ושני צעדים של 60 כלומר 165 בין מדרגות.
אני חושב שבכל מקרה זה לא נוח כאלה מדרגות אבל זה התשובה הכי מקורבת שאפשר לתת.
הוסף תגובה

אכן קשה ומסובך

אורח 4.07 (09:16)
אך תודה רבה לך עדו בכל מקרה :)
הוסף תגובה