פורום אדריכלות נועד לדיוני אדריכלים, ארכיטקטים וסטודנטים בתחום. אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים בנושאי אדריכלות ותכנון, גם גם להתייעצות עם אדריכלים לאנשים בתהליכי תכנון ובנייה.

מעוניינים לנהל פורום זה? לחצו כאן כעת! bit.ly/2kyZDLL
תנאי השימוש בפורום

שאלה

אורח 24.04 (12:37)
אני מתעניינת בלימודי אדריכלות ועיצוב פנים,
רציתי לדעת מה ההבדל בין מהנדס להנדסאי אדריכלות? ת'כלס בשטח.
האם כל מה שהמהנדס עושה, גם הנדסאי מורשה?
הוסף תגובה

הנדסאי אדריכלות/אדריכל

אורח 26.04 (11:55)
נכנסתי לפורומים שונים כדי לקבל יותר מידע לגבי ההבדלים.
אני בכוונה עדיין לא מתייעצת עם מוסדות לימודים, כי להם יש אינטרס שאלמד דווקא אצלם.
עדיין חסר לי המהות וההכשרה של שני התארים החופפים מאוד.
מלבד השנים/מעמד/יוקרה/עדיפות במקום עבודה וכ'.

הבנתי שגם להנדסאי אדריכלות יש יד חופשית בתכנון ועיצוב, הוא יכול להיות עצמאי בשטח ומורשה חתימה על פרוייקטים עד 4 קומות.

מה עושה את ההבדל המהותי ביניהם?
כסף לא מעניין אותי, מעמד/יוקרה לא מעניין אותי, חיפוש ומציאת מקום עבודה לא מעניין אותי (לא כרגע).
הייתי רוצה לשמוע מה ההבדל במהות ובייעוד המקורי של שניהם?

אודה מאוד על תשובתכם.
הוסף תגובה

הנדסאי אדריכלות או עיצוב פנים

זיוה זילבר 3.02 (13:49)
חלק מההבדל מתמקד בהיקף ובעומק של הצד הטכני. אדריכל בהחלט עוסק בצד העיצובי של הבית, אבל לומד הרבה יותר מהמעצב על הצד הטכני, חוקים ותקנות וכו. מצד שני הוא מתקמקד פחות בנוחות, באווירה בצבעים ובטעמים של הלקוח, בעיקר במה שמתייחס לפנים הבית. יש הרבה תחומי חפיפה בין המקצועות ולמרות מה שהאדריכלים אוהבים להגיד, עיצוב פנים הוא בהחלט לא רק הגוונים של טמבור ונירלט. עיצוב פנים זה גם חלוקת החלל (גודל החדרים, מיקומם, הצורה שלהם), תאורה, אוורור, הצבת הרהיטים והמכשירים בבית והשילוב המוצלח בין כל הגורמים כך שהלקוח ירגיש הכי נוח ונעים. בעיצוב פנים נדרש לדעת שרטוט ברמה גבוהה, נדרשת יצירתיות, הכרה של כל המרכיבים הנכללים בבית (סניטציה, תאורה, מיזוג ועוד ועוד) וכן הבנה והיכרות לעומק עם כל הפרטים הקטנים. מעצב פנים רציני יכול בהחלט גם לתכנן את האלמנטים החיצוניים של הבית, אבל הוא ידרש לאדריכל שיאשר את התוכניות שלו. (אדריכל, מצד שני, יכול לעסוק בכל מה שהמעצב מתעסק, אבל לרוב הוא לא)
אכן, בעיצוב פנים פחות יוקרתי מאדרכילות וקשה יותר למצוא עבודה כשכירים, אבל בהשוואה לאדריכלות יש בו יחסית יותר התעסקות עם אסטתיקה ועיצוב ועם התאמה לצרכי הלקוח ופחות עם חישובים סטטיסטים, תקנות וכו.
(כן אני יודעת שכמה אדריכלים יזעקו על מה שכתבתי, אבל כבר קצת עייפתי מלקרוא את ההשמצות שלכם על מקצוע עיצוב הפנים)
הוסף תגובה

לזיוה - את טועה ומטעה,

אד' אפרת מאירי 27.04 (12:00)
חלק מההבדל מתמקד בהיקף ובעומק של הצד הטכני. אדריכל בהחלט עוסק בצד העיצובי של הבית, אבל לומד הרבה יותר מהמעצב על הצד הטכני, חוקים ותקנות וכו. - עד כאן הכל נכון
האדריכל מתמקד בעיקר בנוחות, נוחות ארגונומית של המרחב, נוחות אקלימית, נוחות של כמות אור ואוויר, וגם בבחירת חומרי גמר וצבעים = באווירה.
לקחתי את שכתבת, ותקנתי. . .
אדריכלות זה גם חלוקת החלל (גודל החדרים, מיקומם, הצורה שלהם), תאורה, אוורור, הצבת הרהיטים והמכשירים בבית והשילוב המוצלח בין כל הגורמים כך שהלקוח ירגיש הכי נוח ונעים. בעיצוב פנים נדרש לדעת שרטוט ברמה גבוהה, נדרשת יצירתיות, הכרה של כל המרכיבים הנכללים בבית (סניטציה, תאורה, מיזוג ועוד ועוד) וכן הבנה והיכרות לעומק עם כל הפרטים הקטנים.
מעצב פנים רציני יכול בהחלט גם לתכנן את האלמנטים החיצוניים של הבית, אבל הוא ידרש לאדריכל שיאשר את התוכניות שלו- זה נכון.
אכן, בעיצוב פנים פחות יוקרתי מאדרכילות וקשה יותר למצוא עבודה כשכירים, אבל בהשוואה לאדריכלות יש בו יחסית יותר התעסקות עם אסטתיקה ועיצוב ועם התאמה לצרכי הלקוח ופחות עם חישובים סטטיסטים, תקנות וכו. - זה ממש אבל ממש לא נכון ובעיקר מטעה
הוסף תגובה

או שאת או שאני לא הבנו

זיוה זילבר 3.02 (13:49)
מה בדיוק לא נכון - שאדריכל מתעסק יותר ממעצב פנים בחישובים, בתקנות וכו?
אם לא שמת לב, ברור לי שאדריכלות זה כן מקצוע שמתעסק עם אסטתיקה, נוחות ועיצוב וכלל בחלוקה הפנימית (למרות שהרבה אדריכלים לא ממש מוכיחים את זה, אבל זה לא רלוונטי לדיון). מה שניסיתי לאמר, זה שאלו התחומים המשותף לאדריכלות ולעיצוב פנים. התחומים הלא משותפים הם מצד אחד הידע שלכם האדריכלים בכל הסעיפים הטכניים (שהוא רב בהרבה משלנו המעצבים) ומצד שני הידע והגישה שלנו לתחומים כמו ריהוט, צבעים, סגנון וכו שהם תחומים פחות דומיננטים אצל האדריכלים. כולנו עוסקים בעיצוב בתים, אבל הדגשים ומקורות הידע שונים.
חבל רק ששוב ושוב האדריכלים מפגינים זלזול ובורות ביחס למקצוע עיצוב הפנים ("מתעסקים עם גוונים של טמבור ונירלט, או בוחרים וילונות" וכל מיני ביטויים כאלו). זה לא נכון ולא מכובד.
ואם נשתמש בהשוואה (המטופשת אם יורשה לי) לעולם הרפאה שעלתה כאן בפורום לפני מספר ימים, אז גם רופא מיילד, לא מתייחס בזלזול למיילדת...(והמיילדת, אני מקווה, לא חושבת שהיא יודעת יותר מהרופא (-: )
יאללה, די עם השטויות. נלך לעבוד...
זיוה
הוסף תגובה

אלוהים אדירים. קחו את זה לארכ...

אורח 1.05 (04:01)
אלוהים אדירים.
קחו את זה לארכיג'וב.
הוסף תגובה

אדריכלות או עיצוב

גלית 18.06 (13:02)
לא משנה מה תילמד כמה ואיפה ככלל טעם טוב לא ניתן לרכישה אפשר לשכלל אבל זה מסוג הדברים שאו שיש או שאין.
לכן השאלה מה נטיית ליבך ובמה אתה מוכשר יותר
במידה והצד הטכני חזק אצלך יותר באדריכלות יש יותר מהצד הזה, במידה ונטיית ליבך ליצרתיות אסטתיקה בעצוב יש יותר.
לפני שיקפצו עלי פה אציין שבשני התחומים צריך גם יכולת טכנית וגם יצרתיות ואסטתיקה השאלה איפה הדגשים.
הוסף תגובה

יש לך בלבול בהגדרות של התארים

effie 10.10 (08:41)
מהנדס = קונסטרוקטור, הוא לא אדריכל ולא מעצב פנים, מהנדס/הנסדאי בניין קובע את חוזר המבנה והחומרים שלו
אדריכל יכול לתכנן כל סוג של מבנה, בהתאמה למצבו רשום או רשוי ומורשה לחתום על כל תכנון.
הנדסאי אדריכלות, יכול לתכנן מבני מגורים - בית פרטי, דו-משפחתי ובניין עד 4 קומות.
מעצב פנים רשאי לתכנן רק פנים של מבנה/חלל ולא רשאי לחתום על דבר
ההבדל בין שלושתם (בהשוואה למקצוע אחר) הוא כמו אדריכל=רופא כללי/רופא מומחה, הנדסאי אדריכלות=פרמדיק ומעצב פנים=אח/סניטאר בבית חולים
אפרת מאירי - אדריכלות ישראלית
www.efratmeiri.co.il/
077-7020014
הוסף תגובה

תודה

אורח 25.04 (09:54)
תודה על ההבהרות.
הוסף תגובה

קצת נסחפת בתיאורים ובהשוואות

אורח 25.04 (20:40)
לאדריכל פנים יש אחריות כוללת על כל הפנים, הוא הרופא של הפנים כמו שהאדריכל הוא הרופא של החוץ.
בחיי היומיום לאף אחד לא אכפת אם חזית הבית היא כך או אחרת אבל אם לנ נח בחדרי הרחצה או במטבח מקללים יום יום.
הוסף תגובה

עם כל הכבוד לסניטרים, הייתי מגדירה לפי השוואתך

אורח 16.03 (10:14)
את המעצב כאחות (יש לה החלטות מסויימות לחולים לא?).
הוסף תגובה

שי שחושב שלאדריכל אין אחריות על הפנים = טועה

אדריכלית 10.10 (08:41)
לאדריכל ישנה אחריות על הפנים כמו על החוץ כמו על הפיתוח ושאר אלמנטים נוספים
הוא כמו מנצח בתזמור האחראי שהכל יחמבר למנגינה אחת
מעצב פנים הוא כמו נגן של קבוצת כלים בתזמורת, אבל לבטח לא של כולה.
ולכן, לאדריכל ישנה הרבה יותר אחריות על המבנה והתכנון (גם אם זה תכנון נוף,כביש, גן ילדים, בית סוהר, בית חולים, בניין מגורים, מרכז קניות וכוו) מאשר למעצב פנים או הנדסאי אדריכלות
היקף העבודות מצריך ידע נרחב הרבה יותר מאשר להכיר את הסקלה של טמבור/נירלט/נדיר ולזהות טאפטים
הוסף תגובה

למי שחושב שלאדריכל אין אחריות על הפנים

אדריכלית 10.10 (08:41)
לאדריכל ישנה אחריות על הפנים כמו על החוץ כמו על הפיתוח ושאר אלמנטים נוספים
הוא כמו מנצח בתזמורת האחראי שהכל יתחבר למנגינה אחת
מעצב פנים הוא כמו נגן של קבוצת כלים בתזמורת, אבל לבטח לא של כולה.
ולכן, לאדריכל ישנה הרבה יותר אחריות על המבנה והתכנון (גם אם זה תכנון נוף,כביש, גן ילדים, בית סוהר, בית חולים, בניין מגורים, מרכז קניות וכוו) מאשר למעצב פנים או הנדסאי אדריכלות
היקף העבודות מצריך ידע נרחב הרבה יותר מאשר להכיר את הסקלה של טמבור/נירלט/נדיר ולזהות טאפטים
הוסף תגובה

למה אתה חושב שאדריכלים מלמדים עיצוב פנים ?

דידי- אדריכלית 27.04 (16:59)
בכל המקומות שלומדים עיצוב פנים כולל הנדסאים?
אדריכל הוא מקצוע כולל. עיצוב פנים הוא חלק מהמקצוע. חלק קטן. וכמובן חשוב מאוד. אין תכנון בית בלי עיצוב פנים. זה הפיניש. ואגב.. אני מלמדת עיצוב פנים בכמה מקומות, ואני אדריכלית.

www.DD-arch.com
הוסף תגובה

קודם שיהיה מקצוע "אדריכלות פנים" (ל"ת)

סטודנט לאדר 28.06 (23:12)
הוסף תגובה