פורום אדריכלות נועד לדיוני אדריכלים, ארכיטקטים וסטודנטים בתחום. אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים בנושאי אדריכלות ותכנון, גם גם להתייעצות עם אדריכלים לאנשים בתהליכי תכנון ובנייה.

מעוניינים לנהל פורום זה? לחצו כאן כעת! bit.ly/2kyZDLL
תנאי השימוש בפורום

מדרגות, לעזרתכם אודה

רבותי 31.07 (21:19)
אם אני מתכנן מדרגות במהלך אחד, בקוטג', האם אני חייב שהמרחק בין המפלסים יהיה 304 ס"מ לכל היותר? האם זהו מרחק סביר בין רצפה לתקרה (כולל הבנייה ביניהן)? מדוע בקושי רואים מדרגות במהלך אחד? הם רוחב של 95 ס"מ זה מספיק?

(אני לא אדריכל, רק חובב)
הוסף תגובה

מדרגות

דרור 31.07 (23:23)
החוק אומר כך:
מינימום בין רצפה לתקרה יהיה בשטח מגורים 2.50 מ' גובה רצפה תקרה
לזה תוסיף יציקה וריצוף של קומה שניה בין 35-40 סמ' הגעת למינימום של 2.85-2.90 גובה רצפה רצפה תחלק את זה במספר מדרגות רצוי כך שמינימום גובה מדרגה יהיה 16.5 ומקסימום גובהה יהיה 17.5 סמ'.
כך תגיע למספר המדרגות הרצוי.
כמובן שכאשר אתה מגביהה מפלס כמוןת המדרגות תשתנה.
מהלך מדרגות אחד לא יעלה על 16 מדרגות רצופות בגבהים אלו של מדרגות אלא באישור מיוחד של הוועדה. אפשר לחלק את המהלך האחד שלך עם פודסט אחד .

בהצלחה.
הוסף תגובה

התקן למהלך מדרגות אחד רציף

אד' אפרת מאירי 1.08 (00:23)
התקן כיום למהלך רציף של מדרגות הוא 17 מדרגות על רום של 17.5 ס"מ
אז גובה הקומה העליונה הוא 17X17.5 = 297.5 ס"מ
כמובן אתה יכול לעשות מהלך עם פחות מדרגות ברצף, אך לא יותר מזה.
הוסף תגובה

אז אני בצרות

רבותי 1.08 (02:50)
טרם הגעתי לשלב קביעת גובה הקומות, אך אני רוצה לשמור לעצמי את הזכות לקבוע כי גובה קומת הקרקע (רצפה-תקרה) הוא 2.7 מטר ועם היציקה והריצוף נניח 3.1 מטר. המטרה הייתה 17 או 18 מדרגות (יש לי עד 4.25 מטר למהלך, זה מספיק ל-18 מדרגות לפי 25 ס"מ, כי אחת לא נספרת), אבל אז נזכרתי בתקנה הזו שמגבילה אותי ל-16 מדרגות (או יותר, אבל עם רום של מקסימום 15.5 ס"מ וזה יותר גרוע).

16 מדרגות עם רום של 19 או 19.5 ס"מ זה לא בא בחשבון? כאמור מדובר במדרגות בתוך דירה (קוטג').
הוסף תגובה

זה עניין של נוחות יותר מאשר של החוק

יובל 16.01 (12:46)
לגבי החוק תקרא עוד כאן:
www.saf.co.il/noa/law_765
יכול להיות שזה לא מעודכן ותמי צודקת אבל העקרון זהה.

האמת היא שזה החוק כדי שקבלנים לא יבנו דירות מחורבנות. אם אתה בונה לעצמך אז כדאי שתבנה את מה שטוב. לא נעים לעלות במדרגות בעלות רום כל כך גבוה של 19 ס"מ. אם יורדים בהם הן נראות תלולות ובמהלך אחד רציף ללא פודסט יהיה תמיד את מי שימעד על העליונה ויפול בגלגולים את כל הדרך למטה.
יש סיבה לחוק, הוא הגיוני.

אני ממליץ לך לא לעבור את ה 18 ס"מ למדרגה ואם יש לך מרחב, אפילו ללכת על 17 (פשוט מדרגות נעימות יותר להליכה). קומה של 2.70 זה אחלה, בטח יותר טוב מ 2.50.

ו...תעשה פודסט. זה לטובתך.
הוסף תגובה

לא מדובר בבית שמיועד לבנייה

רבותי 1.08 (15:54)
אני לא יודע אם אתה יודעים, אך יש אנשים שאחד מתחביביהם הוא לשרטט בתים...

לעצם העניין: אני מתכנן קומפלקס הכולל ארבעה קוטג\'ים, כל אחד בן ארבע קומות. מבחוץ שני טיפוסים, מבפנים ארבעה שונים. אני מתכנן עכשיו את אחד מהם (השמאלי מלמעלה). בקומת הקרקע אני צריך חדר אורחים ופינת אוכל, מטבח, שירותי אורחים וחדר כביסה, בקומה הראשונה שלושה חדרי שינה ושני חדרי רחצה. אחד מחדרי השינה צריך להיות מרווח ולכלול חדר רחצה צמוד. בקומה השנייה טרם החלטתי, כנראה חדר שינה, חדר רחצה, חדר ארונות ומרפסת גג קטנה. בקומת המרתף חדר משחקים/יחידת דיור, וצריך גם ממ\"ד, טרם החלטתי אם מינימלי או מרווח יותר. הקומפלקס כולל חדר כניסה שרוחבו 2.4 מטר ובו גם גרם מדרגות היורד לקומה שמתחת, שם נמצאות ארבע דלתות כניסה לארבעה מרתפים שונים. לכל מרתף תהיה גם חצר במפלס שלו.

אני מצרף כאן תוכנית ראשונית של קומת הקרקע והקומה הראשונה (ממש ראשונית, גם אין חלונות וכלים סניטריים כי טרם הגעתי לשלב הזה). כפי שאתם יכולים לראות יש לי מעט מאוד מרחב תמרון בשתי קומות אלה, במיוחד בקומת החדרים. אם אני משנה את גרם המדרגות, אני מקלקל את שתי הקומות האלה. בקומה הראושנה יש שני כיווני אוויר, אחד ראשי ואחד משני, ובמפלס הכניסה יש דלת כניסה מצד אחר. האין ידי כבולות?

האם תקרה גבוהה יותר בסלון לא מצדיקה את ה\"נזק\" שבמדרגה אחת נוספת, או ברומים שהם טיפה יותר מהרצוי?

כפי שאתם רואים בתרשים, אני לא ממש יכול להוסיף פודסט לגרם המדרגות.לא מדובר בבית שמיועד לבנייה
הוסף תגובה

לגבי קוטג' של 4 מפלסים

אד' אפרת מאירי 1.08 (21:14)
אם אתה רק נהנה לשרטט תוכניות של בתים אז מה זה משנה לך ? הרי זה כמו פרוייקט סטודנטיאלי בלימודים, ולעולם לא יבוצע.
אבל אם אתה כן מתכנן מבנה חדש, אז אתה מחוייב לעמוד במגבלות הגובה של התב"ע החלה על המגרש.
ממגבלות אלו, אנחנו האדריכלים, גוזרים את כמות הקומות הניתנת לתכנון/ביצוע במגרש.
ומכאן תוכל לדעת כמה מפלסים יהיו לך, ומהו הפרש הגבהים בן המפלסים.
המלצתי, אל תעבוד באופן חובבני.
כי בטח תרצה אח"כ למכור/להשכיר = למנף את עצמך ע"י הקוטג'ים הנ"ל, ואם הם לא יהיו ראויים למגורים בגלל מגבלות גובה וכוו, אזי כל השקעתך נפלה לתמיון.
הוסף תגובה

החוק עודכן למהלך של 17 על 17.5 (ל"ת)

אד' אפרת מאירי 1.08 (21:11)
הוסף תגובה

אפרת, תודה אבל העניין הוא כזה:

רבותי 2.08 (00:23)
התוכנית הזו באה לשרת שלוש מטרות שונות:

1. תכנון לשם תכנון. זהו תחביב שלא עסקתי בו כמה שנים ואין לי תיק עבודות מסודר (מה שהיה כבר אינו מסיבות אלה ואחרות). השאיפה היא כמובן ללמוד לעבוד על תוכנה של אדריכלים ולהעביר אליה את התוכנית הזו ובהמשך תוכניות אחרות (אגב, אני יודע שלפי האקדמיה ללשון העברית יש לכתוב "תכנית", אבל אני מורד). החידוש* שאני מביא פה הוא הגודל המינימלי של הקרקע עליה מתוכננים ארבעה בתים אלה (רוחבה 25 מטרים ואורכה 24 מטרים, הווה אומר 600 מ"ר. זה לא כולל חניה והרחוב יהיה רחב ויכיל חניות אנכיות בשני צדדיו). חשוב לי שהבנייה עצמה תהיה לפי התקן (מדרגות, ממ"ד וכו'), אך אין חשיבות לנושא התב"ע. *ברור לי שזו לא באמת המצאה מקורית שלי.

2. אני שואף לתכנן עיר שלמה (גם בזה יש לי ניסיון מסוים) ובין היתר לכלול שכונות מגורים לווילות וקוטג'ים, אבל גם כאלה שתהיינה חסכוניות בשטח. הרעיון לדחוס ארבעה קוטג'ים לקרקע כה קטנה הוא לא מקובל ולא מובן מאליו ואני צריך הוכחה שזה מסתדר.

3. אני שוקד על כתיבת מאמר רחב יריעה שבו אני מציע תיקונים קלים ("קלים") ברגולציה בענייני תכנון ובנייה ובין היתר מתכוון להפריך כמה וכמה מטענות הארגונים הירוקים. אני מתכוון גם לטעון שבניית בתים צמודי קרקע אינה חייבת להיות בזבזנית בשטח. לצורכי המחשה אני אביא גם את תוכנית זו של ארבעה מבנים על קרקע של 600 מ"ר, כאשר כל אחד כולל אף אפשרות ליחידת דיור נפרדת לחלוטין. בהנחה שבכל קוטג' כזה מתגוררות 4 נפשות, משמעות הדבר היא תנאי צפיפות של 26,666 נפש לקמ"ר, או 12,800 נפש לקמ"ר בהתחשב גם בשטחים ציבוריים (לפי 52/48). לצורך המחשה, הצפיפות בעיר רמת גן היא כ-11,000 נפש לקמ"ר.

אי לכך חשוב לי להשלים תוכנית זו על הצד הטוב ביותר.

אינני בונה דבר במציאות (ובאמת, תודה על הדאגה), אם כי המחשבה משעשעת.

לעצם העניין (המדרגות): אני אשקול זאת שוב. קיוויתי שלמישהו פה יש רעיון מה ניתן לעשות עם התוכנית של שתי הקומות שבתרשים, אם משנים את המבנה והמיקום של גרם המדרגות.

אגב, אני אישית מעדיף להתגורר בקומה 5 מתוך 10 ובלבד שיהיה נוף. בית עם גינה זה Overrated.
הוסף תגובה

כל הכבוד על הנסיון והתעוזה אבל....

אד' אפרת מאיר 2.08 (11:54)
כל הכבוד על הנסיון והתעוזה אבל....
למה אבל ? כי היום כשבונים דו-משפחתיים בצפיפות גבוהה, 2 יח"ד ל 500 מ"ר, אז מקבלים בתים קטנים של 150 מ"ר + 21-26 מ"ר שרות.
בסטנדרט הבניה כיום זה נחשב נוח על גבול הצפוף.

לגבי התכנון שלך, לפי האימג' ששלחתך מאוד קשה להתייחס למיקום המדרגות, כי הוא סכימטי.

ובגדול ישנו דיון כבד מאוד בין בניה בקומות או בניה צמודת קרקע. כל סוג בניה פונה לקהל יעד שונה.
ולכל סוג בניה ישנם יתרונות וחסרונות.
כך שכל דבר שתכתוב בגנות 'הירוקים' תמיד יתקבל באופן אמביבלנטי, ותצטרך להוכיח מעל לכל ספק את היתרון בבניית מגדלים.

וקצת מציאות למצב הבניה בישראל 2009/10
היום במצב המבניה בישראל, ישנו מחסור בעיקר בדירות בגודל קטן 90-70 מ"ר לזוגות צעירים. ואני לא מדברת על דירות שערכן ההתחלתי הוא 950,000 ש"ח אלא דירות בעלות של 550,000-750,000 ש"ח.
תראה כי ברוב ערי הפריפרייה - עפולה, מגדל העמק, נצרת עלית, קריות, חדרה, פרדס-חנה כרכור אין דירות מסוג זה למכירה ומאוד קשה למצוא בהן דירות מסוג זה להשכרה.
הוסף תגובה

רצף מדרגות במהלך אחד

לקסמן לילך 1.02 (13:19)
האם תוכל להפנות ו\או לצרף את עידכון החוק לעניין רצף מדרגות במהלך אחד מ-16 ל-17 על 17.5 ומתי נעשה השינוי.

תודה מראש
הוסף תגובה

שוב אותה תשובה לרבותי

אד' אפרת מאירי 3.08 (07:07)
כבר דנו בזה קודם
אז המקסימום של המהלך הוא 18 מדרגות ברום של 17.5 = 315
גובה קומה א' = 3.15 מ'.
מדרך המדרגה 30 ס"מ.
רוחב מדרגות מינימלי = 90 ס"מ.
למה לא עושים מהלך אחד ? כי הוא נחשב בזבזני
הוסף תגובה

אפרת

רבותי 3.08 (17:37)
תודה.

אינני מסכים עם חלק מהדברים שאת כותבת והייתי שמח לנהל איתך דיון, אך לאור התפתחות אחרונה, אין לי עכשיו אפילו טיפת זמן.

תמשיכי בעבודה הטובה.
הוסף תגובה

מדרגות

דרור 3.08 (23:49)
פשוט בזבוז זמן כל הבירבורציה שלך.
עדיף היה לו קנית את ספר החוקים והיית מעיין בו לבד.
יש טעם לכל חוק וחוק ולמה הוא נחקק.
הוסף תגובה

ההתעסקות במדרגות היא מצחיקה לעומת כל ה"תכנון"

מישאורח 6.08 (13:07)
התכנות הזה כל כך סכימאטי וגרוע שאין בכלל טעם להתייחס למדרגות עם/בלי תקן. חדר מדרגות צינוקי, כניסה לבית איומה, וכל התכנון פשוט לא רציני ולא מקצועי. אפשר להוכיח כל מיני דברים אם אין שום מחוייבות לאיכותם או להיותם מציאותיים ומתפקדים.
אפשר להכניס יח. דיור על שטח פצפון. אם הן ממש צפופות וגרועות בשביל מה זה טוב ? אם אין אוויר ואין אור בשל התכנון הלקוי וצפיפות הבתים, אז מה הוכחת ?
אם התכנון לגמרי סכימאטי - אז גם את בעית המדרגות אפשר לפטור כסכימאטית. בעתיד כשזה יהיה מעשי נפתור את זה (או שלא).
הוסף תגובה

עבור מישאורח

רבותי 6.08 (21:20)
מה יהיה...

"חדר מדרגות צינוקי" - אך אין חדר מדרגות כלל.

"כניסה לבית איומה" - מה כל כך איום בכניסה לבית? חדר הכניסה לקומפלקס רוחבו 2.4 מטר או 1.3 מטר ללא המדרגות שיורדות לקומת המרתף.

"כל התכנון פשוט לא רציני ולא מקצועי." - מה שלא רציני ולא מקצועי זה לומר שהתכנון אינו רציני ואינו מקצועי ולא להסביר מדוע הוא אינו רציני ואינו מקצועי. אם אתה מתכוון לצורת ההגשה ולא לתכנון - היא אכן לא רצינית ולא מקצועית.

"יח. דיור על שטח פצפון." - השטח אינו פצפון כלל. שטח המבנה מספק וגודל החדרים קטן ביחס לווילה, אך לא יבייש דירת יוקרה ברמת אביב. ואם כוונתך ליחידה הנפרדת שבמרתף - גודלה 62.5 מ"ר, כמו דירת שלושה חדרים בבניין ישן.

"צפופות וגרועות" - מה כל כך צפוף וגרוע? המרחק בין המבנה למבנים שצפויים להיבנות מצדיו הוא 6 מטר. יש פה משהו חריג? האין זה המרחק גם בין קוטג'ים בהרצליה פיתוח ורמת השרון? האם גם את המיזם היוקרתי של חברת פריזט חסון בהוד השרון תכנה "צפוף וגרוע"?

www.pariza...sp?gpid=33

זה לחלוטין לא לעניין ללעוג לתוכנית רק כי היא אינה מוצגת באופן מקצועי.
הוסף תגובה

עבור דרור

רבותי 6.08 (22:04)
תן לי לנחש: אתה עצמך 'ירוק', דברי פגעו בך ולכן החלטת "לרדת עלי". אבל לא היה לך דבר חכם לומר, אז כתבת "בירבורציה". איזו בירבורציה? האם חלקתי על הטעם שבחוק? האם הסברתי באריכות או בקצרה מדוע התקן שגוי? לא ולא. הערתך מיותרת וסרת טעם.
הוסף תגובה

עבור אפרת

רבותי 6.08 (22:09)
1. בית על שטח של 170 מ"ר כולל שרות זה על גבול הצפוף? אני לא מסכים כלל. ובכלל, מי אמר שחייבים לבנות על רבע דונם רק 170 מ"ר? אפשר לבנות גם 270 מ"ר (90 מ"ר בקומה, כולל מרתף).

2. לדעתי ניתן להסיק את מיקום המדרגות מהתרשים וההסבר.

3. אני לא בטוח שאני מבין מה זה אומר שכל סוג בנייה פונה לקהל שונה. הישראלי המצוי כנראה מעדיף בית עם גינה ונאלץ להסתפק בדירת ארבעה חדרים משיקולי תקציב. דירות גן נחשבות למבוקשות, גם אלה הכוללות גינה של 30-40 מ"ר בלבד. בקומפלקס דנן הגינה גדולה בהרבה ויש מספיק מקום לפרגולה, מדשאה, פרחים ושני עץ פרי.

4. לא אמרתי דבר על בניית מגדלים... ומדוע אני צריך להוכיח? חובת ההוכחה היא על ה'ירוקים'. היה לי דיון בנושא עם "ירוק" מוכר אחד. הוא טען בפורומים שונים טענות לא מבוססות וכאשר פניתי אליו וביקשתי הסבר הוא לא הצליח להוכיח שהן נכונות (כמה מפתיע. הוא גם לא אמר בפה מלא: "סליחה, טעיתי").

5. יש מחסור בדירות בגדלים של 70 עד 90 מ"ר באזורים כמו עפולה ובתקציב סביב 650,000 ש"ח? את בוודאי מתלוצצת. במקומות שציינת ניתן לרכוש דירות גדולות יותר במחירים זולים יותר. באזורים האלה הביקוש מועט מאוד. אשר לדירות בשכירות: נראה לי שדווקא להיפך. יש שפע של דירות זולות באזורים ובגדלים הללו.

6. אשר לבזבוז שבמדרגות במהלך אחד: אם מדובר בחדר מדרגות בבניין, אז כן, זה באמת בזבזני. אבל בבית דו קומתי, למשל, אין כך הדבר.

7. אני מקבל את זה שעדיף רום של גג 17.5 ס"מ. זו גם הייתה מסקנתי בעבר.
הוסף תגובה

האם אפשר לתכנן מדרגה אחת בכניס...

יעל 23.08 (07:38)
האם אפשר לתכנן מדרגה אחת בכניסה לבית פרטי? האם שני מדרגות רום 12 זה נוח לכניסה?
הוסף תגובה

תודה רבה!

רון נשר 8.08 (09:41)
המון תודה. תמשיכי בעבודה הטובה.

-----------------------------
רשימת צימרים איכותיים באתר צימר R
הוסף תגובה

תודה

שימרית 9.08 (11:20)
עזרת לי מאוד.
---------------
צימר למשפחה