השפעת צבעים עלינו וניצולם ליצירת אווירה

תהליך בחירת הצבע

צבעים משפיעים עלינו. צבעים שונים במינונים ובגוונים שונים משנים את האווירה במקום ומשפיעים על החוויה שלנו. כשנרצה לבחור צבע עבור הקירות בבית יש להתייחס לכמה דברים שישפיעו על התוצאה הסופית.

ראשית צריך לזכור שצבע מושפע מהאור שמאיר עליו, ביחוד אור שמש. חשוב להתייחס לכוון החדר ומתי חודרת אליו שמש אם בכלל. כמו כן יש לשים לב שהצבע של מה שנמצא מיד מחוץ לחלון שממנו נכנס האור גם משפיע על הצבע בתוך החדר. האור המוחזר משם יחדור לחדר וישפיע על הצבעים שבתוכו כאילו עירבבנו מעט מהגוונים שבחוץ עם אלה שבחדר. גם גוון הצבע הישן שאותו מכסים יכול להשפיע על הגוון הסופי. המסקנה – מה שאנחנו רואים בחנות או במניפת צבעים לא יראה בהכרח בדיוק אותו הדבר בתוך החדר שלנו.קשה מאוד לחזות מה תהיה התוצאה הסופית ולכן כשצובעים חדר רצוי להביא דוגמית ולבחור את הצבע בחדר עצמו בתנאי התאורה שיש בו לאחר שצבענו אותו על קיר החדר. רצוי לצבוע דוגמית על שני קירות בכיוונים שונים כדי לראות את הגוון בסוגי אור שונים. חשוב שהדוגמית תצבע בשתי שכבות ובגודל שאינו קטן מדי כדי שנוכל לקבל רושם נכון. רק כך נדע איך הגוון שבחרנו יראה באמת.

 

בחירת הגוון

ועכשיו כשאנחנו יודעים איך לבחור את הצבע נשאר להחליט באיזה צבע לבחור?

השאלה האמיתית כאן היא מה אווירה שאנחנו רוצים לייצר ומה התנאים הקיימים בחדר. חדר מוצל יהיה יותר קר וידרוש באופן כללי צבעים חמים יותר. צבעים קרים יותר יתאימו לחדר שטוף שמש. חשוב גם להתייחס לפונקציה שהחדר ממלא. בחדרים שבהם מחפשים להרגע, למשל חדרי רחצה או שינה, נעדיף צבעים שאינם בוהקים. ליצירת אווירה אינטימית נוכל להשתמש בצבעים חזקים יותר.

צבעים מאותה המשפחה בדרך כלל יעבוד טוב ביחד. אם נרצה לוודא איך מסתדרים שילובי צבעים שונים נוכל להיעזר בפלטות צבעים מוכנות שניתן למצוא ברשת. במקרה שבו משתמשים בפלטה חמה אפשר לשים דבר קטן בצבע קר בתור דגש ולהיפך. רק חשוב לשים לב ולעשות את זה במידה. נרצה להמנע ממראה מקושקש ועמוס שיווצר אם נשלב דברים רבים מדי.

השפעת צבעים עלינו וניצולם ליצירת אווירה />כשנרצה להדגיש משהו נוכל לעשות זאת על ידי צביעתו בצבע חזק והקפתו בצבע ניטרלי. שוב, חשוב כאן המינון. צבעים בוהקים אמנם מרגשים ומושכים אותנו, אך אנחנו לא יכולים לשהות במקום שיש בו יותר מדי מהם לאורך זמן כי הם יוצרים אווירה אינטנסיבית מאוד, לעיתים עד כדי חוסר נעימות. אם הלכנו על זה וצבענו קיר בצבע חזק, כדאי לפרק את הצבע באמצעות תמונות או משהו אחר שישבור את הגוש העוצמתי.

ואם אנחנו עדיין נרתעים מכל העניין או שלא רוצים להתעסק עם זה? אפשר לשכור את שירותיה של מעצבת פנים ולהשאיר לה לשבור את הראש על זה.

המאמר באדיבות

 • תמר קלינברגר
 • קליק לחיוג: 0545408009
 • טלפון:
  0545408009הצג
 • כתובת:
  הוד השרון
 • אתר:
  הצג

תגובות