רובע ארבע בתל אביב | היעדר זכות ערר | ברק בר-לב

ראוי לציין כי בבקשה להיתר-בניה אשר תהא תואמת את תוכנית רובע ארבע, אין חובת פרסום לציבור כלומר גם שאין למתנגדים זכות ערר (להתנגד) בגין כך.

ממש לאחרונה, הוגש ערר  על ידי פלוני אלמוני כנגד אישור של בקשה להיתר בניה של פרויקט אשר נמצא בלב רובע ארבע בתל-אביב, כנגד בקשה אשר תואמת את הוראות תוכנית רובע ארבע.

במסגרת הדיון בהתנגדות (בערר) עלתה השאלה  המשפטית שהיא האם קיימת בכלל הזכות לערור על החלטה לאשר היתר-בניה אשר תואם את תוכנית רובע ארבע?

כאן המקום לציין כי ועדת הערר לתכנון ולבניה מחוז תל אביב, סילקה את ההתנגדות (הערר שהוגש) וקבעה בין היתר כי הבקשה להיתר-בניה נשוא הערר המדוברת אכן תואמת את הוראות תכנית רובע ארבע בתל-אביב, ועל-כן למתנגדים (העוררים), בוודאי שאין זכות קנויה, לערור על תכנית רובע 4 שנכנסה כבר לתוקף.


תכנית רובע ארבע הינה תכנית מפורטת. ויודגש,תכנית הרבעים של תל-אביב – רובע 4 – היעדר זכות ערר כי בקשה להיתר-בניה אשר תהא תואמת את הוראותיה של התכנית אינה מצריכה ו/או מחייבת את פרסום לעיונו של הציבור הרחב.

כמובן שניתן להבין את ההיגיון העומד בבסיסה של התוכנית, בהתאם למטרותיה של התוכנית והוראותיה וכך ניתן אף ללמוד בצורה  מפורשת  מלשונו של סעי 27 וגם -23א' לתכנית מתאר ארצית 38 (תמ"א 38).


ללמדכם, המקור והאדן העיקרי והחוקי לתת רשות לערור לוועדת הערר המחוזית, על החלטה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה בנושא היתרים, נעוץ  בסע'  152 לחוק התכנון והבניה..

כזכור וכידוע, סע' 152 אכן ממצה את זכות הגשת ערר (לעניין היתר-הבניה), ואם  הוא אינו חל – אז נראה הגם שלא קיים שום מקור נוסף המקים לעוררים זכות ערעור על החלטת ועדה מקומית בהתאם ולפי הוראות התכנון והבניה, והרי זכות-הערר אינה קיימת אלא רק אם עוגנה חוק.

לגופו של עניין, הבקשה נשוא הערר המדבור אכן נבחנה מכל מקום ונמצאה תואמת את הוראות תכנית רובע ארבע בתל-אביב, ולפיכך אין למתנגדים הזכות להגיש ערר וזאת מכוח של סע'  152לחוק התכנון והבניה - (ערר 1021/021.)


הכותב ברק בר-לב בעל ותק וניסיון בתחום המקרקעין והתכנון והבניה, הוא מייסד והבעלים של משרד בר-לב המתמחה בתהליכי התחדשות עירונית, מהמובילים בישראל. המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ/ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתכמת על הדברים האמורים.

 

המאמר באדיבות

תגובות