משפצים ושורדים - איך תעברו את השיפוץ בשלום?

הרבה אנשים שמחליטים לשפץ בפעם הראשונה את הבית הקיים או את הדירה שקנו - מרגישים הרבה פעמים רגשות מעורבים. מצד אחד, הם מתרגשים להשקיע ולעצב את ביתם החדש, להגשים חלום ישן, להפיח חיים ברעיונות מקטלוגים מאובקים שאספו במשך הזמן או פשוט לייצור קן חמים ונוח. מצד שני, סיפורי הזוועה הנפוצים של החברים והמשפחה שכבר "עשו את זה" - עשויים לפגוע בשמחת היצירה. וחבל.

אם גם אתם בדרך להיכנס לחוויה הזו של השיפוץ, או שאתם כבר נמצאים בעיצומה, יש כמה דברים שאתם חייבים לדעת. פשוט כדי למנוע את הטעם המתוק-מריר של אחרי. אז... אף אחד לא מת משיפוץ ביתו (עד כמה שידוע לי...). אבל כמו כל תהליך מורכב - הוא דורש למידה, הכנה, תכנון וניהול נכון כדי שיעבור חלק ונטול זוועות והפתעות לא נעימות ככל האפשר. 

למה "משפצים ושורדים"? ניסיוני המצטבר בתחום עיצוב ושיפוץ דירות ועסקים והתקלות בעשרות אנשים, במציאות וברחבי האינטרנט עם שאלות ופעמים רבות, חוויות לא כל כך נעימות, בתחום - גרמו לי רצון עז לחלוק ולתמצת את מה שאני למדתי וגיליתי על הדרכים שיכולות לעשות את התהליך קליל ונעים יותר.  
התוצאה: לפניכם 5 הנקודות החשובות בעיני שכדאי לשקול וללמוד לפני שנכנסים לתהליך של שיפוץ. תהנו, תנהלו ותשרדו.

1. לא על התקציב לבדו. אבל כן על התקציב לבדו - מניסיון, על התקציב לבדו יכול לקום וליפול פרוייקט של שיפוץ. אנשים שהגדירו תקציב שאינו ריאליסטי או אינו עומד בקו אחד עם הרצונות והצרכים של השיפוץ, פשוט נתקעו בשלב הקריטי ביותר - השיפוץ. אז אל תתחילו במחשבות והגיגים על שיפוץ לפני שביררתם מה התקציב שלכם. אל תתחילו בתהליך של תכנון לפני שביררתם האם התקציב שלכם ריאלי. בדקו מחירי שוק. בדקו כמה עלה בממוצע לאחרים שיפוץ בסדר הגודל שאתם מתכננים. אל תסתפקו רק בחברים ובמשפחה - כנסו למחירונים של אנשי מקצוע, תתקשרו אליהם ותבקשו שיעריכו. אפילו תזמינו אותם למקום - יש דברים שהם ייראו ואתם לא. אתם לא מתחייבים לכלום והם יישמחו לעשות את זה - בעיקר אם אלו אנשי מקצוע שאתם מכירים או שחברים/משפחה המליצו לכם עליהם. לסיכום, נסו לכמת מראש, עוד לפני שהתחלתם לתכנן, את המרכיבים הבסיסיים והכבדים של השיפוץ - ותוסיפו עליהם לפחות 30-40 אחוז. תחמירו - ככה, מקסימום, תופתעו לטובה.  

2. לתכנן ולנהל לבד או לקחת אדריכל/ית או מעצב/ת פנים - ומה ההשלכות של כל מסלול? אז אתם יודעים מה התקציב שלכם ויודעים מה אתם יכולים לעשות איתו. עכשיו הזמן להחליט האם אתם הולכים לתכנן ולנהל את השיפוץ הזה או לנוח ולתת למישהו אחר לעשות את העבודה.  אם זו ההרפתקה הראשונה שלכם, בהחלט הייתי ממליצה לכם למסור את התכנון וניהול השיפוץ לידיו המסורות והמתורגלות של איש מקצוע דוגמת אדריכל/ית או מעצב/ת פנים. הוא או היא יידעו לתרגם את הרצונות והצרכים שלכם לתכניות עבודה מסודרות, בהתאם לתקציב שלכם, ולרוב גם ייפקחו על יישומו של התכנון בשטח. לעיתים אדריכלים או מעצבי פנים גם יידעו להמליץ על קבלן ואנשי מקצוע משלו - כך שתהיו פטורים מלחפש בעצמכם. ההשלכות: מצד אחד, תשלום נוסף מצד שני - שקט נפשי והנאה אמיתית מהתהליך אם אתם בוחרים באדם הנכון לעבודה. שוב, בקשו המלצות מחברים ומבני משפחה. התרשמו מתיקי עבודות ותיפגשו עם כמה אנשי מקצוע כדי שתרגישו מי הכי נראה לכם. חפשו כימיה. מישהו שאתם מרגישים שמבין בדיוק מה אתם רוצים, בעל יכולת הקשבה ורצון להעניק לכם שירות איכותי. וותרו על אלו שמשדרים שהם הולכים להגיד לכם בדיוק "מה אתם צריכים" עוד לפני ששמעו אתכם - ולכפות עליכם ועל ביתכם את היומרות העיצוביות שלו. כנראה שהן בכלל לא יהיו באופנה מחר. 

אם תחליטו שאתם מתכוונים לתכנן ולנהל את תהליך השיפוץ בעצמכם - תצטרכו לתכנן בעצמכם את כל מרכיביו. אתם יכולים לקחת קבלן שיודע לתת מענה לכל מרכיבי השיפוץ או למצוא אנשי מקצוע שונים שיהיו אחראיים על חלקיו השונים. האופצייה האחרונה פחות מומלצת ללא מנוסים - כי תצטרכו לנהל את כל אותם אנשים מבחינת תזמון משפצים ושורדים - איך תעברו את השיפוץ בשלום?העבודה ולבדוק בעצמכם שהיא מתבצעת כראוי. בקיצור, לקחת על עצמכם תפקיד במשרה די מלאה לכמה שבועות או חודשים.   

3. תכנון או השלב היצירתי. זה השלב ה-fun באמת, ובגלל אופיו תחמו אותו בזמן. אם שכרתם את שירותיהם של אדריכל/ית או מעצב/ת, היא או הוא יבנו לכם לו"ז מוגדר לשלב הזה בשבילכם. הסיבה לצורך בלו"ז, בעיקר בשלב הזה, היא שכאן נוטים יוזמי השיפוץ ללכת לאיבוד, להתפרע ולהימרח. אם אתם לא רק משפצים אלא גם נכנסים בעיצוב, אתם עלולים ללכת לאיבוד בין שלל האופציות. לכל בית או דירה יש פוטנציאל משלהם ולרוב מספר אלטרנטיבות תכנוניות - על המגבלות והאתגרים של הבית. נסו להתמקד, לחשוב פונקציונאלי ולטווח ארוך - ואל תשכחו - בעיקר בשלב הזה את עניין התקציב. כל קיר שבונים או הורסים עולה לכם. כל נישת גבס עם תאורה נוגסת עוד בתקציב. כל פרט נגרות יש לו תג מחיר. 
בקיצור, תתחילו מהחלום המקסימלי שלכם בתחילת תהליך התכנון - בדקו אותו בהתחלה או באמצע השלב הזה מול המציאות, הלא היא התקציב - וצמצמו למה שאפשר, כדאי ונכון לעשות. אל תשכחו, הדירה יכולה להצלטלם יפה, אבל אתם תצטרכו לגור בה כמה שנים טובות לפחות. אפשר וכדאי להכניס יצירתיות בעיצוב, אבל אל תעשו מעשים שאחר כך יעלה לכם הרבה עצבים וכסף לשנות - למשל כשהילדים יגדלו או כשיגיע עוד תינוק. אל תתמקדו בעיצוב של חלל אחד בלבד, אלא וודאו שה-כ-ל זורם ומתחבר. 

4. כתב כמויות = המסמך שיציל את הכיס שלכם.תכננתם, נהניתם, הערכתם. עכשיו ערכו רשימה מדוייקת של כל פרטי השיפוץ - מסמך הרבה יותר מפורט מהרשימה שעשיתם בשלב הראשון. אם אתם נעזרים באדריכל/ית או מעצב/ת הם ייעשו את זה בשבילכם - מומלץ, כי הם יודעים להעריך בדיוק כל פרט בתכנית שתכננו בשבילכם לכדי כתב הכמויות. אם אתם משפצים לבד - חפשו מסמכים כאלו באינטרנט ובחרו אחד שנראה מאד מפורט - זה יצמצם את תחום ההפתעות התקציביות. מה עושים עם כתב כמויות? קודם כל עושים עותק. בעותק הראשון מכניסים עלויות עבודה וחומרים מוערכים. כאלו תמצאו במחירונים של בעלי מקצוע ובחנויות של ספקים. אתם מכמתים ומקבלים - בקירוב - את עלות השיפוץ.את העותק השני, הריק, נותנים לקבלן או בעל מקצוע - ועדיף שיהיו לכם כמה כאלו. לאחר שתקבלו מהם כמה הצעות מחיר, תוכלו לבדוק בעזרת כתב הכמויות איזו הצעה הכי שווה. שוב, אם יש לכם לצידכם אדריכל/ית או מעצב/ת - הוא ייקח וייתרגם את הצעות המחיר מאנשי המקצוע שלו או אלו שאתם הבאתם לכתב הכמויות שהכין עבורכם. שימו לב, לא תמיד ההצעה הכי זולה שתקבלו - היא הכי טובה. יש פה כמה קאצ'ים או מלכודות שרבים ומנוסים מכם נפלו בהן: השוו בין הצעות המחיר כדי לבדוק את רמת הפירוט שנתן לכם כל בעל מקצוע. ייתכן שדווקא הצעה זולה יותר פשוט משמיטה הרבה פרטים שאת החשבון עליהם תקבלו בסוף. בדקו מול האנשים שמהם קיבלתם את הצעות המחיר מה הן כוללות: חומרים, אספקה והתקנה למשל. יש כאלו שייגבו עוד כסף בסוף על האספקה מהחנות. יש כאלו שידרשו תוספות אם תחליטו באמצע לשנות את סוג הקרמיקה. יש כאלו שיגישו לכם אחרי השיפוץ את חשבון החומרים. לכו על אלו שמספרים לכם את כל הסיפור מראש ולא מנסים להרוויח עליכם או להראות זולים יותר באמצעות השמטת פרטים. כמובן - בחרו באיש מקצוע שממליצים לכם עליו. כזה שאתם יכולים ללכת לראות עבודה שלו או כזה שהאדריכל/ית או המעצב/ת עובד איתו.

בקיצור, כתב הכמויות צריך להיות מפורט להפליא ולספר לכם בדיוק איך וכמה השיפוץ באמת הולך לעלות. אל תשכחו את המע"מ.

5. השיפוץ - לצאת לחופשה או לבלות באתר.
תכננתם, נהניתם, חישבתם, הגעתם. הדירה או הבית שלכם הולכים להראות כמו שדה קרב וזה לא מראה לבעלי לב או קיבה חלשים. בשלב הזה תרגישו לעומק את ההשלכות של בחירה בליווי אדריכל/ית או מעצב, או לחילופין קבלן שמנהל את העניינים, לעומת ניסיון עצמאי לנהל את כל התזמורת הזו. אם לקחתם אנשי מקצוע - צאו לחופשה ותחזרו כשהבית משופץ, מצוחצח וכל הקרביים שלו חזרו למקומם. אם, לחילופין, החלטתם לאמץ לוק של קסדה צהובה לחודש הקרוב, לקחתם חופשה מהעבודה ואתם עומדים באמצע מה שהיה הבית שלכם עם סט תכניות מאולתרות במקרה הטוב - קחו נשימה עמוקה וחדדו חושים. וודאו שנקודות הביוב מיושמות במקום הנכון, וכך גם נקודות החשמל. עקבו באומץ אחרי הנחת הריצוף של הבית וודאו שהוא אכן הריצוף הנבחר ולא חיפוי חדרי האמבטיה וכו'. זו הגזמה פרועה, כי לאנשי מקצוע יש בדרך כלל הגיון בריא וניסיון לא רע בכלל, בעיקר אם לקחתם כאלו שאתם סומכים עליהם - אבל כל שלב קריטי בשיפוץ יידרוש את נוכחותכם ו-ווידוי זהיר שהכל הולך כשורה. 

המלצה אישית: בהחלט תבדקו ותוודאו, אבל אל תעיקו על האנשים שעובדים. אל תפריעו בדרך וממש אין סיבה שתהיו בשטח כל דקה. תגיעו, תסתכלו, תשאלו לגבי מה שאתם לא מבינים ותוודאו שמחר הכל ימשיך לזרום חלק - מי ומה שצריך להגיע יגיע, ומה שצריך להיעשות ייעשה. תנהלו, אבל בסטייל ובנחת. תביאו קפה ועוגיות, זה יתרום הרבה יותר מלחץ ללא בסיס.


בהצלחה!
    

המאמר באדיבות

 • טניה אברמזון
 • קליק לחיוג: 0524716709
 • טלפון:
  0524716709הצג
 • כתובת:
  גבעתיים
 • אתר:
  הצג

תגובות