התחדשות עירונית | ברק בר-לב

     פינוי בינוי                                  

קו אחד עובר כחוט השני בין התוכניות השונות שעסקו ועוסקות בתכנון ופיתוח של הנדל"ן בישראל ברמה הארצית (ישראל 2020, תמ"א 35, תמ"א 31, תמ"א 38 וכו'). כולן מבוססות על התפיסה שיש לבצע חלק רחב ככל הניתן מהבניה העתידית במדינה באזורים מבונים. כלומר, על ידי חיזוק מבנים ובנייה מחודשת.

 

זאת על מנת לשמור על שטחים פתוחים, להחיות את המרקם הבנוי, למנוע את שקיעתן של השכונות הוותיקות, לשמור על עתודות הקרקע בשולי הערים ולנצל באופן מיטבי את מוסדות הציבור והתשתיות הקיימות. בשתי מילים – התחדשות עירונית.

 

כחלק ממדיניות זו של התחדשות עירונית קודמו בין השאר מספר תוכניות של פינוי בינוי. מדובר למעשה במצב בו המדינה מכריזה על אזור מסוים כמיועד לעבור פינוי בינוי, כאשר ההכרזה מקפלת בחובה שורה ארוכה של תמריצים. מיזמי חיזוק מבנים ובנייה על ידי פינוי בינוי נחלקים למספר אפיקים שונים - מסלולי פינוי בינוי ועיבוי מיועדים לרשויות מקומיות, בעוד שמסלול פינוי בינוי מיסוי פונה ליזמים. כל המסלולים הללו לטובת חיזוק מבנים והתחדשות עירונית הופכים בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מנוף הנדל"ן של ישראל.

 

פינוי בינוי רשויות:

מסלול פינוי בינוי רשויות הוא אפיק שבמסגרתו כלל המהלך, עד שלב הביצוע של העסקאות, נעשה בידי הרשות המקומית. זאת תוך התמקדות בשכונות ובאזורים נבחרים שמתאימים לפרויקט מסוג זה. פינוי בינוי במסלול רשויות נשען ומתבסס על התשתיות בשכונה תוך שמירה מקסימאלית על הפרצלציה הקיימת. כך ניתן לאפשר אפילו מימוש עסקאות בדידות בכל אחת מהחלקות.

במסגרת מסלול פינוי בינוי רשויות מוקמת כחלק מהמיזם מסגרת ארגונית מקומית אשר תפקידה לסייע להאצת התהליכים השונים ולהסביר את עקרונות הפרויקט לבעלי הזכויות על הנכסים (בעלי הדירות). כמו כן, הרשות המקומית מקדמת תכנון סטטוטורי ליצירת וודאות מבחינה תכנונית ולהוספה של זכויות בנייה.

חשוב לציין כי מימוש הפעילות הוא באחריותם הבלעדית של המחזיקים בזכויות על הנכס (בעלי הדירותפינוי בינוי - התחדשות עירונית) באמצעות קבלנים או יזמים מטעמם. אחריותה של הרשות המקומית כוללת גם פיתוח ומימון החלקים הציבוריים של המיזם.

 

מסלול עיבוי רשויות:

מסלול עיבוי רשויות הוא אפיק שקיים מאז שנת 2001 המיועד לשכונות מגורים. כל מהלך הפרויקט מובל על ידי הרשות המקומית מתוך מטרה לנצל באופן מיטבי את הקרקע עם תוספות בניה באזורים מבונים מבלי להרוס בניינים קיימים. קרי, חיזוק מבנים. בין אם בבניית אגפים חדשים ובין אם כתוספת קומות.

התחדשות עירונית במסלול פינוי עיבוי מאפשרת להכליל מתחמים שאינם מקיימים את תנאי הסף של אפיק פינוי בינוי, בייחוד בכל הנוגע לתוספת זכויות בנייה. כמו כן, ניתן להציע מתחם המורכב ממספר תתי-מתחמים, כאשר אין רציפות טריטוריאלית ביניהם, כל עוד הם עומדים בדרישות והתנאים.

 

אזורים שנמצאו מתאימים למסלול על ידי הוועדה הבינמשרדית להתחדשות עירונית יומלצו להכרזה כמתחמי עיבוי, בהתחשב במגבלות התקציביות ועל פי דירוגם בהתאם לקריטריונים שונים. גם במסלול זה, לצורך עידוד הפעולות, מוענק מימון ציבורי להאצת התהליכים, לפעולות הסברה שונות לתושבים ולקידום תכנון סטטוטורי לתוספת זכויות הבנייה.

 

הכותב ברק בר-לב בעל ותק וניסיון בתחום המקרקעין והתכנון והבניה, הוא מייסד והבעלים של משרד בר-לב המתמחה בתהליכי התחדשות עירונית, מהמובילים בישראל. המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ/ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתכמת על הדברים האמורים.

 

המאמר באדיבות

תגובות