בתים מבפנים 2019

בתים מבפנים 2019
בתאריכים 31 באוקטובר עד ה-2 בנובמבר תפתח ירושלים שוב את דלתותיה לסיורים, לביקורים ולמפגשים בנושאי ארכיטקטורה והסביבה הבנויה.
צפוי לנו אירוע עשיר, מגוון וגדול, שיתחיל ביום חמישי בבוקר ויימשך עד מוצאי שבת.

כמעט כל התכנית כבר מופיעה באתר:
Batim.itraveljerusalem.com

הרישום לסיורים שדורשים רישום מוקדם ייפתח כשבוע לפני האירוע, ביום שישי ה- 25 באוקטובר.
שימו לב שגם השנה רוב הסיורים והבתים פתוחים ולא דורשים רישום מוקדם!


שלוש טעימות מהתוכנית:

רזי גן עדן
מוזיאון רוקפלר, רחוב סולטאן סולימאן 27.
סיורים מודרכים ב"רזי גן עדן: מאה שנים לקרמיקה הארמנית של ירושלים" – תערוכה חדשה המציגה רטרוספקטיבה של מאה שנים לקרמיקה הארמנית. בסיורים שבהדרכת פאוזי איבראהים ממוזיאון ישראל, אוצר מוזיאון רוקפלר והתערוכה, תוצג ההיסטוריה של הקרמיקה הארמנית – מסמליה המובהקים של העיר ומרכיב מרכזי בנוף הירושלמי המעטר מבנים רבים שבני שלוש הדתות רואים בו סמל לזהותם המקומית.
הם יכללו גם ביקור בחצרו הפנימית של המבנה, שבה גומחת מזרקה מחופה ביצירה מונומנטלית של אריחי קרמיקה כחולים של דוד אוהנסיאן.
שילוב התערוכה במבנה היסטורי מאפשר מבט חדש על מבנה המוזיאון, שהוא פנינה אדריכלית בנוף הירושלמי וציון דרך בתולדות האמנות והאדריכלות המודרנית בארץ בתקופת המנדט הבריטי.
חמישי, 31.10, 16:30 ו־17:30 | שבת 2.11, 10:30 ו־11:30 משך הסיורים כ־30 דקות.
4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל־35 משתתפים בסיור.


אקסטרים מינימליזם
 
שדרות בן מימון 39, קומה 4.
אדריכלים: Ollech+Tol, מ־2019.
ביקור בדירה בת 220 מ"ר שתוכניתה יוצרת הפרדה ברורה בין האזורים הפרטיים המשרתים את המשפחה בת שבע הנפשות המתגוררת בה ובין האזורים הציבוריים המשרתים את אורחיה הרבים. עיצוב הדירה נשען על שני חומרים עיקריים – עץ ומשטח לבן (שיש או צבע) – המחפים את הקירות והמערכות ומייצרים מחיצות, מעברים וחללים נסתרים ועוטפים את הבית בתחושה שקטה והרמונית.
שישי, 1.11, 10:00־15:00. הכניסה לדירה בקבוצות של 20 מבקרים כל 20 דקות.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

 

המרכז למדעי המוח על שם צ'רלס וסוזן גודמן
 
נקודת מפגש: בכניסה למרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח (Edmond and Lily Safra Center for Brain Science), קמפוס ספרא בגבעת רם, האוניברסיטה העברית. 
אדריכלים: FOSTER+PARTNERS בשיתוף עם YBGSNA- בר, שיפמן-נתן ושות' אדריכלים; 2018.
הזדמנות להכיר את בניין מדעי המוח ולשמוע על הפרויקט המשתרע על פני 15 אלף מ"ר ושש קומות ומאכלס את מיטב המומחים לחקר המוח במרכז הגדול בישראל. הבניין כולל פרוגרמה מורכבת של מעבדות, מרכז דימות ועוד, ומתוכנן לפי התקן הישראלי לבנייה ירוקה תוך דגש על יעילות אנרגטית. בגג הבניין ובמעטפת שלו נעשה שימוש בחומרים שמיושמים בארץ לראשונה: סבכות אלומיניום ויריעות ETFE שקופות.
חמישי, 31.10, 15:00.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.


צילום: Moy Volkovich