תל אביב של מטה - תערוכה

תל אביב של מטה - תערוכה

ידידיה איש שלום: תל אביב של מַטָּה

 Downtown Tel Aviv: Yedidya Ish Shalom

אוצרת: ד"ר בת-שבע אידה

פתיחה: ביום רביעי - 4.10.23 בשעה 19:00 | נעילה: 31.12.23


"עיר שכזו, אחי ורעי, לא ראיתם אפילו בחלום. 

מהלכים אתם ברחובותיה ואין אתם יודעים על מה להשתומם תחילה ועל מה להשתומם בסוף."  

כך תיאר ש"י עגנון את העיר העברית, אותה מצייר איש שלום בסדרת ציורים ייחודית המציגה באור אחר את התפר בין העבר והעתיד בתל אביב-יפו.


כירושלמי בעבר, בחר האמן להציב זרקור על השכונות הוותיקות בעיר המשנה את פניה בקצב מסחרר ובתהליכי ג'נטריפיקציה מואצים. 

תושבים מקומיים עוזבים, גורדי שחקים שצמחו וכבשו את קו האופק מטילים צל ומנהלים שיח טעון עם בתיה הראשונים והפשוטים, אשר חלקם זוכים לשימור וחלקם לפינוי והריסה. 

מסמטאות נווה-צדק לבתי-כנסת נטושים ועזובים, בית-המכס המנדטורי הנעול כאי-בודד, מגדל שלום מאיר שלמענו נהרסה גימנסיה הרצליה ההיסטורית, בית העצמאות בו הוכרזה הקמת המדינה, דרך יפו, פלורנטין ועוד. 

דווקא מקומות אלה בהם נוסדה העיר, מלמדים יותר מכל עליה, על תושביה ועל החברה בכלל.

 זהו מבט אל המורכבות הזאת לא ממקום השולל את החדש, אלא מכזה שמכבד את מקומם של הישן והחדש זה לצד זה ולא האחד על חשבון השני.

 

סמטאות "חשוכות" הנתפסות לעתים כאפרוריות ועגמומיות מופיעות בציורים בצבעוניות עשירה עם צמחי בר וחלודה, כבלי חשמל, טחב וירוקת חיננית. 

מבנים בעלי חשיבות ועבר מפואר שחלקינו חולפים על פניהם מבלי להפנות מבט- מקבלים שוב את מרכז הבמה, וזוכים לעדנה ותשומת-לב מחודשת לה הם ראויים, לא רק מצד יזמי נדל"ן תאווי השקעה, אלא גם מצד תושבים ועוברי-אורח.

 

הציורים בטכניקה ריאליסטית מבטאים באופן מיוחד את הרגע הזה ואת המתח העדין הקיים בין הישן למתחדש, קבוע וארעי, נוצץ וצנוע, עושר ועוני, מסורת וקידמה ובין עיר של מַעְלָה ושל מַטָּה. 

אל מול הניכור שנוצר במבט-על ממרומי המגדלים, האמן מישיר מבט רגיש אל יופיים הצנוע של המבנים המתפוררים ומתקלפים, אל כתובות הגרפיטי שחלקן קיימות במציאות ואת חלקן הוא עצמו יוצר בציור ובאמצעותן הוא אף מביע מסרים וביקורת מרומזת. 

"אל תבזבז את הייאוש, עוד נזדקק לו" (יורם טהרלב), ו"אם אשכחך ירושלים- זה בגלל תל אביב" אלה חלק מן הכתובות הפזורות בציורים, אשר לעתים מתכתבות עם תופעות חברתיות אקטואליות ומציאות ישראלית מורכבת ולעתים מצטטות קריאה אנושית ושיר, דוגמת All You Need Is Love"" של הביטלס, או את מילותיה הנוגעות של לאה גולדברג- וּפְשׁוּטִים הַדְּבָרִים וְחַיִּים, וּמֻתָּר בָּם לנִגְעַֹּ, וּמֻתָּר, וּמֻתָּר לֶאֱהֹב."

 

העיר התוססת הזאת, ששאפה גבוה מיום הקמתה בין הפרדסים והחולות, לאחרונה אט-אט נזכרת, ומנסה לשוב ולשמר את הקסם הזה החבוי בה דווקא למטה. 

מכאן שם הסדרה שהוא פרפרזה על מאמר בתלמוד אודות ירושלים – "אמר הקדוש ברוך הוא: לא אבוא ב'תל אביב' של מַעְלָה, עד שאבוא ל'תל אביב' של מַטָּה".

 

ידידיה איש שלום (נ.1990) - צייר, אמן ומעצב שציוריו הוצגו במוזיאונים וגלריות בארץ ובעולם. 

נולד וגדל בירושלים ולמד במגמת האמנות של מוזיאון ישראל ואצל אמנים שונים במהלך הדרך ובוגר בהצטיינות של הפקולטה לעיצוב ב-H.I.T. מתגורר ויוצר כיום בשכונת נווה צדק, תל אביב-יפו.

 

באירוע הפתיחה יברכו: נציגי תיאטרון ירושלים והקרן לירושלים, אוצרת התיאטרון ד"ר בת-שבע אידה ויישא דברים פרופ' אביגדור שנאן, שציורים מהתערוכה התפרסמו בספרו על מגילת קהלת.


התערוכה מתקיימת במסגרת 'צאן ברזל' - הביאנלה של ירושלים, 2023

בתמיכת הקרן לירושלים