צובעים את הדירה? תגידו להתראות לצבעי השמן

עד לפני שנים מועטות, כאשר רצינו לצבוע את המשקופים או הדלתות בבית, הבחירה הטבעית היתה לרכוש צבעי שמן. אותם צבעים שידועים בכושר כיסוי ותוצאות מצוינות, לצד חסרונות בולטים כגון ריח חריף שלא עוזב את הבית גם לאחר שבוע, זמני ייבוש ארוכים מאוד וכמובן הקושי הרב שבהסרת כתמי צבע במידה ואלה טפטפו לרצפה שלא לדבר על הנזק שעלול להגרם לרצפת PVC או פרקט.

על מנת להבין מדוע צבעי השמן מקיימים ניגודיות של איכות לצד חסרונות בולטים כל כך, עלינו להבין מאילו חומרים בעצם מייצרים צבעי שמן ומדוע לעיתים קרובות עולות תהיות בנוגע לבטיחות השימוש בו – הן בחשיפה ישירה בזמן עבודה ממושכת והן בחשיפה לילדים קטנים – בעיקר כאשר צובעים רהיטי ילדים עשויים מעץ.

צבעי שמן בצביעת דירה

לפני שנדבר על צביעת דירות, נגלה לכם שצבעי השמן מוזכרים לראשונה כבר בשנת 1100! בהקשר של ציורים. כמובן שטכניקת היצור של הצבעים השתנתה במהלך השנים אך פרט אחד לפחות נשאר זהה – שימוש בשמן על מנת להמיס פיגמנטים של צבעים שונים. אם בעבר נהוג היה להמיס פיגמנטים שנמצאו בטבע, הרי שהיום, כל צבעי השמן, מיוצרים מפיגמנטים שמיוצרים בתהליכים סינטטיים.
היתרונות שבצבעי שמן טבועים בעובדה שמאחר וצבעים אלה מבוססים על המסת פיגמנטים בשמן, הצבע לא יומס במגע עם מים או חומרים אחרים בנוסף לעובדה שכושר העמידות הכללי של השמן - ואיתו הצבע יהיו גבוהים מאוד.

אז היכן הבעיה?

איך יכול להיות שעם איכויות כל כך גבוהות (שאף אחד אינו מטיל בהן ספק), נוצר לצבעי השמן מוניטין שלילי כל כך.התשובה פשוטה. לצד היתרונות הנובעים משימוש בשמן לצורך המסת פיגמנטים, ישנם חסרונות רבים. לדוגמה, ריח חריף שנובע מכימיקלים וממיסים שונים שנמצאים בצבע וממשיכים להיפלט במשך ימים ואפילו שבועות. ריח זה יכול להיות כל כך חריף עד כדי מצב שבחשיפה ממושכת או במצב של רגישות, תיתכנה סחרחורות והרגשת עייפות מוגברת. אם יש לכם ילדים קטנים בבית, אתם לא תהיו שמחים לדעת שהם ישנים בחדר שזה עתה נצבע בצבע שמן ומבחינתי לפחות, לא משנה כמה בטוח המוצר על פי החברה שיצרה אותו.חסרונות בולטים נוספים טמונים בעובדה שזמני הייבוש של צבעי השמן ארוכים מאוד ויכולים לנוע בין 6-8 שעות המתנה בין שכבה לשכבה. לייבוש סופי תצטרכו להמתין עוד 24 שעות ולהתנדפות הריח, יהיה עליכם לאוורר את הבית במשך מספר ימים במקרה הטוב. במידה ובחרתם לשכור צבעי, עובדה זו עלולה לייקר את עלות צביעת הבית מאחר ומדובר כאן בזמנים ארוכים שנדרשים על מנת לבצע את העבודה בצורה איכותית. במידה ובחרתם לצבוע את הבית בעצמכם, צבעי השמן לא נעימים כל כך לצביעה וזה בלשון המעטה. הסרת צבע שמן שנשפך מצריכה שימוש במדללים כדוגמת טרפנטין (שיפגין יעילות רק כאשר הצבע טרי), ניקוי כלי העבודה יהיה קשה ולעיתים קרובות לא תוכלו להשתמש יותר במברשות או ברולרים שנטבלו בצבע שמן.תוסיפו לחסרונות שמנינו את העובדה שבעבר נעשה שימוש במתכות כבדות ורעילות כדוגמת עופרת וקדמיום ותקבלו מוצר שלעיתים קרובות יעלה סימני שאלה רבים אצל הצרכנים – לדעתי האישית בצדק רב, למרות שכיום השימוש בחומרים אלה אסור ויצרני הצבעים למיניהם מדגישים את העובדה שהם אינם עושים שימוש בחומרים מסוכנים מעין אלה ושכל הצבעים עומדים בתקנים.

השחקן החדש – צבע על בסיס מים

תחשבו שיכולתם להשיג את כל היתרונות שמנינו בשימוש בצבעי שמן אך במקום לסבול בשקט, היה באפשרותכם למנוע את הריחות החריפים - שלא עוזבים את הדירה גם לאחר שבוע, זמני הייבוש היו מתקצרים לשעתיים בין שכבה לשכבה, הצבע היה נעים לצביעה ואם היתה נוזלת טיפה, יכולתם לנגב אותה בקלות בעזרת מטלית לחה וללא שימוש במדללים שיגרמו לכם סחרחורת. אין ספק שזה היה הצבע המושלם. אתם יודעים את זה ותהיו בטוחים שגם החברות הגדולות בארץ ובעולם מודעות לעניין.זו הסיבה שכיום יותר ויותר חברות משקיעות כסף בפיתוח ושיווק צבעים אקריליים (רחיצים על בסיס מים) שיתנו פתרון לבעיות שטמונות בצבעי השמן ושיציעו תחליף הולם לצבעים אלו.

האם הצבעים מבוססי המים יכולים להחליף את צבעי השמן?

גם אם בתחילת דרכם, הצבעים מבוססי המים היו נחותים ביחס לצבעי השמן, ההתפתחות הטכנולוגית בענף ייצור הצבעים הביאה לכך שכמעט בכל יום ישנו חידוש בתחום. הצבעים על בסיס מים הולכים ומשתפרים, הן בעמידות והן במרקם, דבר שמביא לירידה מתמשכת בנתח השוק היחסי של צבעי השמן.המלצתנו ללא ספק תהיה לאמץ את המגמה, להשתמש בצבעים חדשניים מבוססי מים שיניבו את התוצאה המיוחלת ללא החסרונות שבצבעי שמן.בהצלחה!
צובעים את הדירה? תגידו להתראות לצבעי השמן

המאמר באדיבות

  • סילבס צבעים
  • קליק לחיוג: 052-780-9-77
  • טלפון:
    052-780-9-77
  • כתובת:
    הרצל 117 רחובות
  • אתר:

תגובות