לימודי אדריכלות נוף

בכל פעם שאנחנו רואים גינה ציבורית, שטח ציבורי או עיר בנויה ומתוכננת נדע כי מאחורי התכנון והעיצוב היפה עומד אדריכל נוף. כל בניה בשטח ציבורי ולמעשה בניה שכוללת יותר מאשר את הבית הפרטי שלך דורשת מומחיות והתערבות של אדריכל נוף. המשימה של עיצוב הנוף היא משימה לא פשוטה כלל ועיקר. מדובר בעבודה מרתקת אשר טומנת בחובה אתגרים רבים, אך שכרה בצידה. היכולת לראות את החזון אשר דמיינת נבנה לנגד העיניים הוא דבר אשר נותן סיפוק רב. האפשרות לקחת שטח ריק ושומם ולהפוך אותו למרכז קניות הומה או לגינה ציבורית מאירת עיניים היא דבר מופלא אשר מעניק אתגר גדול וסיפוק גדול.

מה לומדים

לימודי אדריכלות אינם לימודים פשוטים, על מנת ללמוד תחום זה יש צורך לקחת את הדברים ברצינות וללמוד בצורה מקיפה ומעמיקה את החומר הנלמד.

הלימוד כולל לימוד נרחב ומעמיק של ההיסטוריה על האזור הגיאוגרפי שלנו ועל היסטורית הבניה ועיצוב פני השטח באופן כללי במהלך הדורות והמדינות. הדגש יהיה כמובן על תנאי השטח של כל אזור במדינה שלנו בכדי שהסטודנט ילמד להכיר כל סוג של אדריכלות נוף מומלצת בהתאם למיקום בארץ. כמו כן הסטודנטים ידרשו לרכוש מידע מקיף בנוגע לצמחיה השונה, יכולת הגידול שלה ומקומות המתאימים לגידול כל זן מהצומח. ידע זה הוא חשוב על מנת לאפשר תכנון גינות ושטחים ירוקים ציבוריים בצורה המיטבית.  בלימודים ילמדו כיצד לשרטט ולתכנן מבנים ושטחים. מדובר בלימוד במובן הטכני של יכולות שרטוט והבנה של סוגי השרטוטים השונים. הסטודנטים יאלצו גם לדעת איך לקרוא שרטוטים שונים ולהתמצא בהם.

לימוד אדריכלות נוף דורש חשיבה וראיה כללית. מלבד החוש האסתטי שאותו צריך אדריכל נוף בכדי לוודא שהאזור שהוא מתכנן יהיה בנוי בצורה אסתטית ונעימה לעין. יחד עם זאת יש צורך בראיה מרחבית הרואה לא רק את הצורך הנקודתי של עיצוב מסוים, אלא איך כל עיצוב ואיך כל שטח יתכתב באופן הגיוני ונכון לשאר האזור. על מנת לא ליצור פינות נוף אשר לא קשורות לנוף הכולל מסביב.

הלימודים יכללו לימוד יחסים בין חומרים שונים, לימוד פרופורציות בין עיקר וטפל ויתייחסו לקשר ההדוק בין האדם והאדמה. איך ניתן לעצב את השטח על מנת שגם ישמר את הקשר החשוב הזה וגם ישדר עכשוויות ויופי.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה להנדסאי היא להיות בעל תעודת בגרות או בוגר מכינה.

תנאי הקבלה למהנדס אדריכל נוף הם בהתאם לדרישות האוניברסיטה המבוקשת.

זמן לימודים

קיימות 2 אופציות לימוד להיות אדריכל נוף: מהנדס אדריכל נוף והנדסאי אדריכל נוף.

הנדסאי אדריכל נוף הינו תהליך שנלמד במשך שנתיים ובסופו תקבל תעודת הנדסאי אדריכל נוף.

מהנדס אדריכל נוף, הינו תואר אקדמי לכל דבר, תואר מכובד הנלמד במשך 4 שנים. מסלול הלימודים וצורת הלימודים תואמת לאוניברסיטה שבה נבחר ללמוד. בהתאם למערכת השעות של האוניברסיטה או המכללה ובהתאם ללו"ז השנתי והסמסטריאלי שלה. כמו כן שכר הלימוד יהיה בהתאם לשכר הלימוד האוניברסיטאי של המוסד הנלמד.

לאן ממשיכים מכאן 

סיימתי ללמוד את המקצוע מה הלאה.

אדריכל נוף יכול לחפש עבודה במקומות ציבוריים או פרטיים. מוסדות ציבוריים זקוקים לאדריכל נוף וכמובן כל רשות מקומית, מועצה או עיר חייבים להעסיק אדריכלי נוף ע מנת לעזור לתכנן את העיר על מגוון אזוריה בצורה הטובה. אדריכל נוף הוא גם האחראי על עיצוב גשרים, מסילות רכבת, גינות ציבוריות, משטחי קניה וכן הלאה. הרשימה עוד ארוכה ומלאה. ניתן להסיק מתוך כך כי בכל פרויקט אשר ירצו להרים או להקים יהיה נחוץ אדריכל נוף בצוות התכנון והבניה. כך מדובר במקצוע אשר יש לו דרישה בשטח.

סיבות למה להתחיל ללמוד את הנושא

מקצוע אדריכלות נוף הינו מקצוע מכובד ומאתגר. ביכולתך לקבוע ולעצב את פני השטח של הסובבים אותך ושל אחרים. מדובר במקצוע עם אחריות גדולה וסיפוק גדול. אם יש לך את הכישורים הנדרשים כגון, ראיה מרחבית טובה וראיה כללית נרחבת . יכולת חישובית וסבלנות רבה. וכמובן אם יש לך עניין בתחום, וחוש אסתטי מפותח. אדריכלות נוף היא אופציה נהדרת לממש את הכישורים והיכולות האלו ולהתפרנס בכבוד.עוד בלימודים