בניית ממ"ד - איך להוסיף ממ"ד לבית בקלות!

אם אתם מתגוררים בבית או בדירה ישנה שנבנתה טרם שנת 1992 סביר להניח שאין לכם בבית ממ"ד- מרחב מוגן דירתי.
לאחר מלחמת המפרץ הראשונה נחקק בישראל החובה להקים מרחבים מוגנים בכל בנייה חדשה בארץ שמטרתם היא לספק מיגון מקסימלי ונגיש העומד בפני הפצצות או התקפות טילים ללא צורך בהגעה למקלט. כשהיתרון  המשמעותי הוא הגעה למרחב מוגן בזמן סביר.

בישובי קו העימות הדבר נצרך ביותר עקב תכיפות הארועים הבטחוניים ואיום הטילים הממשי.
חשוב לדעת!
תושבים שמתגוררים ביישובי קו העימות זכאים למענק וסיוע כספי עבור ביצוע דרישות מיגון מיוחדות שנקבעו על-ידי פיקוד העורף, דבר זה נכון גם לרוכשי דירות חדשות מקבלן.

למה אתם צריכים ממ"ד?
במקלטים הציבוריים והמשותפים סובלים לעיתים רבות מהזנחה ותחזוקה ירודה, כשבמקרים רבים המקום מאכסן חפצים וגרוטאות דבר שאינו מאפשר כלל שימוש סביר.

נכון להיום, קרוב ל30% מאוכלוסיית ישראל, אין כל פתרון של מיגון פרטי שעומד בתקן הנדרש,זאת אומרת שאין ברשותם ממ"ד, או מקלט זמין.
מלבד זאת, גם מקלט משותף הקיים בבתי מגורים רבים ברחבי הארץ, שאמנם מהווה פתרון מיגון תקני – פעמים רבות לא אפשרי להגיע אליו בזמני ההתגוננות הנדרשים.
ולעיתים הם נאלצים להסתפק בפתרונות חלקיים כמו שהות בחדרי מדרגות.

מה רע במקלט?
ממ"ד אשר משמש כחלק מסביבת המגורים, הוא חלק מהבית ומאפשר שימוש נוח ופונקציונאלי בעת חירום ומתיחות בטחונית, ובמקביל משמש בשעת שגרה כחדר מגורים לכל דבר ועניין.

הפתרון הטוב ביותר שיש בידנו לאיום הרקטות והטילים הוא הממ"ד (מרחב מוגן דירתי), שמשמש גם כחדר והוא חלק מדירת המגורים. 
עובדה זו גם מאפשרת להגיע אליו בזמן ההתגוננות הנדרש, וגם מבטיחה אחזקה שוטפת וסדירה שלו, מפאת השימוש הימיומי.
יתרון משמעותי נוסף הוא הוא החוסן הנפשי- בשעת חירום כאשר בני הבית, הילדים וגם המבוגרים, שוהים בחדר מוכר שערוך בצורה מיטבית לשהות (לעיתים גם ארוכה) ובסביבה נעימה המסייעת בהפחתת החרדות.
בנוסף לנושא הבטיחות יש לבניית ממ"ד (מלבד החדר שמתווסף לבית ומגדיל את שטחו) יתרון משמעותי בהשבחת ערך הדירה, ובהעלאת הביקוש אליה.

מתי משתמשים בממ"ד?
בעת חירום, ובעת התרחשות אסון טבע, במצבי מתיחות בטחונית, התקפות טילים, רעידות אדמה, התקפות כימיות ועוד.
חשוב לזכור מיגון הוא תשתית מצילה חיים!

סוגי מרחבים מוגנים בישראל
ממ"ד- מרחב מוגן דירתי אשר מותקן בדירות מגורים , הממ"ד יכול להיות בנוי או מבנה יביל -נייד. ממ"ק- מרחב מוגן קומתי, המשותף בבניינים בהם אין ממדים דירתיים ובעיקר מצוי בבנייני משרדים. מרחב מוגן מוסדי הקיים בכל מבנה ציבור

האם ואיך ניתן להוסיף ממ"ד לבית שלי?
בהחלט כן, הדבר כרוך בהליך בירוקרטי מהיר יחסית- היתר בניה מקוצר, ואחריו בניה בתקן מחמיר שיבטיח בטיחות והגנה מקסימלית לכל צרה שלא תבוא.
לפי החוק כל תוספת ממ"ד מחוייבת בהיתר בניה מסודר מהרשויות, גם ממ"ד במבנה יביל חיצוני, מחוייב בתהליך היתר, אם כי היתרון הברור בממ"ד נייד הוא כמובן מהירות בנייתו ביום יומיים מיד לאחר ההיתר.

חשוב לדעת!
תהליך היתר בנייה נעשה אך ורק בידי אדריכל או מהנדס הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.
אפילו אם אין זכויות בניה לנכס שלכם החוק מאפשר לכם לקבל היתר בניה לבניית ממ"ד, לעיתים הדבר ידרוש בקשה להקלות ובשל כך ידרש תהליך היתר בניה רגיל.
בנוסף היתר הבנייה עבור הממ"ד אינו מותנה בהסדרות בדיעבד לחריגות בנייה שקיימות במקום.

מתי אתם יכולים לבנות ממ"ד

במסלול היתר מקוצר?
ממ"ד עד 9 מ"ר (ללא קירות) בניין עד 4 קומות ממד הנבנה בצמוד למבנה הקיים כאשר נבנה בתוך קווי הבנין -ובמידה ואין צורך בהקלות

מהם התקנות וההקלות החדשות לבניית ממ"ד?

לדברי פיקוד העורף ההקלות החדשות מאפשרות לצמצם את משך הזמן הנדרש לקבלת היתר בנייה לממ"ד, משנה בקירוב , לחצי שנה ואפילו פחות מכך.
בנוסף קיצור הזמנים ופטור מהיטלים שונים גורם לצמצום עלויות הרישוי, בהיקף משוער של כ-15%, או במילים אחרות אתם חוסכים אלפי שקלים זמן יקר וכאבי ראש מיותרים.

בהתאם לתקנות החדשות המקלות על הבירוקרטיה ומקצרות את משך הזמן הנדרש לקבלת היתר בנייה עבור תוספת ממ"ד לבתים ודירות ישנות.

 

בניית ממ"ד - איך להוסיף ממ"ד לבית בקלות!

המאמר באדיבות

תגובות