טיפים לרכישת דירה וביצוע שינוי דיירים

מזל טוב עשיתם את הצעד הגדול ורכשתם דירה… מקבלן .תוכנית המכר יפה וצבעונית,

קיבלתם הדמיות תלת מימד המושכות את העין. וכן, גם אתם חשבתם לערוך מספר שינויים כדי להתאימה לצורכי המשפחה…

הנה כמה עצות טובות היכולות לחסוך לכם כסף, זמן, ועוגמת נפש.

בבואכם לבצע תהליך שינויים בבניה קבלנית, ואם כבר יצא לכם לשוחח עם חברים ומכרים אשר עברו כבר תהליך דומה תקבלו את הרושם כי תהליך זה הינו חד צדדי המעוגן במסמכים משפטיים ודרקוניים הפועלים בדרך כלל רק לטובת הקבלנים.


"שינויי דיירים" הינו תהליך התאמת הדירה לצרכי המגורים עבורכם ועבור בני משפחתכם. כמו בכל תהליך הינכם נדרשים לבצע את מירב הבדיקות ובחינת הזכויות והחובות שלכם. אי בדיקה מקדימה ומעמיקה של הזכויות שלכם עלולה לפגום בחוויית הרכישה, לפגוע בכם בניצול מלא ואפקטיבי של זכויותיכם,ולמנוע מכם לנצל באופן מכסימלי את יתרונות הדירה שרכשתם למימוש צרכיכם האישיים.


תהליך שינויי דיירים אינו שלב שנמצא לאחר רכישת הדירה כפי שמקובל לחשוב, אלא מומלץ מאוד להביא עניין זה בחשבון עוד בשלב המשא ומתן וחתימת מסמכי הרכישה -על כך נרחיב בהמשך.


תהליך הבניה של מגדל מגורים הינו מורכב ,הבנת תהליכי בניה בסיסיים יסייע לכם בתקשורת טובה בניכם ובין משרד "שינויי הדיירים" ,יסייע בהצבת הדרישות שלכם והבאתם לכדי מימוש והצגת חלופות התואמות לצרכיכם האישיים. רוכשים רבים אינם מבינים מדוע דברים פשוטים לכאורה אינם ניתנים לביצוע טכנית ואינם מאושרים ע"י משרד שינויי הדיירים/הקבלן. ההסבר לכך הוא :הקבלן מחויב למסור לכם את הדירה בזמן, כפי שסוכם בחוזה הרכישה, ולאחר שהיא עומדת בתקני וחוקי התכנון והבניה שלטיפים לרכישת דירה וביצוע שינוי דיירים מדינת ישראל .


חריגות בניה או שימוש בחומרים/אביזרים לא תקניים אשר משתמשים בהם בתהליכי שיפוץ בבניה פרטית ללא פיקוח אינם מהווים אישור לביצוע חריגה מתקנים אלו. לכן בקבלת החלטות הקשורות לתכנון הדירה מומלץ להיעזר בבעל מקצוע אדריכל/מעצב פנים אשר יסייע במציאת הפתרונות המתאימים תוך עמידה בדרישות התקן. יחסוך לכם בעלויות ,בהוצאות מיותרות, וזמן יקר בקבלת החלטות נכונות.


ברור לכולנו כי הקבלן המבצע שואף לסיים את תהליך הבניה באתר בזמן קצר ועבורו השינויים שדיירים מעוניינים לערוך הינו כאב ראש לא קטן. הסיבה היחידה שהקבלן מאפשר שינויים היא פשוטה – רווח כספי מתוספות ושדרוגים שתבקשו לערוך .


כפי שתבינו בהמשך מומלץ להיות מוכנים ככל שניתן ולקבל את מירב התשובות לשאלותיכם ולהבין את נושא עלויות התוספות והשינויים לעומק- לאחר חתימת החוזה יכול הקבלן לסרב לבצע עבודה מסוימת או לדרוש בעבורה סכום מופרז ע"מ "שתרדו לו מהגב ".


דוגמה : בפרויקט מסוים קיבלו הדיירים עפ"י המפרט הטכני את הדירה כאשר היא צבועה בצבע אקרילי בגוון לבן כסטנדרט . הקבלן משיקולים שלו (חלקם מוצדקים) בחר שלא לאפשר את צביעת הדירות עפ"י גוון שונה שביקשו הדיירים אפילו בתמורה לתשלום נוסף. מכיוון שלא היו הדברים מעוגנים בחוזה הרכישה ובמפרט הטכני -לא יכלו הדיירים לחייב את הקבלן לבצע את העבודה ונאלצו לצבוע (שוב) באופן פרטי לאחר מסירת הדירה לידם.


בטרם חתימה על מסמכי הרכישה, שלב ניהול המשא ומתן הוא השלב בו תוכלו להתמקח ולהשפיע על היקף המפרט הטכני ולעגן בתוך מסמכי הרכישהאופציות למימוש /בונוסים/הנחות אשר יהפכו את רכישת הדירה לעסקה אטרקטיבית יותר .


לקריאת המשך המאמר ולקבלת טיפים נוספים מוזמנים לבקר באתר www.htectura.com

המאמר באדיבות

תגובות