איך מתקינים פרקט עץ - שיטות ודגשים

התקנת פרקטים מעץ מוצלחת תלויה בתכנון וביצוע נכון של כל השלבים הדרושים להתקנת ריצוף מעץ. התקנה של רצפת פרקט עץ אפשרית כמעט בכל מקום בבית, באמצעות תחזוקה נכונה רצפת פרקט מעץ יכולה לתפקד שנים רבות, לבד מתחזוקה שוטפת התקנה מקצועית כמו בכל הליך בניה היא גורם משמעותי, מתקין פרקטים מעץ מיומן ומנוסה ובחירת בעלי מקצוע מיומנים בעבודות עץ הכרחית.


יש לבחון את התשתית על גביה מתקינים פרקטים מעץ, ריצוף פרקט עץ ניתן להתקנה על גבי מספר תשתיות כולל בטון, אריחים ועץ. יש להתקין על גבי משטח ישר, יבש ומפולס בלבד, מומלץ להוביל אריזות פרקט מעץ טבעי לאתר לפחות 48 שעות לפני התקנה. להגדיר מראש כיווני התקנת לוחות פרקט, לאורך או לרוחב החדר ולאפיין נקודת התייחסות בהתאם לכניסה או לקירות. התקנת פרקט מעץ על גבי חימום תת רצפתי דורשת בדיקת יצרן והכנה מקדימה הכוללת הפעלת החימום שלושה שבועות לפני הרכבת פרקטים, יש לקחת בחשבון שבמהלך התקנת פרקטים מעץ שיעור הפחת הוא כ-8%. מומלצת התקנת פרקט עץ טבעי בשלב הבניה הסופי כדי לצמצם את מספר בעלי המקצוע הנוספים שעלולים לגרום נזק תוך כדי עבודה על גבי ריצוף עץ ולהקפיד על אוורור טבעי ויבוש התשתית בבית לפחות שבוע לפני התקנה, חובה לבדוק לחות לפני תחילת הרכבה.


ריצוף פרקט מעץ טבעי מושפע מתנאי אויר, לחות ואור. כמוצר טבעי יש לצפות לשינוי בצבע העץ שבדרך כלל מכהה וזאת בחשיפה לאור טבעי או מלאכותי ובייחוד לקרינת שמש ישירה. קורות רצפת פרקט עץ טבעי מתרחבות ומתכווצות בהתאם לשינוי טמפרטורה ולחות עונתי, תזוזת רצפות פרקטים מעץ היא טבעית, יש לצפות למרווחים בין לוח פרקט אחד לשני בתנאי יובש, בעליית לחות המרווחים יסגרו.

התקנת רצפת פרקט עץ טבעי בסיכות או מסמור ישיר

פרקט עץ גושני ורב שכבתי ניתן להתקנה על ידי שיטת המסמור, שימוש בסיכות או מסמרים במכשיר פנאומטי המחדיר את הסיכות או המסמרים בלחץ אויר. קורות פרקט מעץ מוצמדות לתשתית עץ O.S.B, אין להשתמש בשיטה זו במרתפים. ללא קשר לשיטת הרכבה אין להתקין רצפות פרקטים מעץ גושני בקומות מרתף הבנויות מתחת לפני השטח ובעלות רמות לחות ורטיבות גבוהה, יציקות בטון חדשות הן בעלות רמת לחות גבוהה.
יש להעדיף התקנת ריצוף פרקט מעץ טבעי בסיכות או מסמור ואף לשלב הדבקה ככל שקורות העץ עבות, רחבות וארוכות. על גבי משטח גדול במיוחד התזוזה של כל לוח פרקט עץ גדולה יותר בהתאם לזן העץ.

התקנת ריצוף פרקט מעץ טבעי בהדבקה

הרכבת פרקטים מעץ טבעי מבוצעת באמצעות דבקים אפוקסיים חזקים וגמישים במיוחד, יש אפשרות להדביק פרקט עץ גושני מלא במידה ואינו עבה ללא כל בעיות מיוחדות, תמיד יש לבדוק המלצות יצרן פרקטים ואת הוראות יצרן הדבקים בכדי להתאים סוגי דבקים לבין סוגי פרקטים מעץ, שיטה זו נפוצה בהתקנת רצפת פרקט עץ רב שכבתי. ניתן להשתמש בשיטה זו בכל מפלס בבית, יש להקפיד על מריחת דבקים בצורה אחידה.

התקנת פרקטים מעץ טבעי בשיטה הצפה

הרכבת רצפות עץ בשיטה זו מומלצת אך ורק התקנת פרקטים מעץ איך מתקינים פרקט עץבהרכבת פרקטים רב שכבתיים. הנחה של יריעה מוקצפת שמונעת מעבר לחות על המשטח הקיים, להפחית רעשים וליצור גמישות. קורות פרקט עץ מונחות מעל היריעה, החיבור נעשה רק אחד לשני באמצעות דבק או קליק. שיטה זו היא מהירה קלה וזולה יותר משיטות התקנה אחרות בצורה משמעותית, בכל מקרה מומלצת תמיד התקנה בהתאם להוראות יצרן.


המאמר באדיבות

תגובות