האם ניתן לשמר את מתחם כורזין?

את המתחם המסחרי כורזין בדרום גבעתיים אני מוקיר ומכיר היטב, בו שוכן משרד האדריכלים הראשון בו הועסקתי. למרבה האירוניה, זהו המשרד שתכנן את קניון גבעתיים, אותו קניון, שעם חנוכתו ב-2005, חששו כי "יחסל" את כורזין.

אולם כפי שכותבת א.זנדברג בהארץ: "למציאות חוקים משלה. המרכז, שהוא כמעט מתנ"ס שכונתי, שרד את הקרב וניצח במלחמה והוא עולה כפורח עם כל יום שעובר (בינתיים, הקניון הוא שאיבד מעט מזוהרו). בתי העסק שבו היו ועודם תמהיל קיצוני של שימושים לכל דורש ולכל כיס. מה אין שם? מוסכי רכב לצד מעדניות יין וגבינות, חנויות בסגנון "הכל בדולר" לצד מאפיות גורמה, בתי קפה מאולתרים, שווקי ירקות, איטליזים, בנק וסנדלריה ופיצוחייה ופרחים וכלי עבודה וחלפן כספים ושמונצעס, ומה לא"..
__img__

אז מדוע מתכננים בעיריית גבעתיים לחסל את מתחם כורזין?

"על פי תוכנית שהופקדה בימים אלה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, המרכז ייהרס ובמקומו ייבנה מתחם תעסוקה ומסחר חדש על פי נוהל פינוי־בינוי. על משבצת האדמה החרוכה יוקמו על פי התכנון כ-12 מגדלי משרדים ומסחר, מבנים ומוסדות ציבור, ומערך חניה ותחבורה תת־קרקעי שיתחבר לקו הסגול של הרכבת הקלה בדרך אלוף שדה"....

האם באמת אין דרך בה ניתן לשמר לפחות חלק ממתחם אותנטי זה?


מתחם כורזין

p>>> להמשך קריאה בהארץ לחצו כאן


לפני כשנה (טרם אושרה התוכנית) נערכה תחרות סטודנטים ביוזמת פרופ' אדר' אמנון בר אור ובשיתוף עיריית גבעתיים. התחרות נועדה להראות לעיריה שיש דרכים אחרות בתקווה שיממשו את אחד הרעיונות. הזוכות בתחרות היו אדריכלית טניה אברמזון ואדריכלית דריה שקבורה, הצעתן לא תמומש אך מהווה אלטרנטיבה מעניינת (בתחתית הקישור).

המאמר באדיבות

 • עמרי רון
 • קליק לחיוג: 035555038
 • טלפון:
  035555038הצג
 • כתובת:
  ריינס 6 תל-אביב
 • אתר:
  הצג

תגובות