את הכסף או שהקבצים שלך אבודים!

תארו לעצמכם שמחר בבוקר אתם מתיישבים מול המחשב, ובמקום התמונה הרגילה של שולחן העבודה שלכם מופיעה שם הודעה:
"הקבצים האישיים שלך הוצפנו! על מנת לשחרר את ההצפנה עליך לשלם 500 דולר, או שהקבצים יושמדו לנצח".

אם התרחיש הזה נשמע לכם דמיוני ואתם לגמרי בטוחים ש"לכם זה לא יקרה", כדאי שתחשבו מסלול מחדש – כי איום הכופר כבר כאן והוא פוגע במאות ישראלים מדי שבוע.

תוכנות כופר (לא) נעים להכיר

תוכנות כופר היא משפחה של תוכנות זדוניות שמשמשות את פושעי הרשת לסחיטה של כספים מחברות וממשתמשים פרטיים.

למרות הנזק הרב לו הן גורמות, אופן הפעולה של התוכנות האלו הוא די פשוט – התוקפים שולחים לקורבן הודעת אימייל שמכילה קובץ זדוני,
כאשר הקורבן מנסה לפתוח את הקובץ הוא למעשה מפעיל את תוכנת הכופר, שברקע מתחילה להצפין את כל הקבצים על המחשב שלו – כולל תמונות, מסמכים וקבצים נוספים.
כאשר התוכנה סיימה להצפין את הקבצים מופיעה הודעת הכופר על מסך הבית של המשתמש שמסבירה למשתמש מה עליו לעשות כדי לקבל את הקבצים שלו בחזרה.

איך להימנע מאיום הכופר?

למעשה, אחרי שהקבצים הוצפנו אין דרך חזרה, ומבלי לשלם את הכופר לתוקפים הקבצים יהיו אבודים לנצח.

לכן עיקר ההתמודדות עם תוכנות הכופר היא במניעתן. החדשות הטובות הן שזה די פשוט להימנע מהן אם מקפידים על כמה כללים פשוטים:

1. אל תפתחו הודעות דואר אלקטרוני מאנשים שאינכם מכירים.

2. אל תפתחו קבצים מצורפים להודעות דואר אלקטרוני אם אינכם בטוחים במאה אחוז שהקבצים מיעדים עבורכם – אפילו אם אתם מכירים לכאורה את שולח ההודעה.

3. אל תתקינו תוכנות לא חוקיות או פרוצות. תוכנות כאלה עלולות להכיל סוגים שונים של תוכנות זדוניות ובכללן תוכנות כופר.

4. הימנעו מגלישה באתרים מפוקפקים – הכוונה ב"אתרים מפוקפקיםאת הכסף או שהקבצים שלך אבודים!" היא אתרים שמפתים אתכם עם תוכן "בלעדי" או גרפי ולמעשה מנסים להדביק אתכם בווירוסים שונים ומשונים.

5. ודאו שאתם משתמשים במערכת הפעלה מודרנית - מערכת הפעלה מיושנת (כמו חלונות XP למשל) פגיעה יותר לתוכנות זדוניות.

6. ודאו שמערכת ההפעלה שלכם מעודכנת – גם אם מערכת ההפעלה שלכם חדשה יחסית, עדיין עליכם לוודא שהיא מקבלת את עדכון האבטחה השבועי של מיקרוסופט.

7. השתמשו בתוכנת אבטחה מוכרת ואמינה וודאו שהיא בתוקף. אנחנו ממליצים על תוכנת האנטי וירוס הנהדרת NOD32 של חברת ESET, שגם כוללת תמיכה טכנית מצוינת בעברית בשעת הצורך.

8. השתמשו בתוכנת אנטי ספאם שתוכל לסנן מיילים חשודים לפני שהם בכלל מגיעים לתיבת הדואר שלכם. ללקוחות עסקיים וחברות אנחנו ממליצים על פתרון סינון הדואר של Cleanmail.

9. הכינו גיבוי של כל המידע השמור על המחשב ואחסנו אותו בנפרד מהמחשב. לחברות אנחנו ממליצים להשתמש בשירות גיבוי אוטומטי לענן שיאפשר להן לגבות ולשחזר כמות גדולה של קבצים בקלות ובמהירות.

הקפדה על כללים אלה ישמרו עליכם לא רק מפני תוכנות כופר, אלא מפני הרוב המכריע של איומי הרשת. אז הקפידו עליהם וגלשו בהנאה.

איך אנחנו יכולים לעזור?

אר.וי.אם מערכות מספקת פתרונות מחשוב עסקי כולל תמיכה ושירות טכנאים, ופתרונות ענן כמו גיבוי וסינון דואר זבל, שיכולים להגן על העסק שלכם מפני הנזקים של תוכנות הכופר.

המאמר באדיבות

תגובות