שאלות נפוצות בנושא רישוי תוכנות

ארגון ה- BSA המייצג את מפתחות התוכנה הגדולות בעולם - אוטודסק, סימנטק, מיקרוסופט ואדובי, הוא למעשה איגוד אשר נלחם בהפרת זכויות יוצרים בתחום התוכנה.

בימים אלה נמצא ה- BSA בעיצומו של מבצע "עסק חוקי" שמטרתו הסדרת חוקיות התוכנות הנמצאות בשימוש בבתי עסק בישראל.

במסגרת המבצע, שיימשך עד ה- 10 ליוני, מזמין ה- BSA בעלי עסקים וחברות לבדוק אם התוכנות שמותקנות אצלם בחברה הן חוקיות ולהסדיר את נושא הרישוי ללא חשיפה משפטית או תשלום פיצויים.

בעקבות הפעילות הזו, נושא הרישוי החוקי עולה עכשיו לכותרות, ורציתי לנצל את ההזדמנות ולתת לכם כמה נקודות לגבי רישוי, שייתכן שלא כולם מכירים:

מהו רישוי חוקי?

רוב האנשים חושבים שמספיק שהם שילמו כסף עבור התוכנה על מנת שהיא תיחשב ל"חוקית", אבל האמת היא שזו הגדרה חלקית מאוד של "רישוי חוקי" בעולם התוכנה.

למעשה, ההגדרה המלאה של רישוי חוקי היא "עמידה בתנאי הרישיון", ותשלום עבור הרישיון בהחלט יכול להיות חלק ממנה אבל ישנם הרבה תנאים נוספים.

לדוגמה, יכול מאוד להיות שרכשתם רישיון לתוכנה כמו פוטושופ במיטב כספכם, אך תנאי הרישיון אינם מאפשרים לכם להעשאלות נפוצות בנושא רישוי תוכנותביר את התוכנה ממחשב אחד למחשב אחר. או שתנאי הרישיון מגבילים את מספר המחשבים עליהם אתם יכולים להתקין את התוכנה ותנאים נוספים שייתכן שאינכם מודעים אליהן.

כל הפרה של אחד מתנאי הרישיון - אפילו אם שילמנו עליו - הופכת את הרישיון שלנו ללא חוקי!

חינמי זה בהכרח חוקי?

לא. העובדה שתוכנה מסוימת ניתנת להורדה בחינם אינה בהכרח אומרת שהרישוי שלה תקף. אני כמובן לא מתייחס פה לתוכנות "פיראטיות" שההורדה שלהן אינה חוקית מלכתחילה, אבל עסקים רבים משתמשים בתוכנות חינמיות למגוון שימושים, וגם לתוכנות חינמיות אלו יש תנאי שימוש עליהם צריך להקפיד.

ומה לגבי גרסת ניסיון?

חברות רבות מספקות גרסאות ניסיון של התוכנות שלהן, כדי לאפשר לבתי עסקים להתנסות בתוכנה לפני שהם מחליטים אם לרכוש אותה או לא. אך גרסת ניסיון שנשארת מותקנת על מחשבי העסק לאחר שתקופת הניסיון הסתיימה ובלי שנרכשה גרסה מלאה, עלולה לחשוף את העסק לתביעה – בין אם הוא עושה בה שימוש או לא.

ואם המחשב שייך עובד?

יש לכם עובדים שמשתמשים בלפטופ הפרטי שלהם בעבודה? כדאי שתדעו שבמקרים מסוימים, גם תוכנות לא חוקיות על מחשב פרטי של העובד עלולות לחשוף את העסק שלכם לתביעה. אם המחשב משמש את העובד לצרכי עבודה, והוא מגיע איתו יום יום למשרד, התביעה עלולה להתייחס אליו כעל מחשב ששייך לעסק לכל דבר.

לסיכום

יש עוד הרבה שאלות ותשובות בנושא הרישוי העסקי שהייתי יכול לציין כאן, אבל אני מניח שהעיקרון ברור. שימוש בתוכנות ללא רישיון עלול לסבך אתכם בהליכים משפטיים ותשלום קנסות מיותרים – וחבל.

לכן מומלץ ביותר לבצע את הבדיקות הנדרשות ולוודא שכל התוכנות בעסק שלכם בעלות רישוי בתוקף ושאינכם מפרים את תנאי הרישיון של אף תוכנה.

RVM מספקת שירותי רישוי לתוכנות אוטוקאד, אופיס, תוכנות אבטחה ועוד.

ניתן להתייעץ איתנו לגבי חוקיות הרישוי שברשותכם. ליצירת קשר

המאמר באדיבות

תגובות