כל ההוצאות שיש לקחת בחשבון כשבונים את בית החלומות

בניית בית כרוכה בשורה ארוכה של הוצאות.
החל מהמגרש, דרך העסקת אנשי מקצוע ועד החריגות – הנה המדריך שיחסוך עבורכם זמן ועוגמת נפש.

רכישת מגרש מאפשרת לבנות את בית החלומות בהתאמה אישית לצרכי המשפחה. עם זאת, עלות המגרש משתנה בהתאם לגודל ולמיקום: בעוד מחיר ממוצע של מגרש בגודל 250 מ"ר בגוש דן עולה 2.2 מיליון ש"ח, מגרש בגודל זהה בצפון ובדרום יעלה כ-1 מיליון ש"ח. לשם השוואה, מגרש מאושר לבנייה בגודל 500 מ"ר באזור המרכז כבר יעלה 3.4 מיליון ש"ח וזאת לפני תוספות עבור קרבה לתשתיות ואזורי פיתוח.

החדשות הטובות הן שיש כלים אובייקטיביים שיכולים לסייע להוצאה הכספית. בין היתר, מומלץ להפעיל מחשבון משכנתאות על מנת לבדוק את מידת העזרה שאפשר לקבל מהבנק ואת ההון העצמי שאותו צריך להעמיד. בהמשך, צריך לחשב את הוצאות הפיתוח כי רכישת מגרש ממנהל מקרקעי ישראל או בהרחבה של מושב תחייב תשלום של כ-150 אלף ש"ח בממוצע.

איזה היטלים מרכיבים את עלות הבניה?

הפרטים הקטנים עושים הבדל גדול בכל הנוגע לשמירה על מסגרת התקציב בעת בניית בית פרטי. ראשית, באזור מפותח שבו המגרש כבר מחובר לתשתית הביוב תצטרכו לשלם כ-45-50 אלף ש"ח עבור היטל ביוב. המחיר אמנם משתנה בהתאם להחלטת המועצה המקומית או העירייה, אך הוא משמעותי בשלבים המוקדמים של הבנייה.

שנית, עלות אגרת בניה עומדת נכון להיום על 30-40 ש"ח למטר – לפי החלטת הרשות המקומית. גם כאן ככל שתבנו יותר כך גם תצטרכו לשלם, בלי קשר לעלות עבודתו של האדריכל ולשירותי עיצוב פנים שניתנים על ידי מהנדסים ואנשי מקצוע. בנוסף, את תכניות הבית שעליהן החלטתם מול האדריכל תהיו חייבים להעביר לבעלי המקצוע השונים ולשלם בגין הדפסתן במכוני דפוס שמיועדים לכך. רק בשביל לסבר את האוזן, נספר שעלות ההעתקות של התכניות לקבלנים עומדת על 2,300-3,000 ש"ח בממוצע.

בין מנהל הפרויקט לקבלן – מה עושה כל אחד?

אחת הסיבות לתקציב הדינאמי שמרכיב את בניית בית החלומות היא מעורבות של אנשי מקצוע שונים. יש כמובן צורך בכל אחד ואחד מהם, אך הבעיה היא שרובנו לא ממש יודעים על מה הם משלמים.
מנהל פרויקט לדוגמא אחראי על התיאום בין היועצים ותפקידו לפקח על הקבלנים וללוות בפועל את שלבי הבניה. על השירות הזה גובה מנהל פרויקט כ-12 אלף ש"ח לחודש, בעוד קונסטרקטור שמתכנן את המבנה בהתאם להנחיות האדריכל יגבה כ-14 אלף ש"ח לחודש.

מהנדס אינסטלציה שמהווה חלק בלתי נפרד מרשימת אנשי המקצוע החיוניים לטובת הפרויקט יגבה כ-7000 ש"ח לחודש, אולם קבלן אינסטלציה שמוודא שתו התקן הנדרש מוטבע על הציוד והחומרים ידרוש סעיף של 65 אלף ש"ח בתוך התקציב. כמו כן, יש לחשב חפירה ראשונית של קבלן עפר בעלות של כ-20 אלף ש"ח, הזמנת מודד בעלות של 4,000 ש"ח והוצאה של 1,200-1,600 ש"ח למ"ר על העסקת קבלן איטום. במקביל, קבלן איטום יגבה כ-40 אלף ש"ח על כל העבודה וקבלן חשמל כ-40-80 אלף ש"ח בהתאם לגודל הבית.

לא לשכוח את החריגות

סקר של התאחדות הקבלנים משנת 2016 גילה שהגורם המרכזי לחריגה מתקציב הבנייה הוא "אי הכנת תכנית שיפוץ מסודרת". מצד שני, גם הכנה של חודשים ארוכים לא תמנע חריגות. לכן הפתרון הוא להשאיר כ-2% מהשיפוץ להפתעות, לחריגות לא צפויות ולהתמודדות עם בעיות. אם עושים זאת נכון, ניתן לסיים את התהליך בהצלחה ועם תחושה חיובית.

By: pexels - http://bit.ly/2V2JsIn

תגובות