ביאנלה בת-ים לאדריכלות הנוף העירוני 2012

קול קורא להגשת הצעות לביאנלה בת-ים לאדריכלות הנוף העירוני

מטמורפוזה / גלגול 2012

ביאנלה בת-ים: פעולה עירונית עומדת להתרחש זו הפעם השלישית ברחבי העיר בת-ים באוקטובר 2012. בעקבות המהדורות הקודמות של הביאנלה, "אירוח 2008" ו"הזדמנות 2010" אנו מזמינים אמנים, אדריכלים, מעצבים, תושבים וכל מי שהעירוניות קרובה ללבו, לקחת בה חלק.
ביאנלה בת-ים היא אירוע בינלאומי דו-שנתי העוסק בתכנון ועיצוב תרבות החיים במרחב העירוני. במסגרת הביאנלה הופך מרחב העיר בת-ים למעבדה אורבנית שבה נבחנות אפשרויות ליצירת מרחבים עירוניים חדשים ובני קיימא, ומוצעים דפוסים של צורות חיים אפשריות בעיר. הביאנלה מבקשת לחזק את תחושת האחריות של התושבים ביחס למרחב המשותף, ולהציע שינוי ביחסי הגומלין המסורתיים בין התושבים לרשות העירונית, בין העיר לאנשי המקצוע הפועלים בה.

אוצרות הביאנלה:

סיגל ברניר – חוקרת תרבות, אדריכלות ונוף ומרצה בבצלאל.
יעל מוריה-קליין, אדריכלית נוף, פרופ' בטכניון.

הנושא: מטמורפוזה / גלגול:

המושג "מטמורפוזה" ישמש הפעם מקור השראה ומסגרת לפעולה העירונית. אנו מבקשים לאמץ שלושה מאפיינים של המטמורפוזה:

1. מטמורפוזה כשינוי כוללני ומפתיע - שינוי מהותי של צורה, ישות או תפקוד.
2. מטמורפוזה כשינוי המתהווה מתוך הדבר עצמו, בתהליך שהוא טבעי לו. כך נעשה הזחל לגולם והגולם לפרפר, וכך הופכים המים לאדים או לקרח.
3. מטמורפוזה כשינוי המתחולל בעקבות פעולה מצומצמת ומדויקת - כמו הנשיקה שהופכת את הצפרדע לנסיך, או צלצול השעון שהופך את הכרכרה לדלעת. לעתים השינוי מתחולל במגע שרביט, מילה או מבט, ולפעמים אפילו מעצם הכוונה, הרצון והאפשרות.

אנו קוראים הפעם לפעולות כאלה: פעולות היכולות לייצר שינויביאנלה בת-ים לאדריכלות הנוף העירוני 2012 מהותי מתוך המרחב עצמו באמצעות פעולה מוגדרת ומדויקת, פעולות הנובעות מקריאה וראייה של אפשרויות הצפונות במרחב הקיים, ומהיכולת להוציא אותן לאור עם תושביו יחד. אנו מזמינים את כל המתעניינים, המעורבים והעוסקים בעירוניות, להגיב לנושא המטמורפוזה / גלגול ולהציע פעולות של התערבות במרחב העירוני של בת-ים.


אנו קוראים להצעות המבטאות אופני חשיבה חדשניים, ומציגות מתווים להתפתחות סביבת חיים איכותית ומיטיבה לעיר ולתושביה. אופי ההתערבות והיקפה פתוח לבחירתו של המציע, ויכול להתבטא בפעולות אמנותיות, בהתערבות אדריכלית פיזית במרחב, בפעולות תיעוד ומחקר או בפעולות חברתיות וחינוכיות עם תושבים וקהילות. אנחנו מזמינים יחידים, קבוצות וקולקטיבים להציע פעולות, ולייצר תהליכי חשיבה ויצירה משותפים עם הקהילות העירוניות השונות של בת-ים . ההצעות שייבחרו יבוצעו על ידי עיריית בת-ים.

הביאנלה השלישית בבת-ים תתרחש במרחבים הצפוניים של העיר, שטח שתחום בין הגבול עם תל אביב-יפו מצפון, הטיילת וחוף הים הצפוני ממערב, נתיבי איילון ממזרח ורחובות רוטשילד וירושלים מדרום. המתחם כולל מרקמים עירוניים מגוונים: אזור הטיילת; אזור המצבה – אזור מסחר מרכזי בעיר; ואזורי מגורים: שכונות עמידר וניצנה במזרח והשכונה הצפון-מערבית, שהיא השכונה ההיסטורית של בת-ים במערב.
הגשת ההצעות:*

המועד להגשת הצעות הוא 15 ליוני 2011.
תשובות יימסרו במהלך אוגוסט 2011.

 

פרטים מלאים וטפסים

תגובות