האם יהיה תואר רשמי למעצבי פנים?

אתר כלכליסט מפרסם ראיון משותף של ראשי המוסדות המורשים ללמד עיצוב פנים לתואר אקדמי, עם רשם האדריכלים והמהנדסים לשיחה טעונה על הסדרת הרישום. כמו בכל דבר, מעורבים כאן כבוד, כסף ופוליטיקות פנימיות ורק חבל שמי שלא מיוצג בדיון הם אלה שבאמת צריכים להיות שם - מעצבי הפנים.

 

בכתבה מציגים הרשם ונציג עמותת האדריכלים מדוע הם מתנגדים לתואר "אדריכל פנים". התואר "אדריכל" בדומה לתואר "מהנדס" או "הנדסאי" אומר שהאדם המדובר רשאי לבצע פעולות מסוימות (כמו לחתום על תוכניות בינוי). ולמרות שעד עכשיו התחום היה פרוץ אומר בן עמי כופר, רשם המהנדסים והאדריכלים: "אני הוא זה שמוסמך לאכוף, ומרגע שנכנסתי לתפקידי (השנה) התחלתי לפעול בנושא. שלחנו מכתבי התראה למי שמכנים את עצמם אדריכלי פנים".

 

כל זה לא עוזר כמובן ל־200 הבוגרים שיסיימו השנה את לימודי עיצוב הפנים במסלול האקדמי של המכללה למינהל, בשנקר ובמכון הטכנולוגי חולון. שלושת המוסדות האלה הם היחידים בארץ המורשים להעניק את התואר מעצב. כ־1,200 בוגרים ותיקים שלהם, נאבקים בשוק יום יום במעצבים שלמדו בקורסים למיניהם. הבעיה בכך שהתואר אינו רשמי היא כפולה - ראשית, למעצבים אין יכולת להציג ללקוח את יתרונם היחסי מול כל אדם שהחליט לעצב אפילו ללא לימוד כלל, שנית - נוצרת אינפלציה במספר המעצבים והשוק נכנס לתחרות קשה בה לכולם קשה להרוהאם יהיה תואר רשמי למעצבי פנים?ויח.

 

אבל הכתבה מציגה גם את הצד השני. יש הרי לא מעט מעצבים שלא למדו במוסד כלשהו והם מוצלחים וטובים, מיס ון דר רוה לא סיין את לימודי התואר שלו ואצלנו אריק בן שמחון התמחה בכלל בחנות הרהיטים של קסטיאל.

 

בנוגע לרישום מעצבי פנים בצורה רשמית על ידי המדינה, רשם האדריכלים מסכם ואומר: "אני לא אשנה את החוק, אבל כרגע אני מוביל עבודה שנועדה לבדוק אילו תחומים צריכים להיות רשומים. למשל: מאמנים אישיים, מסגרים ומנתחי מערכות. אנחנו מוודאים שזה לא יפגע בחופש העיסוק, כי אם יהיה רישום, צריך להגדיר מי יכול להיכנס לרשימה ומי נשאר בחוץ ונפגע כתוצאה מכך. רישום בפנקס מבלי שתהיה תקנה שמגדירה את הפעולות הייחודיות — אין לו כל ערך. אני כרגע מכין עבודה למועצה להנדסה ואדריכלות על ייחוד פעולות ל־12 תחומים חדשים".

 

ובעברית פשוטה - כדי שיהיה רישום מוגדר של המדינה ל"מעצב פנים" חייבים תחילה להגדיר מהן הפעולות שרק ל"מעצב פנים רשום" מותר לבצע. אצל האדריכלים הנושא מוגדר - חתימה לרישוי מבנים, הגשה לרשויות וכדומה. תוכנית העבודה של הרשם היא לנסות ולסיים את ההגדרות עד סוף השנה (2011) ואז יצטרך הנושא להיות מוסדר בחוק או תקנה ממשלתית. מרגע שיוסדר החוק עלולים מעצבים רבים למצוא את עצמם מוגבלים. ללא תעודה רשמית ולמרות נסיון של שנים - ביצוע עבודות מסוימות על ידם יחשב כעבירה מאחר ואין להם תעודה רשמית.

 

* הצילום מתוך נכתבה, צלם אוראל כהן.

תגובות