נבחרו הזוכים בשלב א בתחרות לתכנון הספרייה הלאומית

השלב הראשון של תחרות האדריכלים של הספרייה הלאומית הסתיים ונבחרו ארבעת האדריכלים הישראליים שימשיכו לשלב השני. ארבעה אדריכלים נוספים צוינו לשבח.

ועדת השיפוט הבינלאומית של תחרות האדריכלים של הספרייה הלאומית התכנסה בירושלים ב 17 - 19 באפריל. הרכב הוועדה כלל ארבעה אדריכלים פרופ' לואיס פרננדז גליאנו (יו"ר), פרופ' אלינער קומיסר ברזקי, פרופ' רפאל מוניאו ואדריכל גבי שוורץ. פרופ' מסימיליאנו פוקסס הודיע ברגע האחרון שלא יוכל להשתתף מסיבות שאינן תלויות בו. לפני בחינת ההצעות שהוגשו הוועדה סיירה במגרש עליו יוקם הבניין וקיבלה סקירה מוקלטת של חזון התחדשות הספרייה מפי יו"ר דירקטוריון הספרייה, דוד בלומברג.

שמונים ואחת (81) הצעות הוגשו לשלב הראשון של התחרות. הצורך לבחור ארבע הצעות בלבד מתוך מספר רב של הגשות, הציב אתגר בפני ועדת השיפוט. הוועדה ציינה בדברי הסיכום שלה את התרשמותה ממגוון הרעיונות של המשתתפים ומהיצירתיות שלהם ואמרה שניכר היה שהאדריכלים הקדישו זמן ומחשבה לתכנון ההצעה שלהם.

פרופ' לואיס פרננדז גליאנו, יו"ר ועדת השיפוט, אמר:"ועדת השיפוט התרשמה ממגוון הגישות של המשתתפים, מהאיכות המוקפדת של רבות מההצעות ומהמקצועיות הגבוהה של כמה מהן. מרבית ההגשות הראו מודעות לקושי ולאתגר שהמגרש מציב וניסו לבטא את חשיבות המוסד בצורה ראויה לציון. המשימה לבחור רק ארבע הצעות לא היתה פשוטה. לפיכך הוועדה החליטה פה אחדלא רק לבחור את ארבעת נבחרי שלב א', אלא גם לציין לשבח את מספר ההצעות המירבי המותר על פי התקנון."

הזוכים

הוועדה בחרה פה אחד ארבע הצעות אשר מגישיהן ישתתפו בשלב השני של התחרות (הרשימה לפי סדר א ב):

גיל אבן צור, ניו יורק וחדרה

למד באקדמיה למוזיקה ומחול ע"ש רובין בירושלים. לאחר שסיים בהצטיינות את לימודיו בפקולטה לאדריכלות ובינויערים בסיטי קולג' בניו יורק וזכה בפרס התיזה הטובה ביותר, הצטרף למשרדו של האדריכל ריצ'רד מאייר. במהלךעבודתו היה שותף בכיר בתכנון מוזיאון ארה פאציס ברומא ומגדל המגורים Charles 165 בניו יורק, שזכה בפרס אגודתהאדריכלים האמריקאית (AIA). בהמשך היה האדריכל המוביל בתכנון ובבניית 'מגדל מאייר' במרכז 'העיר הלבנה' בתלאביב. בשנת 2010 הוא ייסד את משרד Architecture Workshop בישראל ובניו יורק. המשרד עוסק בימים אלה בתכנון בנייני מגורים במרכז הארץ ובתכנון מוזיאון לשמן זית בעיר בולטימור בארה"ב. בשנים האחרונות הוא עוסק בפיתוח רעיונות וגישות לבתי כנסת ומרכזים רוחניים יהודיים בישראל ובארה"ב ואף כותב ספר ואוצר תערוכה בנושא.

דניאל אסייג, ירושלים

בוגר האקדמיה לאמנות ועיצוב, בצלאל מדור אדריכלות וכן בוגר בית הספר לאדריכלות במכון – Pratt בניו יורק. לאחר שצבר ניסיון במספר משרדי אדריכלות בניו יורק, הצטרנבחרו הזוכים בשלב א בתחרות לתכנון הספרייה הלאומיתף כשותף בכיר למשרד שוקן אסייג אדריכלים, שם עסק במגוון רחב של פרויקטים, ביניהם: תוספת אגפים למלון המלך דוד בירושלים, קרית חינוך בשכונת השחמון באילת, בית ספר בירושלים, מבני מעבדות עבור האוניברסיטה העברית, בית הדפוס גרפופרינט עבור עיתון הארץ ורשת שוקן, תב"ע לשכונה בת 1,200 יח"ד בבית שמש וזכייה במקום שני בתחרות ברירת מזמין לתכנון משרד ראש הממשלה בירושלים. החל מ 1999 הוא בעל משרד אדריכלים עצמאי. בין הפרויקטים שתכנן: בית ספר ובית כנסת ביישוב אדם, מתנ"סים באורנית ובגבעת זאב, תב"ע למתחם בן 1450 יח"ד ביישוב אדם עבור משרד השיכון ותכנית בניין עיר למתחםהחבצלת בירושלים שכוללת תוספות בנייה ושימור מבנים היסטוריים עבור הרשות לפיתוח ירושלים וכן מבני מגורים בירושלים.

דוד זרחי, תל אביב

בוגר הטכניון ומנהל יחד עם ענת זרחי את משרד זרחי אדריכלים. המשרד עוסק בתכנון מגוון רחב של פרויקטים ביניהם קמפוס חברת ישקר בתפן, הספרייה לפיזיקה במכון וייצמן, מפעל ייצור של חברת טבע בירושלים ומרכז וייצמן בתל אביב. שני פרויקטים שבנייתם מסתיימת בימים אלו הם מגדל משרדים בן 35 קומות בקרית עתידים בתל אביב והמרכז הלוגיסטי של חברת טבע בחבל מודיעין. לאחרונה זכה המשרד בפרסים בשורה של תחרויות תכנון. תחת קורת הגג של המשרד פועל סטודיו PEZ שהוקם בשנת 2011 על ידי דניאל זרחי ופדרו פנייה, לאחר ניסיון עבודה משותפת במשרד Herzog & De Meuron. הסטודיו מעורב במספר פרויקטים בארץ ובחו"ל ולאחרונה זכה במקום הראשון בתחרות יורופאן לתכנון מגורי סטודנטים באוניברסיטת איינדהובן בהולנד.

רפי סגל, ניו יורק ותל אביב

בוגר תואר ראשון ושני של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון ובעל דוקטורט מאוניברסיטת פרינסטון, ארה"ב. בתחילת דרכו המקצועית עבד בשותפות עם אדריכל צבי הקר על תכנון מוזיאון בית הפלמ"ח בתל אביב אשר זכה בפרס רוקח לאדריכלות מטעם עירית תל אביב (2005). ב 2001 זכה בפרס האדריכל הצעיר ע"ש זאב רכטר מטעם עמותת האדריכלים. כיום מחלק את זמנו בין ארה"ב וישראל עוסק בתכנון אדריכלי ואורבני בארץ ובחו"ל ובמקביל מלמד ארכיטקטורה באוניברסיטת הרווארד ובמכללת קופר יוניון בניו יורק. מבין עבודותיו הנמצאות בשלבי תכנון ובניה: מוזיאון לשלום וארכיון מלחמה באוגנדה, תכנית אב לאזור הנמל בעיר בוסטון, פרויקט מגורים באי אנדרוס ביוון ותכנית אב לקיבוץ במרכז הארץ. עבודותיו וכתביו זכו לחשיפה בינלאומית בתערוכות ופרסומים לדוגמא, השתתפות –בתערוכה ‘Foreclosed: Rehousing the American Dream’ , המוצגת במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק ופרויקט ‘Making Room’ , שהציע תכניות לדיור עירוני חלופי. 

ציון לשבח

בנוסף, מצאה הוועדה לנכון להעניק "ציון לשבח שלב א' של התחרות" לארבע הצעות נוספות מהן התרשמה באופן מיוחד (לפי סדר א ב):

מאירה אפרת קובלסקי
ישי וול
פטר קינן, יובל אמיצי וליחן אמיצי (ביקשו להודות גם לדורי סדן ולרותי עורב)
יפעת רום (ביקשה להודות גם לערן חן)

דוד בלומברג, יו"ר דירקטוריון הספרייה, אמר:"חשיבות הפרויקט הובעה באופן ברור במספר הרב של ההגשות. תודתנו נתונה לשמונים ואחד האדריכלים והמשרדים שעמלו רבות והקדישו מרץ, זמן, וכסף לתכנן פתרון שעונה על הדרישות. אנחנו מבינים את ההשקעה שנדרשה ומעריכים אותה. אנחנו מברכים את הנבחרים ואת המצוינים לשבח ומאחלים לארבעת הנבחרים הצלחה בשלב השני של התחרות."

בשלב השני של התחרות, שמתוכנן להיפתח בתחילת מאי, ישתתפו עד שנים עשר אדריכלים, ארבעת נבחרי השלב הראשון ועד שמונה עד ארבעה ישראלים ועד ארבעה בינלאומיים שהוזמנו ישירות לשלב השני. השלב השני יסתיים במהלך חודש אוקטובר הקרוב.

פרטים נוספים על התחרות אפשר למצוא באתר: www.nli-competition.org.il 

תגובות