סדרת טלוויזיה - אדריכלות בישראל

הטלוויזיה החינוכית (ערוץ 23) והבמאי עמוס גיתאי, מציגים סדרה חדשה בשם "אדריכלות בישראל". גיתאי מנהל לאורך 16 הפרקים של הסדרה 16 שיחות עם אדריכלים, סוציולוגים, חוקרי תרבות וסופרים. הפרקים בני 25 דקות כל אחד, נשמע מעניין.


למרבה הצער החינוכית לא מפרסמים את לוח השידורים קדימה מעבר לשבוע אחד. להתעדכנות על הפרקים המשודרים כעת הכנסו לקישור זה.

רשימת הפרקים

האדריכלית עדה כרמי על אדריכלות מנדטורית

עדה כרמי מעלה על נס את הארכיטקטורה בארץ בתקופה המנדטורית שינקה את השראתה מהמורשת העותומאנית ומהארכיטקטורה האוניברסאלית ואת האדריכלים באותה תקופה שיצרו אדריכלות המשלבת קשר למקום עם רומנטיקה.

אמנון רכטר על שושלת האדריכלים אליה הוא משתייך

אמנון רכטר, בנו של יעקב רכטר ונכדו של זאב רכטר, מנתח את מורכבות המורשת המשפחתית הארכיטקטונית, היחסים בין הדורות, היכולת לפיתוח יצירתיות ועל הדור הצעיר המנסה למצוא את דרכו ולהוכיח את כישוריו.

הסופר דן בניה סרי מתאר את החיים בירושלים שמחוץ לחומות

דן בניה סרי מתאר את חייו בילדותו סמוך לשכונת הבוכרים, את הבתים הצנועים בשכונת התימנים ממול בתי המגורים רבי ההוד של בני קהילת בוכרה. היום הוא מבכה את אובדן המבנים הארכיטקטוניים, אחרי שהשכונה הפכה לגטו חרדי ומוזנח.

דן איתן בשיחה עם עמוס גיתאי על ההתיישבות האנושית

דן איתן שופך אור על התפתחות האורבניזם לאורך ההיסטוריה במקומות שונים בעולם. כיצד נולדו מודלים של ערים כתוצר של תכתיבים שלטוניים או מתוקף צרכי האוכלוסייה.

ד"ר דיאנה דולר על ההשפעות שעיצבו את הקמפוסים האוניברסיטאיים ישראל

ד"ר דיאנה דולב חוקרת את האופי הארכיטקטוני של מבני הקמפוסים באוניברסיטה העברית בירושלים ומצביעה על השפעות השיח החברתי והפוליטי בארץ על האופי הארכיטקטוני של המבנים. 

עמוס גיתאי ודב אלבוים בשיח על המשכן והמקדש

עמוס גיתאי ודב אלבוים מנהלים שיח פילוסופי על משמעותו של בית לעם היהודי. על המשכן ואוהל מועד ועל בית המקדש, מיבנה ארכיטקטוני מרהיב, אותו בנה שלמה המלך, בכדי לבטא את היותה של מלכות ישראל בימיו - אימפריה.

עמוס גיתאי בשיחות עם ד"ר מוסא חו‘גדיאת והאדריכל אבינועם לוין על האוהל כמחסה (המגזר הבדואי)

ניתוח תהליך שינוי אופי חיי הבדואים בישראל. בשיחה עולות שאלות סדרת טלוויזיה - אדריכלות בישראלעל תהליכים שעוברות אוכלוסיות בעלות מסורת תרבותית שורשית בעידן של חשיפה לדפוסי החיים בעולם הגלובלי.

ישראל גודוביץ מסביר מדוע לבנות ולהרוס

ישראל גודוביץ סוקר את הקריירה הארוכה שלו כמנפץ מיתוסים מיתולוגי, באופן מילולי וכן בפרקטיקה במקומות הציבוריים והפרטיים בהם עבד. גודוביץ גודש את השיחה באנקדוטות ציוריות על הדרכים בהן התריס והציע אלטרנטיבות לדפוסי התכנון של ההתיישבות בערים ובהתיישבות העובדת.

הארכיאולוג מאיר בן דב משוחח  על ירושלים לדורותיה

מאיר בן דב מנסה לעשות סדר בין סיפורי המקרא לבין המציאות של הישוב היהודי בירושלים לאורך הדורות. סיפוריו של בן דב לעמוס גיתאי משקפים את השפעתה של הגיאופוליטיקה לאורך אלפי שנים על צורתה, מבניה ואופיה של ירושלים היום.

על העיר הלבנה - מיכה לוין ועמוס גיתאי

השינוי שהביאו ארכיטקטים שלמדו באירופה והגיעו לארץ בשנות ה־30 של המאה. כיצד השתנה המרחב הציבורי בארץ בכלל ותל אביב בפרט ועבר שינוי לסגנון הבאוהאוס. שינוי, שבסופו של דבר הביא להכרת אונסק"ו בחלק מתל אביב כאתר מורשת עולמית שמזכה את המרחב הציבורי בסביבה אסטטית מרהיבה במאסה של פנינות ארכיטקטוניות.

מוקי צור על הקולקטיב והארכיטקט

הקיבוץ - יצירה קהילתית, חברתית, אדריכלית שייחודית לישראל היא נושא למגוון מחקרים של מוקי צור המגולל את ההיסטוריה של אב טיפוס התיישבותי, שנולד מחלום, התחבר לטבע והתגבש למודל התיישבותי.

השטיח כשיכון - נחום זולוטוב בשיחה עם עמוס קינן על הפרויקט בבאר שבע

נחום זולוטוב מספר על פרויקט ניסיוני יוצא הדופן, שתכנן יחד עם האדריכל דניאל חבקין בבאר שבע בסוף שנות ה-50, ובמסגרתו הם הצליחו לבנות שכונת מגורים אינטימית ואוטונומית שיצרה לתושביה תחושה של קהילה מצד אחד ופרטיות מצד שני. הפרויקט זכה לתהודה בעולם והשכונה הייחודית הזו נחשקת עד היום בשל ה"פטנטים" האקולוגיים שהציעה, כבר אז, בעיר מדברית חמה וצחיחה.

שיח אדריכלים - צבי אפרת ועמוס גיתאי

פרופ‘ צבי אפרת מדבר על פיצוח "הפרויקט הישראלי" בארכיטקטורה ומסביר כיצד מתחלפות "אופנות" האדריכליות הישראליות במאה השנים האחרונות. אדריכלות שנתגבשה למה שהוא מכנה "פבריקציה" מקורית מוחלטת, שהסך הכול שלה הוא פרויקט אדריכלי אחד.

ילדי העיר חיפה, וליד כרכבי ועמוס גיתאי - על חיפה: עבר הווה ועתיד

וליד כרכבי, אדריכל השימור של עירית חיפה, מפליא לתאר את ייחודה של העיר, שכובשיה, יזמיה ואדריכליה לאורך ההיסטוריה השכילו לשתף פעולה בתכנונה ובבנייתה. כרכבי מתאר שעטנז ארכיטקטוני מרתק, החל בשגשוג העיר במאה ה-18, פריחתה בתקופות שלטון שונות ואדריכלים יהודים וערבים ששילבו בתכנון מוטיבים מסורתיים עם אנג‘נדה מודרניסטית. כרכבי גם מצביע על ההרס וההזנחה של ואדי סאליב, על הבתים המפוארים שהותירו מאחור בעליהם הערבים במלחמת העצמאות.

עמוס גיתאי בשיחה עם פרופ‘ יוברט לו־יון על מבט של זר

פרופ‘ יוברט לו יון מייחל לאורך השיחה לחזרה לחוסר תכנון אורבאני, אוטופיה של עיצוב המרחב הציבורי. לו יון רואה בתכנון מלמעלה התנשאות כלפי העתיד ומקווה למהפכה, שהמנוע שלה יהיה בנייה טיפוסית ייחודית לכל מקום. מהפכה שתוליד לטעמו עולם אסטטי ויפה הרבה יותר.

להיות ולחדול - האדריכל יובל יסקי בשיחה על הקיבוץ

יובל יסקי משוטט לאורך חייה של הישות הקיבוצית בישראל בכלל וחדר האוכל הקיבוצי בפרט ושם דגשים על ההשתנות הארכיטקטונית שלהם כפועל יוצא של ההשתנות הכלכלית והערכית בארץ. איכות חיים, ששבה וקוסמת היום לצעירים, שבוחלים בבית הפרטי עם החומות בפרבר העירוני ובוחרים להחליף אותו במרחב אקולוגי עם איכויות של קהילה תומכת.


פרקי הסדרה משובצים בחומרים ארכיוניים עשירים. כך, יוכלו הצופים להתבונן ביתר שימת לב על הסביבה הארכיטקטונית בה הם חיים, ועל פניה הם חולפים. ארכיטקטורה עותומנית, ארכיטקטורה מנדטורית, ארכיטקטורה מודרניסטית, אקלקטית, ברוטליסטית ודומיהם יהפכו ממושגים אבסטרקטיים לנגישים.

מבית היוצר של הטלוויזיה החינוכית הישראלית, שנת הפקה: 2012.

תגובות