אדריכלות אורבאנית עכשווית

בשבועות הקרובים תארח המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, סדרת הרצאות שתעסוק באדריכלות אורבנית עכשווית,

ותציג בהקשר זה נושאים מתחומים שונים כמו: קיימות, תרבות, שינוים דמוגרפים ופערי דיור.

המרצים מתכנני ערים, אדריכלים ומנהלים אמנותיים ישתפו מניסיונם, ויעסקו בסוגיות שנמצאות בליבת התכנון של העיר המודרנית, ויקשרו את הסוגיות הגלובליות למציאות הלוקלית של ירושלים.

 

הרצאתו של יונתן רוקם תעסוק בשאלה: כיצב תכנון העיר המודרנית מתמודד עם מיעוטים אתניים ומהגרים, ליאת בריקס אתגר תעורר דיון בעניין ההתמודדות של ירושלים עם בעיית הערים המחולקות.

תמי גבריאלי וברק פולמן יציגו תפיסות שונות של קיימות ועירוניות. איתי מאוטנר ידבר על השפעתם של אירועים  זמניים במרחב הציבורי על מצב הרוח של תושבי העיר.

נילי חר"ג תדבר על פרקטיקות של מיפוי ותנועה בירושלים, וערן חן יציג את השינויים שחלו בשוק הדיור בעיר ניו-יורק, דרך פרויקטים של דיור בר-השגה ופרויקטיי יוקרה, עליהם אמון משרדו.


התמודדות אורבאנית - יום חמישי, ה-24 בדצמבר, 18:00

יונתן רוקם, אורבניסט וגיאוגרף פוליטי, (עמית מחקר מארי קירי, בי"ס הבארטלט בלונדון). הרצאתו תדון בבעייתיות שבהגדרה "ערים מחולקות". על ידי חקירה השוואתית של הערים: שטוקהולם, לונדון וירושלים, ידגים רוקם את הבעיות הדומות איתן מתמודדות ערים אלו. בהמשך יטען כי אפשר לדייק את המדיניות והפרקטיקה התכנונית של שכונות, עבור מיעוטים אתניים ומהגרים בעיר.

 

ליאת בריקס, אדריכלית וראש יחידת אדריכלות אזרחית במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל. לאחר הרצאתו של רוקם תנחה בריקס-אתגר דיון של סטודנטים מהיחידה לאדריכלות אזרחית בבצלאל. האדריכלות אורבאנית עכשוויתסטודנטים שעבדו בשנים האחרונות על פרקטיקות תכנון אלטרנטיבי בירושלים, יגיבו להרצאה בשאלות שיכינו מראש בהנחיתה. הסטודנטים יתחברו לרקע התיאורטי של שאלת הערים המחולקות כמו גם לבעיות של העיר ירושלים, שמקבלות משנה תוקף בימים של חשדנות וניכור בין מוסדות התכנון העירוניים ובין חלקם של תושבי העיר.


תרבות ופרפורמנס - יום שני, ה-28 בדצמבר, 18:00

איתי מאוטנר, המנהל האמנותי של עונת התרבות בירושלים, ואוצר ומנחה את הפצ'ה קוצ'ה, ובעברו היה עורך ראשי של מגזיני האמנות והאופנה - "360 מעלות" ו-"42 מעלות"; והגיש את "ציפורי לילה שולפות" - תוכנית תרבות בגל"צ. הרצאתו תעסוק באירועים זמניים ובפרפורמנס כאמצעי אלטרנטיבי לשינוי תודעה של תושבים. מאוטנר יטען כי אירועים מהסוג הזה מתקיימים במקביל לתכנון ואדריכלות, משפיעים על המציאות העירונית, ומאפשרים מצב רוח אופטימי יותר של התושבים במציאות המורכבת של ירושלים.

 

נילי חר"ג היא אדריכלית, ראש היחידה "ארכיטקטורה לימינלית" בבצלאל ומקימת המשרד Arctic אדריכלים בירושלים. ההרצאה של חר"ג היא על פרקטיקות של מיפוי ותנועה במרחב, אשר משלימות את הקריאות הסטנדרטיות של ירושלים. פרקטיקות אלו מיצרות אפשרויות חדשות לפעולה בעיר שהתכנון בה לא תמיד מצליח להתמודד עם המורכבויות והפסימיות של השטח.


קיימות ועירוניות - יום חמישי, ה-31 בדצמבר, 18:00

תמי גבריאלי, מתכננת ערים, בעבר הקימה וניהלה את היחידה לתכנון אסטרטגי בעיריית תל אביב יפו, והובילה תכניות פיתוח מקיים כגון התוכנית לשבילי אופניים בתל אביב. כיום משמשת בין היתר כיועצת למנהל התכנון של משרד הפנים ולרשויות מקומיות, בנושאי תכנון אסטרטגי ופיתוח בר קיימא.

 

ברק פלמן, אדריכל, מרצה במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל ובפקולטה לארכיטקטורה בטכניון ומקים משרד STEMA, סטודיו לאדריכלות מקומית המתמקד בבנייה ותכנון בר-קיימא. קיימות היא מונח פופולרי בתכנון ערים ובארכיטקטורה. שני הדוברים יפגישו שתי תפיסות של קיימות עירונית האחת הנובעת מתכנון עירוני אסטרטגי והשניה הנובעת ממחשבה בניינית וסביבתית. בהרצאה תישאל השאלה מהי קיימות עירונית ואיך ניתן להגדיר אותה עבור סוגי אוכלוסייה שונים ולתרגם אותה לפעולות מרחביות עם השפעה על חיי התושבים.


פרויקטים של משרד האדריכלות הניו-יורקי ODA - יום חמישי, ה-7 בינואר, 18:00

ערן חן הוא אדריכל בוגר במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל. בשנת 2007 הקים בניו יורק את משרד ODA המונה היום כמה עשרות אדריכלים. בהרצאתו יציג חן, פרויקטים אחרונים של משרדו, החל מדירת 2000 מ"ר בקומה הגבוהה של מגדלי טראמפ ועד לפיתוח מרכז דיור הכולל דירות בנות השגה על קרקע עירונית בלונג איילנד סיטי. דרך המעבר בין פרויקטים של דיור יוקרה ודיור בר השגה הוא יציג את השינויים שחלו בשוק הדיור בעיר, ואת הגישה העיצובית והעירונית שמשרדו מקדם. 

תגובות