שיחות על עיר

סדרת המפגשים 'שיחות על עיר' מהווה במה לדיון אודות מאפיינים ועקרונות של עיר ועירוניות, תכנון ערים, תפקידיה ומשמעותה של העיר בתרבות העולמית ובמרחב הישראלי. בכל ערב, יארח אדריכל ומתכנן הערים נחום כהן אורח לשיחה פומבית אודות מאפיינים שונים של עיר ועירוניות, בהיבטים תכנוניים, אשר במהלכה יוזמן קהל האורחים לתרום מדעותיו והתייחסותו.

#2. ערים מעורבות. נחום כהן מארח את אדיב דאוד נקאש

חלק מעריה המרכזיות של מדינת ישראל הן ערים מעורבות. מושג זה - 'ערים מעורבות' - יוצר בעצם אמירתו הבחנה בין קבוצות האוכלוסייה השונות המרכיבות את החברה הישראלית. מעבר לכך אנו יודעים כי בניה "ערבית – פלסטינית" בסגנונה, עברה תהפוכה כאשר בעלות על הנדל"ן עברה דרך נכסי נפקדים אל מנהל מקרקעי ישראל. ביטוי זה מקפל בתוכו גם את הקביעה כי הפרטים השונים המתגוררים בערים השונות נבחנים זה מזה על בסיס השתייכותם הלאומית/האתנית, וכי צרכיהם של פרטים אלה שונים זה מזה על סמך השתייכות זו. 
בעית בעלות היא מרכזית, כיוון שהיא כרוכה גם בועדות שימור (על פי חוק התכנון והבניה), ומעט מאד שימור בקנה מידה עירוני שגור בנושא הנדלני הזה.

לפיכך יש לתכנן שימור יסודי של חלקים נרחבים בערים אלו, ולהציל מעט מן הנשאר. 
כמו כן לתכנן אחרת לקבוצות שונות, תפיסה התורמת לישום בפועל של תפיסת separate but equal, המייצרת קבוצות המסתגרות באיזורים מוגדרים מראש ויוצרות תת-ערים במרקם עירוני לכאורה.

בערב זה, ידונו נחום כהן ואדיב דאוד נקאש בשאלות אודות יחסי הגומלין בין עירוניות ועירוב, בהיבטים של תכנון ושימור, עד כמה יש להתייחס או להתעלם מגורמים אלה במלאכת התכנון, וכיצד משפיעות תפיסות של בעלות ממשלתית, פלורליזם וסגרגציה על טיבה של העירוניות הקיימת בישראל.

על המשתתפים:

אדיב דאוד נקאש, אדריכל ומתכנן ערים משנת 1982, מומחה לשימור מבנים וערים הסטוריות מטעם המרכז הבינלאומי ללימודי שימור ICCROM ברומא, איטליה. מילא מספר תפקידים ציבוריים, ביניהם אדריכל העיר נצרת ומהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה, יועץ מקצועי לכנסת ישראל בנושא תכנון ובניה בחברה הערבית בארץ. מזה למעלה מעשרים שנה בעל משרד לתכנון אדריכלי ועירוני בחיפה, ובעבר בנצרת. עיקר עבודתו בתכנון מבני ציבור, שכונות מגורים, תכניות מתאר ועבודות שימור בחברה הערבית בארץ.

השתתף במספר תערוכות וכנסים בינלאומיים, וביניהם הביאנלה לאדריכלות בוונציה (1995), כנס ערי מורשת העולם בעיר EVORA בפורטוגל (1997), כנסMESA2014 בוושינגטון ועוד.
לאחרונה משתלם לתואר שני בארכיטקטורה בטכניון, נושא המחקר שלו הוא מודרניזם אדריכלי לבנטיני בערי החוף הפלסטיניות.

אדריכל מתכנן ערים נחום בהן בוגר הטכניון, לשעבר מרצה בכיר בטכניון, 'הסדנא' והמכללה למנהל, ומרצה אורח באוניברסיטאות בישראל ובעולם. עורך תוכניות מתאר רבות וביניהן חידוש יפו, טייבה, צורן, ותוכניות נוספות בישראל ובחו"ל. עסק שנים רבות בתכנון מבנים ושימור (מוזיאון רובין, קדמת יפו, בית החולים הסקוטי, ועוד). בין ספריו נמנים Urban Conservation (הוצאת MIT Press, 1999), באוהאוס תלשיחות על עיר אביב (Batsford, 2005), אגדה אורבנית (דורון, 2009), ועוד.


יום שני, ה-25 בינואר 2016, 19:00.

גלרייה לאדריכלות זהזהזה, האנגר 21, נמל תל אביב-יפו.

תגובות