הסדרה עצמית של אמנות הרחוב

אמנות במרחב הציבורי, מפגש #5 בגלריה לאמנות זהזהזה

2016.03.08, 19:00

ערב זה הנו הערב החמישי בסדרת ערבי העיון הנערכים בזהזהזה - גלריה לאדריכלות,
העוסקת ביחסי הגומלין בין הסביבה העירונית לאמנות רהחוב על מגוון דרכי הביטוי והיצירה שלה.
בעשורים האחרונים הופכת אמנות רחוב על שלל ביטוייה למרכיב משמעותי ובלתי-נפרד בפעילות החברתית והאמנותית במרחב הציבורי, מחוץ לתחומי המוזאונים והגלריות. אמנות הרחוב משפיעה על המרחב הציבורי במגוון אופנים, ומייצרת מגוון דרכי פעולה והתמודדות מאת בעלי הענין השונים - הציבור הרחב, הממסד האומנותי, אמנים, אנשי תכנון ורשויות.

דיון #5: התיחום העצמי של גרפיטי ואמנות רחוב במרחב העירוני

העיר כמערכת קוהרנטית של סימנים וסמלים, המתקשרת עם תושביה בדרך זו ומשליטה סדר וארגון בתוך מערך כאוטי, חסר ארגון ושליטה, משליך על חייו של האינדיבידואל במרחב העירוני. ההשפעות העירוניות משליכות על תנודות הנפש ועל אידיאולוגיות חברתיות המובילות את היחיד וקבוצות בו, להגיב ולתקשר עם הסביבה בה הם חיים. תחימת גבולות של היחיד בתוך קבוצה ותחימה של קבוצה בתוך קבוצה, בדיקת גבולות ביני היחיד לבין הסביבה, ביני היחיד לבין החברה שבה אני מתקיים ומתנהל בה, ביני היחיד לבין הריבון שמקיים וקובע את סדר ומערך העיר ואת האופן שבו היחיד צריך ורשאי להתנהל בה. הצורך של היחיד לצאת למרחבי העיר ולהגיב לכוחות החיצוניים הפועלים עליו שאינם באים תמיד בקנה אחד עם צרכיו, מדגישים כיום את מאבקו של האינדיבידואל בסביבה בה הוא חי. מאבק על סימון טריטוריה, על נראות ועל הצורך להישמע ולהביע את רצונותיו ומחשבותיו ולא להיבלע בין ההמון או להיכנע לשליטתו של הריבון.
בערב דיון זה נדבר על האופן בו חיים אורבניים משפיעים על האדם, כיחיד וכקבוצה. על מאבקיו של היחיד בעיר הגדולה, על האופן שבו חיי עיר משפיעים על מצבו המנטאלי, תרבותי וחברתי. נדבר על גבולותיו של היחיד בתוך המערכת בה הוא מתקיים וחי, על האופן שהוא יוצא נגדה, מורד בה, תוחם את גבולותיו בה ומגיב לה. עד כמה יציאתו למרחב הציבורי מבקשת להביא לשינוי חברתי, תרבותי וקהילתי או שהיא רק מבקשת להראות את עצמה ללא כל כוונה ורצון לפגוע במבנים או סמלים תרבותיים וחברתיים.


משתתפים:

ד"ר עודד מנדה לוי // סופר, חוקר ספרות, היסטוריה ותאוריה, בצלאל
חגי מרום // מעצב גרפי וצלם, מחבר הספר "מחתרת הגרפיטי של תל אביב"
יובל כספי // אמן מרצה ואיש תרבות
גדעון שריג // אדריכל נוף, גדעון שריג לב וקסמן - אדריכלות נוף תכנון עירוני
Wonky Monky // אמן רחוב
אוצרת ומנחה: מעצבת מיטל פרגר


על המשתתפים:

>> ד"ר עודד מנדה לוי // סופר, חוקר ספרות, היסטוריה ותאוריה, בצלאל
סופר ומרצה לספרות באוניברסיטת תל אביב, סמינר הקיבוצים והאקדמיה בצלאל. עוסק בקשרים שבין מרחב, מקום, סביבה ועירוניות לבין הטקסט הספרותי.
ספריו: לקרוא את העיר : החוויה האורבנית בסיפורת העברית מאמצע המאה ה- 19 עד אמצע המאה ה- 20 (בני ברק : הקיבוץ המאוחד : ספרית הילל בן חיים, 2010); על קצה המקום : צדדים במרחב ובטקסט הספרותי (תל אביב : רסלינג, 2011); מיליון פחות אחת (רעננה : אבן חושן, תשע"ה 2015) - פואמה; יחד עם עדי שורק ועידן צבעוני חיבר את הספרחללים, שדות תעופה, קניון (רסלינג, 2004).

>> חגי מרום // מעצב גרפי וצלם, מחבר הספר "מחתרת הגרפיטי של תל אביב"
בערב דיון זה אדבר על גבולות אדומים וטריטוריות של אמני הרחוב במרחב הציבורי.
חגי מרום, מעצב גרפי וצלםהסדרה עצמית של אמנות הרחוב

, פרסם את ספרו "מחתרת הגרפיטי של תל אביב" בשנת 2011. מאז, הקים הוצאה לאור המתמחה בהפקת ספרי אמנות ותרבות ישראליים. מתמחה בגיוס המונים להפקת ספרים ופרויקטים בתחום התרבות והאמנות.

>> יובל כספי // אמן מרצה ואיש תרבות
יובל כספי, בוגר המדרשה לאמנות משנת 2000 ותכנית לימודי ההמשך של בצלאל בתל אביב משנת 2005. הציג תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל. מלמד הוראת אמנות ותולדות האמנות במדרשה לאמנות במכללת בית ברל וקומיקס במוזיאון תל אביב לאמנות. זכה שלוש שנים במלגת אמן-מורה מטעם משרד התרבות. אוצר ומפיק תערוכות. עובד ומלמד בני נוער גרפיטי בקרית חינוך יפו, מרכז ערבי יהודי ביפו.

>> גדעון שריג // אדריכל נוף, גדעון שריג לב וקסמן - אדריכלות נוף תכנון עירוני
פרופ' אדריכל נוף גדעון שריג, ממקימי ענף אדריכלות הנוף בארץ. בעל משרד לאדריכלות נוף ותכנון עירוני מזה 40 שנה. 
בין הפרויקטים בהם עוסק משרדו של גדעון שריג: תכניות מתאר ארציות, תכניות מתאר מקומיות, תכניות בניין עיר, פארקים מטרופולינים, פארקים עירוניים , גנים לאומיים, תכנון שכונות, ופרויקטים ייחודים כגון שימור גנים היסטוריים.
הביא לישראל רעיונות תכנוניים חדשים, כמו גן ההרפתקאות הראשון בארץ, לאורך גדת הירקון, אותו הקים ב-1971. הטביע את חותמו על נופם של אזורים טבעיים, יערות ושטחים חקלאיים שמשתרעים על פני מאות אלפי דונמים. בנוסף נטל חלק בפרויקטים הלאומיים המרכזיים של שנות השמונים כמו פרויקט שיקום השכונות. במקביל עסק בתכנון המתארי והמפורט ליישובים קהילתיים. העבודה בתחום העירוני הביאה את שריג להטמיע רעיונות חדשים בתכנון לישראל כמו רחובות משולבים. שריג פיתח את המודל המקומי לרחובות משולבים לערים כמו רמלה, רמת השרון, רעננה, יבנה, וירוחם ולישובים הקהילתיים. חידוש השדרות בתל אביב: רוטשילד, ח"ן, דוד המלך ובן ציון, מהווה תרומה נוספת לעיצוב המרחב העירוני והשמשתו לטובת הולכי הרגל ורוכבי האופניים. תכנן את פארק הירקון כאדריכל ראשי. פארק רעננה בתכננו הפך למודל לפארקים עירוניים בארץ. 
על פועלו בתחום תכנון הנוף בארץ, המשרד זכה בפרסי הוקרה, בניהם פרס קרוון, פרס רוקח, פרס מגשים ישראל יפה ועוד.


>> Wonky Monky // אמן רחוב


לכרטיסים לחצו כאן

*המידע באיבות זהזהזה גלריה לאדריכלות

תגובות