נוף תרבות איזורית - על תכנית אב למעיינות

9/3/16 19:00
תכנית אב למעיינות

עד ראשית המאה העשרים, היו מעיינות השכבה מקור המים הקבוע היחיד באזור ההר ולכן הכתיבו גם את פיזור הישובים וגם את אופיים וגודלם. שינויים טכנולוגיים ושינויים פוליטיים השפיעו על מקומם של המעיינות באורח החיים, בפרנסה בתרבות וכן בנוף של הקהילות הכפריות באזור ההר. למרות מאפייני סביבה רציפים וזהים (אקלים, טופוגרפיה, מסלע, צמחייה) וכן איומים וקונפליקטים דומים, מצב השימור, אופן השימוש, ומקומם של המעיינות בתרבות הנוף שונה משני צידי הקו הירוק.

הכפר הפלסטיני בתיר זכה במעמד אתר מורשת עולמית, בשל שילוב ייחודי של מורשת טבע ותרבות שבה ממשיכה להתקיים תרבות חקלאית המבוססת על השקיית גידולים במי מעיינות בלבד. עין כרם וליפתא נמצאים ברשימת המועמדות הישראלית למעמד זה, אולם עשרות מעיינות נתונים לבלייה, זיהום, הרס של המבנים ומערכות השלחין סביבם וכן של המערכות האקולוגיות הרגישות שהתפתחו בהם. גם הרציפות של תרבות הנוף הזו נתונה ללחצי פיתוח בין ירושלים, בית לחם ובית שמש ועלולה להיפגע גם מהמשך בניית חומת ההפרדה .מעיינות רבים מאומצים ע"י גורמים פרטיים, לעיתים קבוצות שוליים, נשלטים תוך הדרת קבוצות אחרות בציבור.

כיצד ניתן לשמר את תרבות המעיינות ועל מי האחריות לכך?
אקופיס המזה"ת הינו ארגון ישראלי ירדני פלסטיני העוסק בניהול סביבה חוצה גבולות. במסגרת פרוייקט אזורי של אקופיס, נערכה בצד הישראלי תוכנית אב למעיינות הרי יהודה, וכן סקר ראשוני בנושא זה באזור מערב בית לחם. ממצאים אלה יוצגו בערב עיון זה לצד דיון בגורמים ומאפיינים שונים אודות מקומם של המעיינות בתרבות המקומית, היום ובעתיד.

משתתפים

מעיינות ההר. תרבות נוף משותפת ורציפה בגבולות משתנים // גילת ברתנא, רכזת אגן שורק, EcoPeace Middle East
מעיינות הרי יהודה – למי שייכים המעיינות? // אדריכלית נוף צופיה רוזנר, אדריכלית נוף איריס ברנשטיין, RSBNOF
מהנדס מוחמד עובידאללה, רכז 'מים ושכנות טובה', אקופיס הרשות הפלסטינית, תושב בתיר
גיא קב ונקי, מ"מ יו"ר הוועדה הישראלית למורשת עולמית של אנוף תרבות איזורית - על תכנית אב למעיינות

ונסקו

על הדוברים

מעיינות ההר. תרבות נוף משותפת ורציפה בגבולות משתנים // גילת ברתנא, רכזת אגן שורק, EcoPeace Middle East
גילת ברתנא מתגוררת במושב מטע, אקולוגית (M.Sc.) ומרכזת את פעילות אקופיס המזה"ת בירושלים המערבית ומטה יהודה. פעילות זו כוללת שיתוף פעולה חוצה גבולות בניהול מפגעי סביבה, קידום כלכלה ירוקה ותיירות סביבתית חוצת גבולות, ושמירה על השטחים הפתוחים. בנושא זה מתעניינת באיזון בין חקלאות וטבע, תרבות המרעה ומורשת נופי המעיינות והטרסות.
www.foeme.org

מעיינות הרי יהודה – למי שייכים המעיינות? // אדריכלית נוף צופיה רוזנר, אדריכלית נוף איריס ברנשטיין, RSBNOF
המעיינות בהרי יהודה שימשו במשך אלפי שנים בסיס להתיישבות כפרית ולפעילות חקלאית קיומית. בעשורים האחרונים נותרו רב המעיינות כשרידים של מורשת חקלאית מסורתית, כתוצאה משינויים מהותיים באורח החיים ובשימושי הקרקע.
בשנים האחרונות מהווים המעיינות מקור משיכה למגוון רחב של פעילויות: נופש, פקניק, ארועים המוניים כולל מסיבות ליליות, רחצה, פעולות של "שיפוץ" מעיינות ע"י קבוצות של פעילים, לעיתים בהקשר של הנצחה או בהקשר פולחני. בחלק מהמקרים שונתה סביבת המעיין באופן מסיבי תוך פגיעה במבנה העתיק שלו ובמערכת המים שלו. בד"כ עוזבים הפעילים את המעיינות לאחר זמן מה, פגועים וחשופים להמשך של הרס ושחיקה.למעשה, כמעט ולא נותרו מעיינות שיד אדם לא נגעה בהם.
הרשויות האחראיות על המעיינות, מתקשות לתת פתרונות להרס המתמשך של המעיינות. הסיבה העיקרית להידרדרותם של המעיינות נובעת מאופיים כטובין ציבוריים, שהמשתמשים בהם אינם נדרשים לקחת אחריות על שמירתם. האחריות עליהם נמצאת בידי המדינה, אשר משאירה סוגיה ללא פתרון.
צופיה רוזנר סלע ואיריס ברנשטיין, אדריכליות נוף, שותפות במשרד תכנון נוף I סביבה I ואקולוגיה: R S B NOF. המשרד מתמחה בפרויקטים מרחביים בהיבטים של קיימות, תוכניות אב ומתאר, פרויקטי שיקום נופי ואקולוגי ופרויקטים מגוונים בשטחים פתוחים .

מוחמד עובידאללה, מהנדס, רכז אקופיס ברשות הפלסטינית, תושב בתיר

גיא קב ונקי, מ"מ יו"ר הוועדה הישראלית למורשת עולמית, אונסקו
מתכנן ערים ואזורים. בעל תואר ראשון מהתכנית למצטיינים באוניברסיטת תל אביב ותואר שני מהטכניון. 
מנהל פרויקט הטמעת תיקון 101 של חוק התכנון והבנייה במוסדות התכנון. 
לשעבר מתכנן מחוז ירושלים במשרד הפנים, יו"ר ועדה מקומית מרחבית וסגן יו"ר איגוד המתכננים בישראל. 
מרצה בנושאי תכנון וניהול אתרי מורשת. שימש כחבר צוות תמ"א 35 ותכנית האב "ישראל 2020" וכיועץ להנהלת מינהל מקרקעי ישראל.
להרשמה
המידע באדיבות - זהזהזה גלריה לאדריכלות

תגובות