שליחות - אדריכלות, תכנון ופיתוח מישראל לאפריקה

הגלריה בבית האדריכל מזמינה:

 

שליחות - אדריכלות, תכנון ופיתוח מישראל לאפריקה

 

ערב עיון:  יום ה' 17.05.16 שעה 20:00

 

נעילה: 19.05.16

 

אוצרים: חיים יעקובי, איילה לוין, צבי אלחייני, ערן טמיר טאוויל

 

משנות השישים עסקו אדריכלים ישראלים, ועודם עוסקים, לא רק בייצוא של ידע ומומחיות למדינות מתפתחות אלא גם בייצוא של גישה וטעם. זירה מובהקת של פעילות זו הייתה יבשת אפריקה, שבשנות השישים והשבעים התלכד בה הייצוא האדריכלי עם פרויקט לאומי נרחב יותר – סיוע למדינות אפריקה שזה עתה השתחררו מעול הקולוניאליזם, שיתוף פעולה עמן ומעורבות בהן. לפרויקט זה היו היבטים מדיניים, פוליטיים, כלכליים וצבאיים, והאדריכלות הייתה רק אחד מהם. אך בעוד שהבריתות הפוליטיות והכלכליות נסדקו ונשכחו, המבנים שתכננו אדריכלים ישראלים נותרו עדות אילמת לתקופה זו.

הפניית המבט אל היצוא האדריכלי הישראלי לאפריקה מעלה שאלות רבות ומעניינות: האם יש מאפיינים ישראליים בעבודתם של אדריכלים ישראלים בחוץ לארץ? האם התאימו את עבודתם להקשרים המשתנים ממדינה למדינה באפריקה ואם כן, כיצד? במה השפיעה התרבות שפגשו באפריקה ועשייתם שם על העשייה האדריכלית שלהם בארץ? מהן השפעות ההקשרים המדיניים והדיפלומטיים של העבודה באפריקה שם על תוצריה?

 

ערב העיון, שיתקיים בגלריה ב- 17.05.16, ייתן הזדמנות לעסוק בנושאים אלה עם האדריכלים שעשו במלאכה:

 

פרופ' אדריכל דן איתן - מבכירי האדריכלשליחות - אדריכלות, תכנון ופיתוח מישראל לאפריקה

ים בישראל, שתכנן עם שותפו יצחק ישר פרויקטים למגורים בחוף השנהב וכן פרויקטים נוספים ברחבי אפריקה.

 

אדר' טומי לייטרסדורף - שתכנן עם שותפו יוסף גולדנברג פרויקטים למלונאות ומגורים בחוף השנהב וכן ערך את תכנית האב לריוויירה של אבידג'אן (עם יוסף גולדנברג וויליאם פריירה).

 

אדר' הרולד רובין - שבמסגרת עבודתו במשרדם של אריה ואלדר שרון תכנן מבנים רבים בקמפוס של אוניברסיטת איפה שבניגריה, בה ביקר פעמים רבות.

 

מרים קיני - מחזאית, התגוררה בניגריה, תציע נקודת מבט נוספת של החוויה הישראלית באפריקה.

 

ינחו את הדיון: פרופ' חיים יעקובי, ד"ר איילה לוין.

 

הכניסה חופשית.

 

שעות פתיחת התערוכה: א', ג', ד', ה' 10:00-17:00, ב' 10:00- 19:00.

טל' לתיאומים: 03-5188234.

התערוכה בחסות: משרד התרבות והספורט, עיריית תל אביב יפו, עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל,  מרכז אפריקה על שם תמר גולן באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ארכיון אדריכלות ישראלית.

תגובות