התקנת מערכת בית חכם - דברים שכדאי לדעת!

האם לפני עשור בערך, הייתם יכולים לדמיין מציאות בה מוצרי החשמל הביתיים עובדים בשבילכם?
האם חשבתם שתוכלו לתת פקודות באמצעות מחוות קול או באמצעות לחיצה על אפליקציה במכשיר הטלפון החכם שלכם ודברים שונים יקרו בביתכם מבלי שתצטרכו לקום ממקומכם על הכורסא?
תוכלו גם להפעיל את היישומים השונים במרחק רב מהבית (למשל מהמשרד או מהפקקים בדרך חזרה הביתה) וליהנות מדברים כמו מים חמים להתקלח או בית ממוזג, עם כניסתכם לבית ולא תצטרכו להמתין אפילו דקה.
את הטכנולוגיה המדהימה והמפנקת הזו, הקרויה בעברית "בית חכם" ובאנגלית: Home Automation, תוכלו להתקין בביתכם כבר בשלב הקמת הבית (אך יש גם חלופות מעשיות להתקנה במבנים קיימים).

המושג "בית חכם", מתייחס למבנה מגורים שבו מותקנת מערכת אלחוטית או חוטית, שמאפשרת לשלוט באופן אוטומטי בפונקציות שונות בבית או במשרד.
לדוגמא מספר פונקציות שיכולות להישלט מרחוק באמצעות מערכות הבית החכם: 
דוד החשמל, מיזוג אוויר, מערכת התאורה מערכת האזעקה, מערכת הקולנוע והשמע ועוד.
השליטה מתבצעת כאמור, באמצעות שליטה ממכשיר הטלפון החכם, באמצעות פקודה בלחיצה, באמצעות חיווי קולי או ישירות מקונסולות הפיקוד של המערכת החכמה.

חשמלאים מוסמכים רבים אשר עוסקים במסגרת עבודתם, גם בהתקנתן של מערכות בית חכם, נתקלים בלקוחות רבים הסבורים שהתקנתה של מערכת בית חכם הינה בהכרח דבר סבוך, מורכב ומאוד יקר.
בפועל, התפיסה הזו הינה מוטעית, שכן ישנן חלופות זולות יותר (אם כן עשויות להיות מעט פחות איכותיות) להתקנה של רשת חשמל ייעודית עבור קבלת בית חכם, אשר מבוצעת בבנייתו/שיפוצו של נכס מגורים קיים.

התקנת מערכת בית חכם - למי זה כדאי?
לטכנולוגיה זו ישנם יתרונות גדולים בכל הנוגע להתנהלותנו היומיומית בבית, כמו לדוגמה:

נוחות השימוש - ניתן להפעיל פונקציות במערכת הבית חכם גם מרחוק בפנים הנכס או מחוצה לו באמצעות הטלפון החכם הצמוד לנו.
כך שאם למשל אנו רוצים להיכנס מהעבודה הביתה וישר להמשיך למקלחת חמה שתסיר את כל עייפות וטרדות היום, אנחנו יכולים לחמם את המים באמצעות הדוד כבר זמן מה לפני כניסתנו הביתה.

חיסכון באנרגיה - מערכות הבית החכם מסייעות לנו לחסוך בחשמל הכה יקר בימים אלה.
בזכות היכולת לשלוט במכשירי חשמל כדוגמת הדוד החשמלי, המזגן, תריסים חשמליים וכו'.
מספיק שתחשבו כמה פעמים שכחתם לכבות את דוד החשמל או המזגן כשיצאתם מהבית במהירות ואח"כ התייסרתם על הכסף המבוזבז שתשלמו על הטעות הזו.
תודות לאפשרות השליטה מרחוק על מכשירי החשמל הביתיים, תוכלו להימנע מהבזבוז הכספי המיותר הזה וליהנות משקט נפשי והיעדר בזבוזי חשמל.

סוגי מערכות בית חכם שקיימות בשוק:
ישנן 3 מערכות מרכזיות המשפיעות על אופן התקנת מערכת הבית החכם:
מערכת קווית על גבי קווי תקשורת נפרדים מערכת קווית על גבי קווי חשמל מערכת אלחוטית מערכת בית חכם על גבי קווי תקשורת נפרדים

מערכת הבית החכם היציבה והמומלצת ביותר, אך יש לקחת בחשבון שאת ההתקנה שלה אפשר לבצע.
אך ורק בשלבי הבנייה של הבית או במהלך שיפוץ  נרחב, שכן היא דורשת את התקנתה של מערכת חשמל נפרדת מקו החשמל הרגיל שלכם.

בית חכם מערכת בית חכם על גבי קווי החשמל בבית
התקנתה של מערכת זו, מתבצעת באמצעות החלפתם של מתגי החשמל הקיימים בבית, למתגים חכמים, בשילוב עם שימוש בגל קבוע על בסיס מערכת החשמל הקיימת בבית.
מדובר באלטרנטיבה זולה ומורכבת פחות, בהשוואה למערכת הבית החכם על גבי קווי תקשורת נפרדים.
מנגד, החסרון הבולט של מערכת המתבססת על קווי החשמל הקיימים בבית, הינו שמערכות אלו הן מאוד רגישות לקפיצות במערכת החשמל ותפקודם של המכשירים האלקטרוניים המחוברים למערכת זו, הוא איטי יחסית למערכת עם קווי החשמל הנפרדים, בשל התדר הנמוך שבהן הן משדרות.

מערכת בית חכם על רשת אלחוטית או גלי רדיו (RF)
הפתרון הזול ביותר. במסגרת אפשרות זו, מחליפים את המתגים הקיימים בבית למתגים אלחוטיים (המתחברים לרשת האלחוטית של הבית).
מערכת זו, על אף שאינה מושלמת מבחינת אי יציבות הגל (מה שעשוי לייצר לכם הפרעות קליטה ותפקוד איטי של מכשירים מדי פעם), הינה שכיחה ואהודה על ידי רבים בעולם, שכן היא מספקת מענה מספיק טוב (וכמובן אטרקטיבי מבחינת עלות) לבתים קיימים שאינם מעוניינים ב"באלגאן"- יצירת תשתית ייעודית למערכת הבית חכם.

תהליך תכנון הבית- מה הוא כולל בתוכו?
כצעד ראשון בתכנון בית חכם, צרו קשר עם חשמלאי מוסמך, בעל ידע וניסיון מוכחים בהתקנת בית חכם.
הבהירו למתקין שלם, מהם הצרכים המדויקים שלכם ממערכת הבית החכם - אלו מכשירי חשמל תרצו שיחוברו אליה ואילו פונקציות תרצו שהם יבצעו?
באילו חללים בבית תרצו שהפונקציות יעבדו?
בררו מולו איך הוא מתכנן לבצע את הטמעתה של המערכת, כמה מתגי הפעלה הוא הולך להתקין לנו ובמקום אילו שקעים חשמליים וכד'.
קבלו מהמתקין שלכם הצעת מחיר מדויקת עוד בשלב התכנון, כדי שלא יהיו חריגות עתידיות ממסגרת התקציב שקבעתם לעצמכם ואם המחיר נשמע לכם לא כל כך סביר, קחו הצעות מחיר מחשמלאים נוספים ללא להתבייש.

התקנת המערכת החכמה בפועל:
ביום ההתקנה יגיע החשמלאי, עם כל הרכיבים והמתגים שהוזמנו מראש בידי הלקוח, בשיחה המוקדמת שנערכה בין הצדדים. במסגרת התקנתה של המערכת החכמה (שעורכת כשעתיים בממוצע עבור התקנת מערכת בית חכם על בסיס רשת אלחוטית או תדר רדיו), יחבר המתקין את כל הציוד הנדרש כמו:
חיישנים, מתגים ודימרים שהוזמנו ואף יסייע בתהליך התקנת האפליקציות הייעודיות למכשירים וצימודן למתגים, לפני עזיבתו את הבית.
כלומר, התקנתו של החשמלאי מסתיימת בפועל רק כאשר הוא מאמת יחד איתכם, שכל המכשירים האלקטרוניים עובדים בצורה טובה באמצעות הפונקציות של מערכת הבית החכם.

לסיכום - התקנת מערכת בית חכם
מערכת הבית החכם מאפשרת לכם לבצע פעולות יומיומיות בשליטה מרחוק ובכך לשפר את איכות חייכם ולחסוך לכם כסף (בטווח הרחוק, שכן יש את עלויות התקנתה החד פעמית של הבית החכם במשוואה).
על אי בזבוזו של חשמל (למשל במקרה בו שכחתם לכבות את המזגן כשיצאתם מהבית בחיפזון).
מערכת זו זוכה בשנים האחרונות לפופולריות הולכת וגואה ולא בכדי, שכן הטכנולוגיה שלהן הולכת ומתפתחת (ועל כן גם נעשית יותר זולה לצרכן). 

מערכות בית חכמות העובדות על קווי תקשורת נפרדים הן בסופו של דבר, האיכותיות ביותר שכן הן היציבות ביותר והמהירות בתגובותיהן.
אולם מערכות אלו, הן כאמור היקרות ביותר ואפשר להתקינן רק בשלבי בניית בית חדש בלבד.
לרוב הבתים בישראל, תתאים מערכת בית חכם אלחוטית, אשר מעניקה פתרון ראוי, מהיר להתקנה בידי חשמלאי או מומחה מערכות בית חכם ומתאים מבחינת עלויות לבתי אב רבים.

התקנת מערכת בית חכם - דברים שכדאי לדעת!

המאמר באדיבות

  • תמרי חשמל
  • קליק לחיוג: 0547959227
  • טלפון:
    0547959227הצג
  • אתר:
    הצג

תגובות