יוצאים מהכיתה, לומדים בשטח

האדריכל והמרצה, שרון רוטברד, החליט שסטודנטים צריכים לבנות בעצמם בשטח ולא להסתפק בתכנון ושרטוט. כתבתה של נעמה ריבה ב Xnet מציגה את הסמסטר האחרון בו לקח רוטברד את הסטודנטים של המחלקה לאדריכלות ב'בצלאל', לפארק אריאל שרון שממוקם בהר הזבל הנודע כ'חירייה'.

המטרה הייתה לבנות מבנה שיצל על פני 25 מטרים רבועים, ולהשתמש בחומרים שהאתר עצמו מספק או בחומרים אחרים, אך בתקציב של 0 ש"ח. הסטודנטים השתמשו בניילונים, עצים, קרטונים ועוד, על מנת לבנות את המבנה הנדרש. התוצאות שיקפו יכולות תכנון ועבודת צוות וכן יצירתיות ויוזמה במתן פתרונות לבעיות אמיתיות בשטח.

עוד ב-2005 הקים רוטברד מסגרת אקדמית שנקראת סב"א - 'אדריכלות ספונטנית אקדמית בצלאל', שמטרתה היתה לתת לאדריכלים לעתיד התנסות בתהליך כולל של בנייה. "זה דורש מידה אחרת של אחריות על מה שאתה מתכנן. הקווים על המסך או על הנייר מקבלים משמעות אחרת כשהם הופכים לבלוקים, ללבנים ולחומר", מסביר רוטברד בכתבה.

__img__ מהלך הבנייה. צילום- סב"א, בצלאל

רוטברד אומר שגם סטודנטים שלא הצליחו להקים מבנה מתאים למדו במהלך הסדנה שיעור חשוב: "חלק מהפרויקטים האלו היו יכולים לעבור בקלות בסטודיו רגיל, בלי לחשוף את הבעיות שגרמו להם לא להתרומם. מכיוון שאלה בעיות שהן מתוך המציאות- ושלא ניתן להבין אותן ללא פעולה בתוך המציאות. חוץ מזה, קורה שפרויקטים לא מצליחים. אלו יכולים להיות כשלונות מפוארים".

טוב לדעת שיש מרצים לא מקובעים באקדמיה, שאינם חוששים להתלכלך ולהזיע בעצמם בשטח, ללמד וללמוד יחד עם הסטודנטים את הבעיות האמיתיות שיכולות להתעורר בבנייה ואת המרחק הגדול שבין התכנון וההדמיות לבין המציאות.יוצאים מהכיתה, לומדים בשטח

תגובות