עץ ופגעי הטבע - המדריך המלא

כחומר חי, העץ משתלב באופן מושלם בסביבה הטבעית ויוצר אווירה ייחודית משלו – בתוך הבית ובחוץ אך הוא חשוף לבליה טבעית ולכן הוא דורש הגנה נכונה כדי להישאר במצב תקין ולשמור על המראה שלו. מוצר טוב להגנה על עץ הינו בעל עמידות גבוהה לאורך זמן ומגן על העץ כנגד ריקבון, פטריות, מזיקים, קרני השמש, לחות ומים. אם תעניקו למוצרי העץ שלכם את ההגנה הנכונה מתחילת השימוש בהם, תוכלו ליהנות מהם במשך שנים רבות. 

הבליה הטבעית של עץ מתחילה ביום הראשון שהעץ נשאר בחוץ! עץ בלתי-מוגן חשוף לסוגים רבים של תוקפים, במיוחד בתנאי חוץ.

• הקרניים האולטרה-סגולות של אור השמש גורמות לעץ לאבד את קשיחותו ולהאפיר. אם העץ לא קיבל טיפול מקדים, שכבות העץ יתחילו להתקלף.

• גשם, טל, התעבות-מים וכדומה מגדילים את תכולת הלחות בעץ ואילו ההתאדות הטבעית חוזרת ומקטינה אותה. התוצאה: סדקים בפני השטח דרכם עלולות לחדור פטריות משמידות-עץ.

• כתמים כחולים עלולים להיווצר בעץ עקב פעולתה של פטרייה הגורמת לעץ להתכהות, הורסת את הגימור ומכשירה את הקרקע להתפתחות ריקבון.

• טרמיטים וחרקי עץ יכולים לגרום להרס העץ. הם ניזונים מהעץ או אוכלים אותו כלי להקים בו מושבה. במקרים רבים הם קשים לאיתור ואוכלים את העץ מבפנים במהירות. BONDEX PRESERVE הינו חומר ברישיון המשרד לאיכות הסביבה שנועד לתת מענה לטרמיטים, חרקים, ריקבון ופטריות גם כחומר טיפולי וגם כחומר למניעה.  


בכל הקשור להגנה, העץ אינו סתם עץ.

• כל סוגי העץ חשופים לסיכונים הנובעים מן הקרניים האולטרה-סגולות והלחות.

• עצים רכים כגון אורן או אשוחיתSpruce) ) פגיעים לכתמים כחולים.

• עצים קשים כגון טיק או אלון חסינים באופן טבעי מפני כתמים כחולים – ככלל.

• עצים רכים שעברו חיטוי (אימפרגנציה) מקדים במפעל תעשייתי מוגנים מפני כתמים כחולים.צבע שקוף למחצה או אטום?

• הפיגמנטים הם חלקיקי צבע שאינם מושפעים מאור, אינם מסיסים והינם עמידים בפני השפעות מזג האוויר והקרינה האולטרה-סגולה. כחלק אינטגרלי בצבעים ובמוצרים להגנת עץ, הפיגמנטים אחראיים לגוון הצבע. 

• צבעים שקופים-למחצה הם חומרי ציפוי שקופים להם מוסיפים פיגמנטים בלתי-מסיסים. הם יוצרים שכבה שקופה-למחצה עם גוון צבעוני, דרכה ניתן לראות את סיבי העץ שמתחת לציפוי.

• יתרון הצבע אטום הינו התכולה הגבוהה של פיגמנטים בצבע אשר מבטיחים הגנה ארוכת טווח כנגד קרני השמש. כמו כן הצבע האטום מסתיר תיקונים קלים שנעשו ודהייה של העץ והינו אידאלי אם ברצונכם לשנות את הצבע למשהועץ ופגעי הטבע - המדריך המלא

שונה לחלוטין. 

• מוצרים חסרי צבע/שקופים להגנת עץ מדגישים את הגוון הטבעי של העץ עצמו. היות והפיגמנטים הם שיוצרים את ההגנה על העץ מפני קרינה אולטרה-סגולה, לא מומלץ להשתמש בצבע שקוף בפני עצמו אלא רק על שכבה של צבע עם פיגמנט.  אם בכל זאת ברצונך להשתמש בצבע שקוף לעץ חיצוני,  BONDEX UV הינו מוצר שקוף ייעודי להגנה על עץ חיצוני. הוא מכיל חומר חוסם קרינה אולטרה סגולה (UV) חזק במיוחד, ובכך נותן הגנה לעת כנגד קרינת השמש, וזאת למרות היותו שקוף.


צעדים ראשונים

כולנו מכירים את זה: לאחר שרכשתם והבאתם הביתה את המוצר להגנת העץ, כל מה שאתם רוצים הוא להתחיל מיד בעבודה. ברם – חשוב מאוד שתבצעו נכון את תהליך ההכנה הנדרש, מכיוון שאם לא תעשו זאת, כל המאמצים שלכם יהיו לשווא!


טיפים לצביעה נכונה:


ניקוי


בצעו תחילה את שלב הניקוי. האם אתם יכולים לדמיין את כמות הלכלוך שהסרתם מן החלונות, לדוגמה, במהלך השנים? אותה כמות של לכלוך ואבק הצטברה גם על מוצרי העץ שלכם. זוהי הסיבה לכך שעליכם לנקות את מוצרי העץ מדי פעם. הניקיון לא רק גורם לעץ להיראות טוב, אלא גם מועיל לו.


תנאים אידאלים לצביעה

• כאשר אין לחות בעץ.

• הטמפרטורה הינה בין 10 מעלות ל- 25 מעלות.

• לחות יחסית מתחת ל- 80%.

• בעץ פנימי על הלחות בעץ להיות לא יותר מ- 18%.

• לחות בעץ לחלונות ודלתות לא יותר מ- 15%.

• כשמזג האוויר קר ויש לחות רבה באוויר, לא מומלץ לצבוע עץ שנמצא בחוץ.


צביעה

• לא משנה מה סוג העץ שצובעים, יש ליישם לפחות 2 שכבות כדי לקבל הגנה מספקת. 

• עובי השכבה חשוב לרמת ההגנה שהעץ מקבל ולנראות הסופית. צבע עץ בשכבה דקה יוצר מעטה רך המספק הגנה פיזית לעץ. הוא נשחק שכבה אחרי שכבה ולא מתקלף. מתאים בעיקר לאלמנטים שאינם יציבים מבחינת השמירה על הממדים שלהם, כגון חיפויי חזית. שכבה עבה יוצרת מעטה חזק ועמיד במים. מתאים בעיקר בעדיפות לאלמנטים מבניים יציבים מבחינת השמירה על הממדים שלהם, כגון חלונות ודלתות.

• יש לצבוע כל שכבה באופן רציף בכיוון סיבי העץ על מנת שיתקבל גימור הומוגני ואחיד. אין לצבוע בשמש ישירה היות והצבע מתייבש מהר מידי ולא מספיק לחדור לתוך העץ, כמו כן התוצאה תהיה מפוספסת וחסרת אחידות.

• יש להשתמש לצביעה במברשת. בעת צביעה של עץ קשה ניתן להשתמש במברשת או רולר. אין לטבול את המברשת עמוק ממחציתה בתוך הנוזל. יש להקפיד ולהסיר מהמברשת כל עודפי חומר. בעת הפסקת עבודה, עטפו את המברשת בנייר אלומיניום או ניילון נצמד, כך היא תישאר מוכנה לשימוש. 

• בתום הצביעה אטמו את קופסת הצבע שנפתחה והפכו אותה עם המכסה כלפי מטה. פעולה זו מאריכה את חיי המדף של החומר.


צביעה של עץ חדש

אם השלמתם זה עתה את הבנייה או ההרכבה של מבנה או מוצר עץ חדש, באפשרותכם להאריך את חייו על-ידי כך שתגנו עליו באמצעות מוצר איכותי ועמיד להגנת עץ. אין להשאיר מוצר עץ בתנאי חוץ למשך יותר משבועיים לפני שיישמתם על פני השטח את מוצר ההגנה הסופי. 


משטחים שעברו טיפול בעבר

אם פני השטח של מוצר העץ שלכם, שכבר עבר טיפול בעבר, נראים שחוקים, זה הזמן לטפל בו שוב. ניתן להניח מטלית לחה על פני העץ. אם העץ מתכהה לאחר מספר דקות, שכבת המגן אינה אטומה יותר והגיע הזמן לחדשה. נקו את פני השטח. אם יש סדקים או ריקבון חובה ללטש אותם עד שתגיעו לשכבה של עץ בריא. בדקו שאין שאריות ציפוי שעלולות לפגום בצביעה החוזרת (באם יש לטשו אותם בעדינות). הסירו אבק במטלית או מברשת רכה ויישמו את חומר ההגנה לפי הוראות היצרן וסוג העץ.


כחומר טבעי העץ חשוף לבליה טבעית, ומשום כך הוא זקוק להגנה המתאימה כדי להישאר במצב טוב ולשמור על מראהו.

בכל רחבי העולם אנשים סומכים על BONDEX למטרה זו – הגנה מקסימלית על העץ בשילוב עם רמת אסתטיות גבוה. אנו מאמינים בגישה של "הגנה רק במידה הנדרשת, תוך השפעה מועטה ככל האפשר על הסביבה", אשר הפכה מזמן לסימן ההיכר של BONDEX.

טכנולוגייתLONG EFFECT  שפותחה ע"י חברת BONDEX מאפשרת לקבל הגנה ארוכת טווח לעץ תוך שמירה על הסביבה היות והמרכיבים הפעילים בצבע אשר מעניקים את ההגנה לעץ נמצאים רדומים בתוך קפסולות ומשוחררים רק בעת הצורך, לדוגמה כאשר יש לחות שמש חזקה או גשם. דבר זה מאפשר הגנה על העץ במשך זמן רב יותר ועם שימוש בחצי מכמות הכימיקלים בצבע בהשוואה למוצרי ההגנה הקונבנציונליים (בהם רוב החומרים הפעילים המגנים על העץ משתחררים בתקופה הראשונה לאחר היישום של הצבע על העץ). 

כיום מוצרי BONDEX מיוצרים בדנמרק והחברה הינה המובילה בתחום צבעי עץ וחומרי שימור עץ.

את רשימת המפיצים המלאה של מוצריBONDEX  ניתן למצוא באתר: www.bondex.co.il


המאמר באדיבות

תגובות