מוסדות חינוך ובתי ספר- יש פה עיצוב?

פרויקט חדש שהוזמנתי  לתכנן, הוכיח לי שדבר לא השתנה מאז סיימתי את בית הספר היסודי, למרות שעבר ממש הרבה זמן. ואם היה לי שקל על כל פעם שהייתי רואה את השטיח לבד האפור –כחול-  קודר ומשמים מוצמד לקיר , הייתי רובצת עם ביקיני בבורה בורה עם כוס ענקית של גארג' דה פאפה ביד.

הסתובבתי  עם כל הפמליה במסדרונות בית הספר, אותן דלתות פורמייקה בגוון אחיד. אותו ריהוט ברזל חסר השראה בכיתות. והכל נתון לידו של האדריכל שבנה את כתב הכמויות ולרשות המקומית שאישרה את התקציב, ואותו ריצוף אחיד מטרצו. כאילו יש תוית מחיר על כל חומרי הגמר, תעשה הכל בזול ולא איכפת לי איך זה נראה.

 במקרה הספציפי הזה, מנהלת בית הספר קיבלה תקציב הגיוני לשיפוץ החלל, והחלל המרכזי ,והחליטה לשנות ולעשות כדי שהיא , קודם כל, תרגיש שזה חלל שראוי לחנך.

רוב החללים בבתי הספר תלויים ברצונן הטוב של מורות לאומנות , או מנהלות יצירתיות. מעניין שטרם בוצעו חוקים שקובעים מהי נראות רלוונטית שתיתן השראה ותעניק יצירתיות לילדים של כולנו.

אז מה צריך לעשות? להקים מערך לנראות מוסדות חינוך תחת משרד החינוך, ושם יוגדרו הנחיות רלוונטיות, עדכניות.

 כמה רעיונות להנחיות שהייתי מכניסה כבר עכשיו-

דלתות כיסאות ושולחנות צבעוניים, יש כל כך הרבה חומרים צבעונים, איכותיים וסופר חזקים בפני נגיפה שהייתי שמחה לראות בתוך  מוסדות.

ספריות ענק לספרי קריאה שהילדים יוכלו להשאיל אחד מהשני , בדומה לעמדות ספרים קהילתיות שיש בתחנות אוטובוס היום, עם פינות ישיבה מזמינות( נכון, קשה לתחזק פינות ישיבה, אבל יש כאלה מבטון, ארגונומיות ונהדרות שיעשו יופי של עבודה).

 הגדרת גוון האור ותכנון האור בחללים צריך להיות חמוד. ולא רק פונקצינאלי. גוון האור צריך להיות רך יותר ולא יותר מ3000 K מוגדר היום כ4000 K).עוצמות האור שיש היום בכיתות לימוד הן חזקות מידי .

השטיחים מהלבד שמוצמדים לקיר  כדי שיצירות הילדים שלנו יוצמדו אליהם יכולים להיות רב גוניים. לאן דווקא הכחול- משמים.  

 הגדרה מדוייקת למיקום המזגן, או המזגנים בכיתות הלימוד, לא המזגן לא רק בשביל המורה, הוא גם בשביל התלמידים, והגיע הזמן שלכולם יהיה נעים, ולא קר בחצי כיתה וחמים בחצי השני.

 כל אלה יוסיפו רעננות ושמחה בחלל שהילדים והמורות נמצאים בו כל כך הרבה שעות.

בית  ספר צריך להיות מקום לילדים להזדהות אתו ,להרגיש חלק ממנו, ולהיות גאים שהם חלק ממנו, במקום שבו התוכן והצורה ידברו אותו הדבר, יגדלו ילדים עם חשיבה מחוץ לקופסה, או סתם ילדים מאושרים יותר.

וזה מסתכם בעוד כמה סעיפים שונים לכתב הכמויות לקבלן ולשאר הרכישות...

אז, בפעם הבאה שאתם נכנסים לבית ספר שצריך טיפה רענון, תתקשרו אלי, אשמח לעזור.

כתבה עבור אתר saf גלית פנינה אבינועם - אדריכלות ועיצוב פנים

https://www.facebook.com/GALITAVINOAM
http://www.galitavinoam.com/

מוסדות חינוך ובתי ספר- יש פה עיצוב?

תגובות