9 טיפים לכניסה חלקה לדירת קבלן

קניית דירה היא תהליך מורכב מאוד, גם מבחינה כלכלית, גם בהיבט הרגשי וגם לנוכח העובדה שכל פרט ופרט בבית החדש עשוי להשפיע במידה רבה מאוד על איכות החיים. בפרט כך הדבר כשמדובר על דירת קבלן: המחיר גבוה יותר בהשוואה לדירה יד שנייה ומצד שני חופש הבחירה נרחב ורצוי מאוד לנצל אותו לטובת הבטחת בית מושלם - מושלם במובן של מותאם באופן מדויק ומלא לצרכים הספציפיים וההעדפות האישיות שלכם.

1. המחיר שמציג הקבלן הוא אף פעם לא העלות הסופית

תכנון מוקפד של מסגרת התקציב הוא מרכיב קריטי בתהליך. חשוב לקחת בחשבון את העובדה שהמחיר של דירת הקבלן על הנייר הוא רק הבסיס לחישוב העלות הכוללת - ואם תיתקעו באמצע הדרך בלי משאבים כספיים, אתם עלולים לגלות שלמשל אין ברירה אלא להתפשר על איכות המטבח, ובכל מקרה יהיה לכם קשה למנף את מעבר הדירה לטובת שדרוג מרבי של איכות החיים.

2. בדיקה מדוקדקת של המפרט

גם חברות בנייה גדולות וגם קבלנים שבונים מעט בניינים יחסים מציעים במרבית המקרים מפרט בסיסי. ייתכן שהוא מספק את כל הצרכים שלכם, אבל בכל מקרה חשוב לבחון אותו באופן יסודי ומעמיק, רצוי בעזרת אנשי מקצוע מיומנים בקריאת תוכניות ותרגום שלהן למציאות החיים שלכם. רק בדיקה כזו מאפשרת לכם לדעת בדיוק מה כדאי לשדרג וכמובן לשקלל זאת בשורה התחתונה מבחינת עלויות.

3. תשומת לב לסביבה

כניסה חלקה לדירת קבלן מחייבת תשומת לב גם לסביבה: אם למשל בקרבת הבניין שבו תגורו צפויה בטווח של מספר שנים הקמת מרכז מסחרי גדול, סלילת כביש ראשי, פרויקט פינוי בינוי רחב היקף וכו', צפוי לכם פרק זמן ממושך של רעש ומטרדים אחרים. הקמת מגדל מול החלון של הדירה שלכם היא עוד דוגמה לחשיבות הבדיקה של תוכניות הבנייה בסביבה עוד לפני החתימה על החוזה, בדיקה שמתבצעת מול הרשות המקומית.

4. אפיון מדויק של הצרכים שלכם

בעידן שבו אפילו דירות קטנות באזורים לאו דווקא מרכזיים עולות סביב המיליון ש"ח, וכשכל מטר רבוע מתומחר בסכום של 5 ספרות, חשוב לנצל באופן אופטימלי את שטח הבית. קניית דירה מקבלן מקנה לכם כאמור חופש בחירה רב מאוד, ואדריכלים מנוסים או מעצבי פנים מוכשרים יעזרו לכם לממש אותו לקראת מעבר דירה מתגמל במיוחד. הבסיס הוא אפיון מדויק של הצרכים, וגם את השלב הזה בתכנון הדירה 9 טיפים לכניסה חלקה לדירת קבלןכדאי לבצע עם אנשי מקצוע שזוהי המומחיות שלהם.

5. לא בלי עורך דין

כפי שאת תכנון הדירה כדאי להפקיד בידיים מקצועיות, כך יש צורך גם בליווי משפטי של עורך דין מומחה לנדל"ן. חוסר ניסיון בתחום - ומן הסתם רוב רוכשי הדירות הם לא יזמים שקונים בתים ונכסים אחרים באופן קבוע - עלול לעלות לכם ביוקר, כך שעו"ד הוא למעשה חומת מגן אפקטיבית מאוד כשעל הכף מונח סכום של 7 ספרות. עוד כדאי לזכור שעורך הדין של החברה הקבלנית מייצג אותה ואת האינטרסים שלה, בעוד שעורך הדין שלכם בוחן כל פעולה ופעולה מנקודת המבט שלכם ומוודא שלא תסכנו את כספכם.

6. משכנתא גמישה

ברוב המקרים נדרשת משכנתא כדי לממן קניית דירת קבלן - וההמלצה החשובה ביותר לגבי ההלוואה ארוכת הטווח היא להבטיח לעצמכם חופש פעולה למשך כל תקופת ההחזר. בדרך זו תוכלו להגיב לשינויים בשוק ההון והעלות המצטברת של המשכנתא תהיה מינימלית.

7. הדברה מקצועית

אנשים רבים מאמינים שאין צורך לבצע הדברה בדירת קבלן כי היא "חדשה מהניילונים". זוהי טעות: גם בדירות החדשות עלולים להופיע אורחים לא רצויים, וכדי להימנע מחרקים שעלולים להיות מזיקים, מכרסמים, יונים וכו', רצוי להזמין עוד לפני הכניסה שירותי הדברה מקצועיים.

8. הובלה - רק עם חברה אמינה שאתם יכולים לסמוך עליה בעיניים עצומות

שירותי הובלה הם עוד מרכיב קריטי בהבטחת כניסה חלקה. העברת כל הרכוש שצברתם עד כה עלולה להיות חוויה לא פשוטה עם חאפרים, וכולנו מכירים סיפורים על מובילים שאיחרו, לא הגיעו, זלזלו, שברו חפצים יקרים, דרשו סכומים גבוהים מכפי שסוכם איתם וכו'. על-מנת ליהנות משירות הובלות מקצועי כדאי לבצע סקר שוק כבר כ-3 חודשים לפני מועד מעבר הדירה, ובמיוחד בקיץ, כדי שלא ייווצר מצב שבו כל החברות האיכותיות תפוסות, מוזמנים תמיד לבדוק חברת הובלות עם אתר המובילים בישראל.

9. להתאזר בסבלנות ולשמור על רוגע

קניית דירה מקבלן היא תהליך שנמשך פרק זמן ארוך - בדרך כלל בין 18 ל-24 חודשים. לאורך הדרך ישנה רמה בלתי מבוטלת של אי ודאות, שמטבעה מייצרת מתח, וגם ההתנהלות מול הגורמים הרבים (למשל החברה שמייצרת עבורכם את המטבח, חברת ההובלות וכו') תורמת לקושי הנפשי. למרות זאת חשוב להישאר שלווים, גם כדי לקבל את ההחלטות הנכונות, וגם כדי להגיע אל רגע הכניסה עם אנרגיות חיוביות. מומלץ לסלק מהחיים גורמי מתח אחרים בתקופה זו, ולהקדיש זמן רב ככל האפשר לפעילויות מהנות ומרגיעות. בהצלחה!

מאמר זה באדיבות פורטל ההובלות - המובילים בישראל

תגובות