המדריך המקיף לעבודות ניסור וקידוח בטון בישראל

ענף הבנייה עבר בעשורים האחרונים הרבה שינויים כשאחד הבולטים הוא השימוש הגובר בבטון.

תקנים לעמידה ברעידות אדמה ובניית מרחבים מוגנים, מובילים לכך שדירות ובתים נבנים מיותר בטון ופחות בלוקים או לבנים.

בסך הכל מדובר בשינוי מבורך אך כשצריך לשבור קיר או אפילו לפתוח בו פתח היתרון הופך לאתגר המחייב שימוש בכלים מיוחדים שיכולים להתמודד עם החוזק הרב של הבטון.

זה המקום שבו נכנסים שירותי קידוח או ניסור בטון שכל תכליתם הוא לחדור את הבטון באופן מבוקר ויעיל כך שבסופו של התהליך, ניתן יהיה לפתוח פתח במידות הרצויות ואף להסיר חלקים שלמים של קירות או תקרות בטון מבלי לגרום לנזק למבנה.

אף על פי שמדובר בעבודה שנהנית מביקוש גדל והולך, יש כמה עקרונות שחשוב להכיר לפני שניגשים אליה ואל בחירת קבלן ניסור וקידוח בטון.

פגשנו את צוות האתר 'פרו בטון' המתמחים בשירותי ניסור וקידוח בטון, על מנת להבין את העיקרון שמאחורי השירות ולרכז מספר כללים שיעזרו לקוראים למצוא קבלן ניסור וקידוח בטון מומלץ במחירים הוגנים.

ניסור וקידוח בטון – שני שירותים דומים אבל שונים

שירותי ניסור וקידוח בטון משמשים כאמור בתרחישים שבהם עולה הצורך לפתוח פתח בקיר, רצפה או תקרת בטון.

הטכניקה הבסיסית של שני השירותים דומה אך הכלים שונים לחלוטין והמקרים שבהם ננסר בטון שונים מהמקרים שבהם נצטרך לקדוח.

מהו ניסור בטון?

ניסור בטון (כפי שניתן ללמוד בהרחבה באתר 'פרו בטון') מאפשר לנו לחדור את כל סוגי הבטון לרבות כאלה שמחוזקים בברזלים (בטון מזוין) באמצעות דיסק משונן עשוי מתכת שמסתובב במהירות ופשוט חותך את הבטון שנקרא בדרכו.

מאחר שהמתכת אינה חזקה דיה כדי לחדור את הבטון, מצפים את הדיסקים בשכבה של אבקת יהלום שהופכת אותם לחזקים יותר מהבטון שחותכים.

אבקת היהלום שמצפה את הדיסק המשונן, היא זאת שמקנה לשירות את הכינוי ניסור יהלום.

על מנת להשלים את התמונה, מוזרמים מים קרירים לאזור הניסור שמטרתם להפחית את הטמפרטורה החמה שנוצרת בחיכוך של הדיסק בבטון והברזל (וכך למנוע עיוות של המסור) וכן כדי למנוע או לפחות להפחית את כמות האבק והנתזים שנוצרים בחיתוך.

למרות שמדובר בשיטת עבודה מאוד מוגדרת שבמהלכה נחתך הבטון בקווים לינאריים, אנשי המקצוע בתחום נהמדריך המקיף לעבודות ניסור וקידוח בטון בישראלעזרים במגוון מסורים מסוגים שונים כדי להשיג את התוצאה הרצויה.

בעוד שכל החיתוכים נעשים על ידי דיסק מסתובב, ישנו הבדל בין מסור לחיתוך בטון בקיר, בתקרה ואפילו ברצפה.

השוני בא לידי ביטוי במבנה של כל מסור ובעוד שהכלים שמשמשים לחיתוך רצפה ושבילים בנויים על גבי עגלה נעה, המסורים לחיתוך קירות "רצים" על מסילה שמותקנת מבעוד מועד על גבי הקיר שמיועד לחיתוך (כפי שניתן לראות בתמונה).

שוני נוסף בא לידי ביטוי במידות של הדיסקים והמסורים ובעוד חיתוך של בטון בעובי של כמה סנטימטרים בודדים יכול להתבצע עם מסור בטון שמסובב דיסק בקוטר של 14 אינץ', כדי לחתוך תקרת בטון עבה, נזדקק למסור גדול יותר שיכול להניע בהצלחה דיסק יהלום בקוטר הרבה יותר גבוה.

מהו קידוח בטון?

עד כה הסברנו באריכות מהו ניסור בטון אך כפי שהדגשנו בתחילה, ישנו שירות משיק שבמסגרתו קודחים בטון.

לקידוח בטון מאפיינים דומים למה שהוסבר עד כה אך מאחר שהמטרה שלו שונה, כך גם אופן הפעולה שלו.

אם את הניסור עשינו בקווים לינאריים, הקידוח מביא גישה חדשה שבמסגרתה אנו קודחים חורים אך אל תטעו, אנו לא מתכוונים לחורים להברגת ברגים שמוכרים לכל מי שאי פעם תלה פריט כלשהו על הקיר, אלא חורים שהקוטר הכי קטן שלהם מתחיל בשני צול ועולה עד ל-20 צול. מדובר ללא ספק בקידוחי תעלות מאוד רחבות.

הקידוח נשען על אותו עיקרון של החיתוך אם כי במקום לחתוך בקווים ישרים עם דיסק, המקדח מסובב כוס מתכת בקוטר הרצוי עם קצוות משוננים שמצופים באבקת יהלום.

הפעולה מאוד דומה לניסור אם כי בסופו של הקידוח, אנו מקבלים פתח עגול.

המקדחה שונה מהמסור במבנה שלה ובאופן הפעולה ובמקום כלי שנע בחופשיות יחסית בטווח עבודה מוגדר, כאן הטיפול מתמקד בנקודה שרוצים לקדוח.

מקרים נפוצים שבהם קודחים או מנסרים בטון

מאחר שהבטון פוגש אותנו במקומות רבים, כל מקרה שבו אנו צריכים לחדור אותו מצריך שימוש בשירותי ניסור וקידוח בטון.

בין המקרים הנפוצים שבהם קודחים בטון אפשר למנות קידוח של פתחי ניקוז במרפסות וחומות, קידוח בזמן התקנת מזגן, פתיחת פתח לקמין, כדי להעביר צנרת מים, ביוב או תשתיות אחרות.

הניסור לעומת זאת נפוץ בזמן שיפוצים, כאשר צריכים לפתוח פתח בקיר או בתקרה, במקרים של הרחבה או פתיחת חלון או דלת וכאשר פותחים פתח שמחבר בין שתי קומות.

כמה מילים על בטיחות

עוד לפני שנסביר על האופן לבחירת חברה מומלצת לניסור וקידוח, בואו ונעצור לרגע על מנת לדבר קצת על בטיחות.

עבודות ניסור וקידוח מלוות בסיכונים משני סוגים – שניהם רציניים ודורשים התייחסות מתאימה.

ראשית, כל כלי העבודה שסקרנו יכולים חדור בטון כך שלא צריך להרחיב מדוע הם עלולים להיות מסוכנים למפעיל שאינו מקפיד על כללי בטיחות.

שנית, בעבודות רבות קיים סיכון לתשתיות שבתוך הבטון ולמבנה עצמו. בעוד שקידוח או ניסור יכולים לפגוע בקווי חשמל או מים, תכנון לא נכון של העבודה יכול אפילו לערער את חוזקו של המבנה או חלקים ממנו ולכן חשוב מאוד לבדוק בטרם עת האם יש צורך בליווי ופיקוח של מהנדס.

דגשים בבחירת חברה לניסור וקידוח בטון

לאור כל הסיכונים והמורכבות של עבודות ניסור וקידוח, חשוב לתת את הדעת לבחירת חברה מומלצת. לפניכם 7 כללים שיסייעו בבחירה חכמה.

הזמינו חברה בעלת ניסיון בעבודות דומות אשר עובדת עם כלים מתאימים. שכירת חברה גדולה כדי לבצע עבודה קטנה עשויה לעתים לייקר את העלות שלא בצדק. בקשו מספר ממליצים ששכרו את החברה לביצוע של עבודות דומות ושוחחו עם חלקם. השוו מספר הצעות מחיר. הגדירו מפרט עבודה שלפיו יתקבלו הצעות המחיר כך שתהפכו את השירות שמוצע לכם למשהו מדיד (דגש על מה כולל השירות, כיצד יתבצע וכיוצא בזה). התמקדות במנסרים באזורכם יכולה להוזיל את המחיר. חתמו על חוזה שמתאר בהרחבה את העבודה, זמני הביצוע והתשלום.

אנו סבורים שבדיקה מעמיקה שמתמקדת במוניטין, ניסיון ושמירה על כללי הבטיחות שהזכרנו, תסייע לכם למצוא את החברה המומלצת לניסור וקידוח בטון במחיר הזול.

תוכלו למצוא מידע נוסף ולהתייעץ עם מומחה בחינם באתר 'פרו בטון'

קרדיט תמונה 123rf

תגובות