עובדים חכם: הדמיות פנים כחלק מתהליך תכנון אדריכלי

תכנון חלל פנים מהווה בסיס לכל פרויקט, משלב בין הצרכים המעשיים של הלקוח לבין הטעם והעיצוב הייחודי שלו. בין אם מדובר בדירת קבלן, בית פרטי או חלל משרדים, יש למצוא את האיזון העדין ולעיתים מאתגר בין מגבלות הפרויקט לבין הפוטנציאל שבו. הכלים המדויקים שעומדים לרשותנו מהווים הזדמנות גדולה מבחינה עיצובית ובראשם תמצאו הדמיות פנים.

פרספקטיבה ייחודית ובטחון בתהליך

הדמיות פנים משמשות ככלי תכנוני ומהוות חלק מהותי בפרויקט. למעשה, תהליך התכנון יכול להיות מגובה באופן מלא בהדמיות אדריכליות, החל משלב חלוקת החלל ובחינת חלופות העמדה ועד לשלב הלבשת החלל ויישום של אביזרים ופרטים אדריכליים. תהליך התכנון האדריכלי מתחיל להתגבש מסקיצות ורישומים, תכניות אדריכליות וחתכים המרכיבים את המבנה האדריכלי על סך חלליו. התרגום הוויזואלי של תכנון המרחב הבנוי, הדמיות פנים,  מאפשר יצירה של שפה משותפת. כך תייצרו שיח משמעותי, ידע נרחב והבנה עמוקה בפרויקט אל מול גורמי עניין רלוונטיים. שילוב הדמיות כחלק אינטגראלי מתהליך הפרויקט יאפשר פרספקטיבה ייחודית ללקוח ובטחון בתהליך יצירה ריאלי:

1. חלוקת החלל ובחינת חלופות העמדה: חלוקת המרחב הפנימי, הגדרת הקשר בין חללי הפנים לחוץ, בחינת התנועה במרחב בהתאם לפונקציה או בהתאם לתחושה – אלו רק חלק מהסיטואציות אותן נוכל לבחון. היתרון הגדול טמון בכך שנוכל למצות את חווית התכנון, את היחסים שמשתנים בחלל אל מול החוויות השונות שנוצרות בו. שלב זה, מאפשר ללקוח לבחון את חלוקת החלל האדריכלי, להתעמק באיכות מרחב הפנים, בטכנולוגיות הבנייה ולחפש אחר פתרונות הנדסיים אשר הולמים את צרכיו.

2. פרטים אדריכליים ונגרות: היופי נמצא בפרטים הקטנים, באמצעות הדמיות פנים נוכל לתכנן בקפידה פרטים אדריכליים ופרטי נגרות במרחב הפנים במידה רבה של חופש ודיוק. נוכל להיכנס לעובי הקורה ולהבין לעומק פרטים אדריכליים, כגון: פרט מפגש בין חומרים, מפגש קיר רצפה או תקרה, נגרויות בהתאמה אישית, שטחי אחסון במרחב הפנימי, מחיצות בין חללים ועוד. כחלק משלב זה ולאורך כל שלבי הפרויקט נשאלות שאלות הדנות באלטרנטיבות תכנוניות, עיצוביות, באיכות החומר ופרטי הבנייה.

3. חומרי גמר: הדמיות אדריכליות מאפשרות בחינה של חומרי גמר ושילובים הרמוניים בין חומרים שונים, כך שיבטאו את סגנון העיצוב הנבחר. ניתן לבחון חומרים מעולמות משלימים או מנוגדים, ניתן לבחון פריסה ויישום של חומרים בחלל ולדון בשאלות על אופנה וטרנד. האם החומר איכותי ועל זמני או שמדובר במגמה עכשווית. האם אנו מחפשים אחר נגיעות של חמימות לעומת דרמה ודומיננטיות. האם הסגנון נקי, מינימליסטי ומאופק או אקלקטי עשיר ועוצמתי.

4. ריהוט ואביזרים: אחד היתרונות הבולטים בשנים האחרונות הוא השילוב בין תחום ההדמיות והתלת מימד לבין תחום הריהוט, מוצרים ואביזרים לבית. חברות רבות ובולטות בשוק העולמי, זיהו את הפוטנציאל השיווקי שקיים בענף ההדמיות והחלו לייצר מודלים תלת ממדיים של דגמים מהקולקציות העכשוויות שלהם. הדמיות פנים, מאפשרות ללקוח לקבל החלטות משמעותיות בפרויקט כגון: איזו ספה, של איזו חברה, מאיזה דגם, דו או תלת מושבית, בגוון כזה או אחר ובהעמדה כזו בחלל.

5. תאורה: קיימת מערכת יחסים עמוקה ומהותית בין תכנון אדריכלי לבין תאורה, שמהווה את אחד מאבני היסוד עוד בשלב התכנון. שימוש באור טבעי, משחקים בין אור וצל יכולים להדגיש אלמנטים באדריכלות, ניתן לשלוט ולווסת את תאורה בחלל, לייצר חשיפה אל מול הסתרה של אלמנטים אדריכליים ולייצר אינטימיות. קיימים פתרונות תאורה חכמים, פונקציונאליים ומעוצבים ובאמצעות הדמיות נוכל לייצר התאמה בין החלל לבין סגנון התאורה והאווירה הרצויה.

בתיאום מושלם: עיצוב האני הפנימי

כלל האלמנטים שמרכיבים את חלל הפנים וקובעים כיצד יראה מהותיים בפרויקט, כך שיבטאו את צרכיו של הלקוח ואת סגנון חייו. הדמיות מאפשרות ללקוח להיסחף לחדוות היצירה, בתיאום מושלם מול האני הפנימי, המקצועי והיצירתי שבו. היופי בא לידי ביטוי במידת החופש שמתאפשרת ללקוח וביצירה של תוצרים מעוצבים וריאליסטיים. יתרונות בולטים נוספים בביצוע הדמיות פנים:

1. האפשרות לתווך ולתקשר רעיון באמצעים וויזואליים: "טוב מראה עיניים מאלף מילים". גם אם אנחנו לא בטוחים מה ההחלטה הנכונה עבורנו עיצובית או תכנונית, הגוף שלנו מגיב לאמצעים וויזואליים, הדמיות היפר-ריאליסטיות, הממחישות נאמנה סיטואציות המתרחשות במרחב הפנים. ההחלטה יכולה להסתמך על חיבור רגשי או על חשיבה שכלית ומעשית, אך נלקחת מתוך הבנה מלאה של הסיטואציה ובביטחון הנובע מתהליך היצירה.

2. יצירה של דיאלוג פורה: השימוש בהדמיות כחלק מתהליך העבודה מייצר שפה משותפת וברורה בין הלקוח לבין גורמים רלוונטיים המעורבים בפרויקט. מתבססת אצל הלקוח הבנה וידע בעולמות התוכן של עיצוב ותכנון אדריכלי ומתאפשר דיאלוג פורה ומתמשך לאורך כל שלבי הפרויקט. היתרון המשמעותי בכך הוא שניתן לקדם תהליכים בפרויקט ביעילות, בצורה קלה ומהירה יותר.

3. גיבוש קונספט עיצובי: הדמיות אדריכליות מאפשרות ללקוח לגבש קונספט עיצובי, למקד ולחדד אותו ולתווך אותו הלאה. הן מאפשרות ללקוח להתפנות לעיסוק בשאלות מהותיות כמו: מה אני אוהב, מה אני מחפש להשיג ולייצר, מה חשוב לי, איזה מסר אני מעוניין להעביר והאם על הקונספט להיות מבוסס חוויה או פונקציונאלי ונטול ריגושים.

לסיכום, כוחן של ההדמיות טמון ביכולת להפוך פרויקט מורכב לנגיש, לאפשר ביצוע וקבלת החלטות בדרך קלה, נוחה ומותאמת אישית. בכוחן להחזיר את החשק והמוטיבציה ללקוח לבצע את הפרויקט, להיות שלם עם החלטות שנלקחות לאורך תהליך העבודה ולחוש הקלה במקום שבו צריך לקחת את אותן החלטות. הדמיות מאפשרות לבצע פרויקט שהוא הרבה מעבר ליופי ומשלב נופך אישי ופרקטי, לצד גישה קלה וידידותית. באמצעותן, הלקוח יכול לנהל את הפרויקט בראש שקט, עם ליווי מלא של צוות מקצועי וליהנות מטכנולוגיות חדשניות.

הדמיה אדריכלית: סטודיו מעיין גולן, עיצוב פנים: שרון מעיין.

עובדים חכם: הדמיות פנים כחלק מתהליך תכנון אדריכלי

תגובות