הנדסאי אדריכלות נוף - מקצוע עם קיימות

העולם הולך והופך למקום צפוף ומאוכלס יותר ויותר, זה לא סוד. אנחנו מרגישים את זה על הכביש, ברחובות, בשכונות המגורים.
נופי הילדות הפתוחים ורחבי הידיים שהיינו רגילים אליהם הוחלפו בשכונות בנויות, כבישים, מרכזים מסחריים ואזורי תעשיה, ומבלי ששמנו לב, העולם שהכרנו השתנה ללא היכר.
אם בעבר, ממעוף הציפור, היינו יכולים לראות עולם שברובו שטחים בלתי מיושבים, כיום השטחים האלה נדירים ומעטים.
הטבע הולך ונדחק אל שולי הערים והופך לאיים קטנים של ירוק המוקפים בבטון וברזל.

כיצד ממשיכים להתפתח תוך כדי שמירה על השירותים החיוניים שהטבע מספק לנו?
מה נשאר לנו מעבר לעבודה, פקקי תנועה, וצפייה במסכים? איזה זהות מקומית תישאר בתוך הכפר הגלובלי ההולך והקטן? היום, השמירה על הטבע אינה נחלתם של פעילים ירוקים בלבד, אלא נושא בעדיפות גבוהה כבר בשלבים הראשונים של תכנונים עירוניים ואזוריים.

סביב הצורך האנושי בריאות ירוקות במרחבים האורבניים התפתח מקצוע אדריכלות הנוף, המשלב אדריכלות קלאסית עם תכנון עירוני הלוקח בחשבון גם את הצמחיה והשטחים הפתוחים.

במקצוע אדריכלות הנוף העיסוק הוא ביצירת הנוף האנושי שמסביבנו, בין אם מחוץ, או בתוך המבנה. לתוך המרחב הציבורי מתכנן הנוף יוצק חוויות, אפשרויות, צבעים ומרקמים אשר משפיעים על מהלך החיים של האנשים החווים אותה מבלי לשים לב.
כלי העיצוב הייחודיים למקצוע – עיצוב באמצעות צמחייה וטופוגרפיה, מוסיפה לתחום הזה דינמיות נוספת – את מימד הזמן.
אדריכלי נוף מדמיינים כיצד המרחב שהם מתכננים יראה לא רק בסיום הקמת הפרויקט, אלא בעוד כמה עשורים, כאשר הצמחים שנשתלו התבגרו, והשימושים שנעשים בו הפכו לחלק ממהלך החיים של הקהילה החיה בו.
זהו מקצוע המשלב את האסתטיקה עם ההנדסה והבנת הטבע, וראייה רחבה עם רגישות לצרכים אנושיים עם הבנה טכנית וטכנולוגית.

המוערבות של הנדסאי אדריכלות הנוף בתכנון המרחבים המשותפים באה לידי ביטוי בשלל תחומים וממשקים בחיי היום יום שלנו, עליהם אנחנו לרוב לא נותנים את הדעת;
ברחובות, בכבישים, בתים פרטיים, מתחמי מגורים, מרכזי קניות, כיכרות, פארקים, גינות ציבוריות, מוסדות חינוך, מוסדות תרבות, אתרי הנצחה ומורשת, פארקים לאומיים ומרחבים בינעירוניים.

תוכנית הלימוד במסלול הנדסאי אדריכלות נוף, בנויה מנושאי לימוד רבים, החל ממקצועות יסוד ועד תחומי הנדסת הנוף ואדריכלות הנוף.
המקצועות הנכללים בתכנית הלימודים הם: תכנון גנים ונוף, השקיה וקרקע, תכנון מערכות השקיה, טופוגרפיה, גיאודזיה, פרטי אדריכלות נוף, הכרת הצמחים, תורת הקרקע, גינון, אך גם מתמטיקה, כימיה, אנגלית, שיווק, שרטוט ומדידה, שימושי מחשב, ציור, רישום, עיצוב, שרטוט אדריכלי ממוחשב ועוד.

לקראת סיום הלימודים הסטודנטים מגישים פרוייקט גמר יישומי, בו מוצגות המיומנויות הרבות שנלמדו במהלך הלימודים, ולעמוד בהצלחה בבחינות גמר חיצוניות ופנימיות.

בשוק של היום הביקוש עולה על ההיצע, משמע שיש יותר מקומות עבודה מאנשי מקצוע שיוכלו לאייש אותם.
אפשרויות התעסוקה מגוונות: במשרדי אדריכלות ותיכנון נוף, ביצוע והקמה, בפיקוח ציבורי ופרטי, ובחברות פרטיות המציעות שירותים או מוצרים בתחום.

היי-טק שמיי-טק

תגובות