6 טיפים לעיצוב גינה מוצלחת

חודשי האביב מהווים את הזמן הטוב ביותר לחידוש הגינה. אלה בדיוק החודשים שבהם תוכלו לנצל באופן הטוב ביותר את העובדה שמרבית הצמחים כבר התעוררו מתרדמת החורף ונמצאים בשיא פריחתם.

יחד עם זאת, על מנת שתוכלו להכין ולעצב את הגינה שלכם לקיץ המתקרב באופן יעיל, יש לעשות זאת באופן הנכון. בהקשר זה ניתן לומר שעבודה מאמצת שנעשית על פי תכנון נכון תביא לתוצאות חיוביות ארוכות טווח בעוד שהשקעה בלי תכנון נכון תביא בסופו של דבר להחמצה.

הדרך לחצר פורחת מתחילה בתכנון

כמו הרבה דברים מוצלחים, גם החצר שלכם זקוקה לתכנון מקדים. אין זה אומר שאתם חייבים לקרוא לבעל מקצוע, אבל אתם בהחלט נדרשים לקחת מספר דברים בחשבון ולא פחות חשוב – להביא אותם על הכתב.

סרטטו סכמה של הגינה שלכם. הסרטוט אינו חייב להיות מדויק אבל מספיק טוב כדי שיוכל לשמש אתכם על מנת להציג את התנאים ששוררים בה.

הסרטוט צריך לכלול את חלוקת כל השטח (היכן ממוקם הבית והיכן החצר) ממבט עילי תוך התמקדות באזורים המוארים יותר ופחות לרבות עצים שגורמים להצללה. כך סמנו באופן פשוט למדי את הרוחב ואת האורך כמו גם את מספר השעות שבהם יש שמש ישירה. אין צורך להיות ממש מדויקים – העיקר שיהיה משהו שיוכל לתאר את התנאים הכלליים בכל אזור ואזור.

המפה הזאת תשמש אתכם בשלב מאוחר יותר לבחירת הצמחים המתאימים ביותר לכל אזור.

מערכת השקיה מתאימה

השקיה ידנית אמנם פחות יעילה מהשקיה ממוחשבת אך מאפשרת גמישות בכל הקשור לכמויות המים. מערכת ממוחשבת מצד שני הרבה יותר נוחה וחסכונית אך כדי להפיק את המרב מהגינה, יש צורך בבחירת צמחים בעלי מאפיינים ודרישות דומים או לחילופין, לעשות שימוש במערכת השקיה מרובת ברזים. באופן הזה ניתן לספק לכל חלק בגינה את כמות המים הנדרשת בהתאם לסוג הצמחים וחשוב לא פחות – בהתאם לחשיפה לקרני השמש.

באופן כללי, קרקע שחשופה לשמש 8 שעות ביממה צריכה יותר מים ביחס לחלקה שנמצאת רוב היום בצל. כמובן שישנם מרכיבים נוספים כגון סוגי הצמחים וכאן נכנס לתמונה הסרטוט המפורסם שהכנו ושעליו נרחיב בהמשך.

גיזום עצים

עצים מהווים את אחד מאבני היסוד של כל גינה מוצלחת אך כדי ליהנות מהם, צריך לטפל בעצים באופן ה6 טיפים לעיצוב גינה מוצלחת

ראוי. גיזום תקופתי שלהם יאפשר לכם להשיג מספר מטרות. ראשית, על ידי הסרת ענפים שגדלו והגיעו לשביל או למקומות אחרים בגינה, תוכלו להרוויח יותר מקום. שנית, גיזום נכון מאפשר לעץ להתפתח באופן והצורה הרצויים. תוסיפו לכל זה את העובדה שגיזום עצים מאפשר לקרני השמש להגיע אל ענפים וצמחים נסתרים בגינה ותגיעו לעובדה שגיזום עצים היא אחת הפעולות הנדרשות בעל כמעט בכל גינה.

לפני שאתם מתחילים לגזום את העצים, ישנם מספר כללים שצריך להכיר שנוגעים להיבט הבטיחותי ולהיבט המקצועי. גיזום נכון צריך להתבצע בעונה המתאימה ובאופן בטיחותי שלא יסכן אתכם. אם אין לכם את הידע הדרוש או אם מדובר בעצים גבוהים וענפים כבדים, פשוט הזמינו שירותי גיזום עצים מקצועי. הגורמים שיכולים לגרום לפגיעה בעץ, בסביבה ובעיקר בכם פשוט אינם שווים את הסיכון.

הכינו את הקרקע

רגע לפני שאנו הולכים לבחור שתילים ועצים במשתלה, הגיע הזמן להכין את הקרקע. ריסוס העשבייה אם קיימת בזהירות ותוך נקיטת אמצעי בטיחות, יבטיחו את היעלמותה להרבה מאוד זמן. תוכלו לקבל פרטים נוספים עם אופן הטיפול בעשבייה אצל היועצים במשתלות השונות. שלב זה חשוב מאוד וגם אם מדובר כרגע בעיכוב קטן, בהמשך הוא יחסוך לכם הרבה מאוד זמן ועבודה.

לאחר שנפטרנו מהעשים, הגיע הזמן לזבל ולדשן את הגינה. רצוי לבחור בדשן מתאים והיכן שמתאפשר עשו שימוש בקומפוסט. הוא הרבה יותר זול, הוא אורגני והיעילות שלו אינה מוטלת בספק.

בשלב האחרון של הכנת הקרקע, בדקו את מערכת ההשקיה ורק לאחר שווידאנו שהכל עובד לשביעות רצוננו, נוכל להתחיל ולבחור שתילים. זה הזמן להוציא מהכיס את הסרטוט של הגינה מהפסקה הראשונה בכתבה...

בחירה ותכנון על פי האקלים בכל חלק

זוכרים את הסרטוט שהכנתם? קחו אותו וגשו למשתלה המועדפת עליכם – רצוי כזאת עם יועצים שמבינים דבר או שניים. כדאי ללכת דווקא בשעות שאינן עמוסות, באופן הזה תבטיחו את תשומת הלב המלאה של היועץ שלכם.

חשפו בפניו את הסרטוט תוך התמקדות בשעות החשיפה לשמש, הגודל של כל אזור והאם יש בו קו השקיה נפרד. כך תוכנו להבטיח שהצמחים שיבחרו יתאימו באופן מושלם לתנאי הגידול בחצר שלכם.

חשוב להקדיש מספיק זמן לבחירת הצמחים מהסיבה שצמחים מתאימים יצמחו הרבה יותר מהר ויחזיקו מעמד לאורך שנים רבות. באופן הזה תחסכו לעצמכם זמן טיפול, מים והרבה אנרגיה ועגמת נפש.

התמקדות בשתילים קטנים וזולים

אם יש לכם תקציבים עודפים, הפסקה הזאת אינה מיועדת לכם אך אם אתם שייכים לשכבת האוכלוסייה העיקרית, כדאי שתדעו שאתם יכולים לחסוך הרבה מאוד כסף ועדיין להגיע לתוצאות ממש מרשימות.

אם בחרתם את הצמחים באופן הנכון, קצב הצימוח והקליטה שלהם יהיו מהירים ויפתיעו אפילו את הקוראים האופטימיים ביותר של מדריך זה. שתילים קטנים יותר יהיו הרבה יותר זולים – לעתים ביחס של יותר מ60%! לא צריך להיות גאון כדי להבין שמדובר בסכומים גבוהים של כסף אותו תוכלו להשקיע בדברים אחרים בחצר כגון ריהוט, גדרות וכל מה שעולה בדעתכם.

לסיום, עיצוב וטיפוח הגינה אינו עניין מסובך אך דורש ידע אליו ניתן להגיע על ידי השקעה מינימלית של זמן. כשמדובר בגינה, תכנון ועבודה נכונה משחקים תפקיד מרכזי והם הערובה להצלחה שלכם.

הכותב הוא רועי מהאתר 'גיזום פלוס'

תגובות