הוכרזו הזוכים בתחרות האדריכלים בירוחם

הוכרזו הזוכים בתחרות האדריכלים בירוחםמשרד הבינוי והשיכון, התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל והמועצה המקומית ירוחם הודיעו הבוקר לזוכים במקום הראשון בתחרות לתכנון מתחם בורנשטיין בעיירה כי נבחרו להוביל את ביצוע התכנית.

שלוש הצעות דורגו במקומות הראשונים בתחרות האדריכלים לתכנון הציר הראשי של ירוחם

במקום הראשון זכתה ההצעה של האדריכלים אריאל שרעבי ושמעון מאיר - תכנית "מרכז עירוני פעיל", המשלבת שוק ומגוון שימושים מסחריים ועסקיים,

במקום השני – נבחרה תכנית "האפיק המרכזי", שילוב של טבע עירוני ומרחבים ירוקים של האדריכלים דן פרייס, שמעון פילצר, צ'ארלס יעבץ יחד עם טל בלומברג מנדל, ליטל חן ובר הרשברג.

במקום השלישי – נבחרה תכנית "לב ירוחם", מרכז העיר כרובע להולכי רגל בלבד של אורי כהן אדריכלים.

משרד הבינוי והשיכון, התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל והמועצה המקומית ירוחם הכריזו ב- 21 ספטמבר 2020 על פתיחת תחרות תכנון ראשונה מסוגה בישראל. במסגרת התחרות התבקשו האדריכלים והמתכננים להציע תכנון מחודש המערב שימושים לרחוב בורנשטיין, שמהווה ציר מרכזי והיסטורי בכניסה לעיירה.

17 הצעות הוגשו בתחרות ולאחר בחינה מעמיקה של צוות השופטים בהם:פרופ' אירית צרף נתניהו- יו"ר חבר השופטיםגב' טל אוחנה – ראש המועצהאדר' ורד סולומון ממן– אדריכלית ראשית משהב"שאדר' אסתי כהן ליס– אגף תכנון בכיר משהב"שאדר' חני שלו– סגנית מנהלת חטיבה טכנית, מחוז דרום משהב"שאינג' אולגה גולדשמידט - מהנדסת העיראדר' מרב מורד  – מתכננת העיראדר' פרלה קאופמן ואדר' אסף לרמן, אשר בחרו שלוש הצעות אשר זכו בפרס כספי.

הזוכה במקום הראשון היא תכנית 'מרכז עירוני פעיל' אשר הוגשה ע"י האדריכלים אריאל שרעבי ושמעון מאיר שזכתה בפרס בסך – 70,000 ₪ ותבצע את תכנון התב"ע החדשה לרחוב בורנשטיין.הזוכים במקום השני הציעו את תכנית 'לב ירוחם' וזכו בפרס בסך – 40,000 ₪והתכנית 'האפיק המרכזי' נבחרה במקום השלישי וזכתה בפרס  בסך – 15,000 ₪.

בנוסף, צוות השופטים ציין שתי הצעות נוספות לקבלת צל"ש אשר יקבלו מענק כספי בסך 7,000 ₪ כל אחת.

הודעת זכייה נשלחה לזוכים ובקרוב ההצעה שנבחרה במקום הראשון תחל את התכנון בפועל.

המתמודדים  בתחרות נתבקשו להציע תכנית בינוי תלת ממדית שתמחיש את הרעיון האורבני החדש. בחירת המתכנן שיוביל את התכנית, אשר נעשתה עד כה ממאגר המתכננים הקיים של משרד הבנוי והשיכון, התקיימה לראשונה בתחרות פומבית פתוחה שאפשרה להציע את הרעיון העיצובי האורבני לפני שבוחרים מתכנן. התחרות זכתה להצלחה רבה ולהיענות גבוהה מצד משרדי התכנון והאדריכלים בארץ.

התחרות האנונימית עודדה תכנון מקורי ומרענן, והעניקה הזדמנות שווה גם למשרדים צעירים ולא מוכרים לזכות בתכנון שכונה חדשה במרכז העיר בירוחם.

הקריטריונים שנשפטו: יצירת עירוניות המציעה מוקדי עניין חדשים ופעילים במרכז העיר, מגוון פתרונות דיור ושדרוג המרחב הקיים ועוד.

עם סיום משבר הקורונה הוחלט במשרד הבנוי והשיכון ליזום מסלול נוסף ומיוחד לבחירת מתכננים באמצעות תחרויות תכנון במטרה לעודד את משרדי התכנון בארץ ליצירה מחודשת ולעורר בכך את שוק התכנון והבניה. התחרות בירוחם הייתה הפיילוט הראשון לבחינת מסלול זה.

ורד סולומון ממן האדריכלית ראשית, משרד הבינוי והשיכון: "המשרד מעסיק בשגרה עשרות משרדי תכנון ואדריכלות באמצעות מכרזים ומאגר המתכננים המשרדי, אך יש מקום חשוב לבחירת מתכננים באמצעות שיטת התחרות הפומבית, המעניקה הזדמנות לחופש יצירה ומאפשרת גם למתכננים צעירים להתמודד.מסיבה זו, מצאתי לנכון להוביל את מסלול התחרויות הפומביות במשרד ובתמיכת מנכ"ל המשרד והוועדה העליונה הדבר התאפשר. נמשיך לעודד רשויות מקומיות שעובדות עמנו לקיים תחרויות בתחומן בכדי לקבל רעיונות חדשים ורעננים, ולשתף בתהליך הבחירה גם את ציבור התושבים באותה רשות.אני רוצה להודות במיוחד לראש המועצה של ירוחם הגב' טל אוחנה על שיתוף הפעולה המדהים בהובלת התחרות, וכמובן לשופטים היקרים שהקדישו מזמנם היקר בתהליך השיפוט המרתק".

טל אוחנה, ראש המועצה המקומית ירוחם: "ירוחם מובילה חדשנות בלב מדבר. תהליכי הפיתוח המואצים בתחומים הכלכליים והנדל"ניים משפיעים גם על התחדשות עירונית במרחבים העירוניים הוותיקים. ירוחם מהווה מוקד משיכה למשפחות צעירות מכל הארץ בזכות חינוך איכותי מגיל רך ועד אקדמיה, מגוון אירועי תרבות וקהילה ויזמות טכנולוגית. אני שמחה לראות את ההיענות וההתעניינות הרבה של משרדי אדריכלות מכל הארץ בפרויקטים שלנו. הציר הראשי שלנו הוא ביטוי ל-70 שנים של תחנות יזמות בזמן, ממפעל הקרח ועד קריית ההייטק, עם חיבור בין הטבע המקומי - האגם ומכתש ירוחם".

אדר' רם מרש, יו"ר התאחדות האדריכלים ובוני הערים בישראל:"התאחדות האדריכלים מעודדת את הרשויות בישראל לראות במסלול התחרות הפומבית כחלופה ראויה לבחירת אדריכל ותכנית הנכונה והטובה ביותר. במסגרת זו, התחרות לתכנון הרחוב הראשי של ירוחם מהווה סנונית ראשונה ומבורכת לסדרת תחרויות שאנו מקווים שיערכו בעתיד ביוזמה משותפת של ההתאחדות עם משרד הבינוי והשיכון.

בהזדמנות זו, אני מבקש להודות לכל העוסקים במלאכה ליוזמים ולשותפים, בראשם ראש מועצה מקומית ירוחם הגב' טל אוחנה וידידתי אדר' ורד סולומון – ממן, אשר הביעו אמון בתהליך, יזמו ודחפו למימושו ובכך תרמו תרומה מכרעת לצביון של המרחב העירוני והציבורי בעתיד, וכן לאנשי המטה וחברי וועדת תחרויות של ההתאחדות ובכלל.

בתור יליד ומי שפועל מבאר שבע וכל שנותיו המקצועיות פעל גם בירוחם, אני שמח וגאה על כך שהבשורה מגיעה מהדרום, אליו יש לי ותמיד יהיה לי קשר מיוחד. תכנון בדרום בכלל ובירוחם בפרט, מהווה אתגר עם ערך מוסף אדיר היות ויש בחובו כמעט כל נושא עליו קהיליית התכנון משוחחת בשנים האחרונות לרבות הקשרים היסטוריים, דמוגרפיים, נופיים, אקלימיים וכלכליים ייחודיים למקום, עובדה שתביא בהכרח לפתרון ייחודי. יישר כח."

תגובות