עושים סדר בשיפוץ

עושים סדר בשיפוץ
סוף מעשה במחשבה תחילה - המאמר שיציל אתכם מ"הפתעות" ואלתורים יקרים
מתכננים שיפוץ? עשו לעצמכם טובה וקראו את המאמר הזה.
הוא עוסק בסעיפים שכדאי לתת עליהם את הדעת בזמן התכנון ולפני תחילת העבודות בשטח.
אנו מזמינים אתכם ללמוד מניסיונם של אלה שחלמו לשדרג משמעותית את מערכות הבית ואיכות החיים שלהם, אך מצאו את עצמם נאבקים שוב ושוב מול שורה של מחסומים שנבעו מכך שלא תכננו מראש את התשתית הנכונה למערכות הרצויות.
כאשר תהליך התכנון נעשה על ידי אדריכל.ית או מעצב.ת פנים, שלב התכנון כבר לוקח בחשבון את מערכות התמיכה הנדרשות, אך שיפוץ שמתוכנן על ידי בעלי הבית ללא תמיכה מקצועית עלול להשמיט את הנקודות החשובות הללו בשלב התכנון ולאחר מכן להיתקל בקשיים אמיתיים בשטח לממש את הטמעת המערכות הללו.
ריכזנו כאן רשימת נושאים שיש להכין עבורם את התשתית עוד בשלב התכנון.
כאלה שללא הקמת הכנות מתאימות בשלב הראשוני של השיפוץ, תצטרכו לבחור בין ויתור על הרעיון לבית ביצוע הכנות מאוחרות בצורה שאינה אסתטית או מצריכה פתרונות יקרים שינפחו את העלויות ואת משך זמן העבודות.

תאורה
גוף תאורה נתפס על ידי אנשים רבים כאביזר חיצוני שניתן להשאיר את בחירתו לסוף העבודות, אך זו טעות נפוצה שעלולה לגרום למפח נפש.
התאורה המודרנית היא תאורה טכנית בעיקרה וכוללת לעתים קרובות תאורה סמויה, גופי תאורה שקועים, תאורת התמצאות ללילה, תאורת חירום ואלמנטים עיצוביים ופונקציונאליים נוספים שכרוכים בתכנון מוקדם.
יש קשר אמיץ בין הנמכות גבס, העמדת ריהוט, תכנון מערכת המיזוג (מעברי צנרת בהנמכות גבס, אזורים פריקים לטיפול במזגן) ועוד גורמים תכנוניים, לבין תכנון התאורה.
במילים אחרות: התאורה צריכה להיות מתוכננת לפני תחילת העבודות, כולל התאמה בין תשתית התאורה הנדרשת לבין מערכות המיזוג ותכנון המנכות תקרה ונישות / קירות גבס במידה ומתוכננים כאלה.
טעות נפוצה נוספת בתחום זה: במידה ומתוכננת תאורה שקועה בהנמכת גבס, איש הגבס חייב לקבל את מיקומם המדויק של גופי התאורה והמידות המדויקות שלהם לפני ביצוע ההנמכה כדי לתכנן את הניצבים בגבס כך שלא יתנגשו עם מיקום גופי התאורה.

חדר קולנוע

אנשים רבים מעוניינים בחדר קולנוע ייעודי אך אינם מודעים להכנות שיש לעשות כדי להפוך אותו למושלם ומפנק.
בין אם מדובר על התשתית המתאימה למערכת המקצועית, בין אם מדובר על תאורה שלוקחת בחשבון תרחישים שונים בחדר (מצב תאורה אחד לצפייה, אחר לקריאה ואחר לאירוח כולל, למשל), או על איטום טוב של החדר מפני רעש חיצוני ושל סביבת החדר מפני הרעש שבתוכו.
ניתן להכין תשתית למתקן מים לצורך מטבחון קטן, ועוד פינוקים בהתאם לגודל החדר ומידת הנוחות ואפקט הוואו שאתם מעוניינים בו...

מוצרי איכות מפנקים בחדרי אמבט
קיימים לא מעט אביזרים שניתן לשבץ בחדר האמבט כדי לשפר משמעותית את איכות החיים שלנו.
רוב האנשים שאינם אנשי מקצוע אינם מודעים לאפשרויות ופוגשים אותם לראשונה באולמות התצוגה בבואם לבחור כלים סניטריים.
ברשימה זו מככבים מחממי מגבות, מפשירי אדים במראה, תאורה בנויה בתוך המראה (להשגת תאורה אופטימאלית לגילוח ולאיפור).
נחשו מה? כל אחד מהאלמנטים הללו דורש הכנה מתאימה בדמות נקודת חשמל ייעודית במיקום מסוים, ובמעגל נפרד משאר נקודות התאורה / נקודות החשמל.
ההמלצה: גשו לסיור מקדים באולמות תצוגה ובדקו באילו אביזרים אתם מעוניינים ומהן דרישות הספק להכנת תשתית מתאימה להתקנתם בעתיד.
לאחר שתסיימו את התקנת חיפויי הקירות (חרסינה), לא תוכלו ליצור נקודות חשמל חדשות.
אביזרים במטבח
בכל הנוגע למטבחים הביתיים המודרניים, מגוון האפשרויות עצום.
קיימים לא מעט אביזרים ומכשירים חשמליים שניתן להתקין לצורך שיפור ההתנהלות היומיומית, טיוב איכות החיים וכן מוצרים נישתיים מקצועיים בתחומים קולינאריים שונים. ביניהם תוכלו למצוא קולט אדים, טוחן אשפה, מכונת קרח, מקרר יינות, מגש חימום מזון וזו רשימה חלקית בלבד.
כאמור, כל אחד מהם דורש הכנת תשתית מתאימה.
היעזרו בחברת המטבחים ובהוראות יצרני מכשירי החשמל לתכנון נכון של נקודות החשמל, המים, ובדקו אם קיימות דרישות נוספות בהתאמה לכל מכשיר ומכשיר.

קמין
רוצים אח לחימום בחורף? מצוין, היערכו לכך.
חשוב לתכנן מראש את מיקומו, את סוג הקמין ואת דרישות התשתית הספציפיות של היצרן.
מי שאינו מצוי בתחום הקמינים יופתע לגלות את מגוון האפשרויות בתחום זה, הכולל מנעד גדול של סגנונות עיצוביים, של גדלים וסוגים שונים שכל אחד מהם מגיע עם הנחיות ברורות וייחודיות.

חימום תת רצפתי

אם אתם אוהבים חימום רצפתי שיאפשר לכם ללכת יחפים בחורף, חשוב שתדעו שהרוב המכריע של סוגי החימום הרצפתי מונחים מתחת לריצוף ולא מעליו.
לכן, חשוב לתכנן היטב את תשתית החשמל ואת גובה הריצוף כדי להניח את הריצוף על גבי התשתית המתאימה והנוחה ביותר.
בררו את סוג מערכת החימום המתאימה לכם ביותר ביחס לגודל החלל ולעלויות הקמת המערכת מול עלויות הפעלה שוטפות והכינו את ההכנות המתאימות מראש.

שואב אבק מרכזי

אם נמאס לכם לשוטט בבית עם שואב האבק שלכם כדי להגיע ממקום למקום ולנקות, מערכת שואב אבק מרכזית יכולה לתת לכם מענה מצוין, אלא שכדי ליהנות מיתרונותיה יש להכין מראש מספר תנאים:
יש להקצות מקום לציוד (מנוע, מסנן, מיכל אגירה) ולמתוח מראש צינורות שאיבה בין הקירות לרצפה המובילים לשקעים מיוחדים אליהם יתחברו בעתיד ראשי שאיבה.
לכן עליכם לקבל החלטה באם אתם מעוניינים להתקין מערכת כזו ואיזו, כדי להכין עבורה את השטח מבעוד מועד.

מערכת בית חכם
קיימים סוגים רבים של מערכות בית חכם, וניתן לחלק אותן לשתי קטגוריות עיקריות: מערכות בית חכם קלאסיות שדורשת תשתית חיווט פנימית שמרשתת את כל החדרים והאביזרים בבית בחוטים הנמצאים מתחת לריצוף, מתחת לתקרות ובקירות, ומערכות בית חכם אלחוטיות שאינן דורשות תשתית כזו.
לכל אחת מהקטגוריות יתרונות וחסרונות שכדאי ללמוד אותם היטב בטרם מקבלים החלטה, אך חשוב לערוך את שלב ההתלבטות כאשר הדרך עדיין פתוחה לממש את שתיהן.
כך תוכלו לקבל החלטה מתוך התאמה אמיתית ולא מתוך אילוץ.

שער / מחסום חניה
למרות שאנשים רבים חושבים על נראות ועל הפונקציות של שער הכניסה לבית רק בשלבים הסופיים של השיפוץ, הם שוכחים עד שלב זה כמה חשובה נראות ופונקציונאליות שער הכניסה לבית.
מעבר לפן העיצובי והאסתטי (זה הדבר הראשון שמקבל את הנכנסים אליכם הביתה), יש משמעות בטיחות, פונקציונאלית, נוחות שימוש ונוחות תחזוקה שוטפת.
כל אחד מסעיפים אלה חשוב מאד לאיכות החיים בבית.
שער הכניסה צריך להשתלב באופן מושלם בחלק הבנוי של גדר הבית ודורש תשתית חשמל מתאימה. מניסיון שלנו, לעתים אף נדרשות התאמות נוספות כדי להתאים את תנאי השטח להתקנת השער / המחסום הרצוי.
בחברת NICE מספרים לנו שמגוון השערים החשמליים הקיים היום גדול, ומציע אופני הפעלה מודרניים הכוללים שליטה מרחוק, ויתרונות עיצוביים גם למנוע לשער חשמלי, שיכול להיות מוסתר רק תבחרו והכינו את התשתית.

כפי שכבר הבנתם, יש לכם הרבה שיעורי בית לעשות לפני שאנשי המקצוע השונים יתחילו לעבוד בבית.
למדו את הנושאים, הכינו את רשימת הדרישות לכל אביזר ומערכת בה אתם מעוניינים והצליבו בניהם.
סוף מעשה במחשבה תחילה כבר אמרנו?

תגובות