לא אמן ולא יזם - מוכר שירותים

איזה אדריכל ישראלי מפורסם אומר את הדברים הבאים? "מאז ומעולם אדריכלות הייתה ביזנס. צריך להתפרנס מזה, אבל אני לא איש עסקים, אני מוכר שירותים: שירותי ייעוץ, שירותי שרטוט ושירותי פיקוח. בזאת מסתכמות יכולותיי. אין לי סגנון משלי. אני לא אמן, ואיני מצפה שהקליינטים יממנו את האמנות שלי. אני מייצר בתים לאנשים לאחרים."

 

כתבה בגלובס המוצגת כנאום "אני מאמין" ארוך מציגה את דבריו של האדריכל המאד מצליח עודד חלף. על אדריכלים שהם מותג, על קולגות כמו שרם ופיבקו, כרמי ויסקי. עודד מצוטט ואומר דברים על המקצוע שמעטים מדברים עליהם. למשל על הצורך של אדריכלים בשיווק "אני מכיר אנשים ואדריכלים, שמכחישים יח"צנים. מחזיקים כאלה, אך מכחישים את הדבר... אדריכלים מוכרים כישרון ושירות, האפיון והדימוי של אותו כישרון ואותה יכולת שירות של כל אדריכל באשר הוא, נחשפים לקהל הפוטנציאלי מאד מאד לאט, כי פרויקט בנייה, גם קטן, מתהווה במשך שנים. נוצר מצב שהתדמית והתווית של האדריכל, מתעכבת, ולכן תמיכה של יחסי ציבור בעסקי אדריכלות, היא נכונה, ולפעמים כמעט הכרחית. אבל אם אקדיש את זמני שלי ליחסי ציבור, לא יהיה לי זמן להיות אדריכל."

 

מעניינת במיוחד דעתו של חלף על מעמד האדריכל "לדעתי, לאדריכלים המתלוננים על ירידת ערכם, אין להלין אלא על עצמם. לרבים מהם יש פזילה קשה לכיוון התיווך, ובכלל, אם ישאלו אותם, הם רוצים להיות יזמים כשיהיו גדולים. אדריכל שמשווה את שכר טרחתו לשכר טרחת המתווך ומגלה שעשה פחות כסף 'בסיבוב', אם הוא מודד את זה לפי שעה, ירגיש מתוסכל וזה לא מפתיע. נורא קל לטעון כלפי כל העולם ולהתלונן על 'המעמד המקצועי המתדרדר' - אני מציע לאדריכלים המתלוננים לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמם כמה הם עובדים מתוך כוונה כנה ומסירות לב למקצוע, וכמה עניין יש להם בפן המסחרי שלו. ההתגנדרות בתואר 'אדריכל' נותנת להם יתרון אובייקטיבי, לכאורה, ועמדה אינטלקטואלית לכאורה, אבל אם הם ממילא בדרך להיות מתווכים, או יזמים, שלא יתלוננו שמעמדם כאדריכלים מתדרדר."

 

בדרך כלל אני לא אוהב לא אמן ולא יזם - מוכר שירותיםאת סגנון הכתבות האלה. לטעמי זה סגנון עצלן שפשוט לוקח את המרואיין ומקליט אותו ללא חוות דעת או העמדת ראי כלשהו שיכול להציג לקורא משהו נוסף. אבל הפעם, בזכות המרואיין והדעות הרעננות והלא נפוחות מחשיבות עצמית, זה עובד.

 

התמונה מהאתר של משרד עודד חלף.

המאמר באדיבות

תגובות