מחלקים כסף, לא תיקח? לא תלך מכות?

תמ"א 38 ממשיכה להכות גלים ולהפיל חללים. התוכנית שמקורה בצורך לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה מציעה פיתרון של מתן זכויות בניה כדי לממן את השיפוץ הנדרש. זכויות בניה שוות כסף וכשיש מי שמחלק אותן, יהיו רבים שינסו לקחת. עכשיו מנסים להחזיר את התוכנית לפסים בשני מהלכים.

 

כבר זמן מה מסתבר שהתוכנית לא עובדת כמתוכנן, בלשון המעטה. הבעיות שהתגלו עד עכשיו הן:

 

לא משתלם לשפץ בתים במקומות זולים. כלומר בתל אביב ישפצו בתים ובבית שאן לא. אף קבלן לא מעוניין בזכויות בניה של עוד קומה בחיפה, חדרה, בית שאן או כל מקום אחר. זה לא שווה מספיק כסף.

 

התוכנית גורמת לסכסוכי שכנים - כל שיפוץ כזה כרוך בהסכמה של הדיירים, הדבר הזה מחריף כל סיכסוך איזוטרי לקרבות של ממש. ידועים סכסוכים שהגיעו לכדי איומים, השלכת אשפה ועוד. כל דייר חושב שמי שמארגן את הנושא בועד הבית לוקח לעצמו משהו והחשדנות מעבירה אנשים על דעתם.

 

יש כסף - יש מאכערים, ככה זה תמיד. בשוק מסתובבים כל מני אנשים שמגיעים לומחלקים כסף, לא תיקח? לא תלך מכות?עדי בתים ומנסים להחתים אותם על חוזה בלעדי תוך שהם מבטיחים המון. על כל חוזה כזה הם מקבלים מחברות קבלניות בין 5 ל 10 אלפים שקל. המאכערים מוכנים כמובן להבטיח הכל, אחרי מתן הבלעדיות מגלים הדיירים שהם צריכים לדון מחדש עם הקבלן על הכל ולהתפשר. כמובן שכל זה מחריף עוד יותר סכסוכים פנימיים.

 

יש שידרוג, אבל אין חיזוק נגד רעידות אדמה. האינטרסים של כולם זה להרוויח כסף. הדיירים רוצים עוד חדר, הקבלן רוצה לחסוך עלויות ולקבל את הזכויות לקומה הנוספת, העיריה רק רוצה שהתושבים ירדו לה מהגב ויפסיקו להתלונן ששום דבר לא מאושר, והתוצאה - מבוצעים שיפוצים על פי התוכנית אבל עם מעט מאד חיזוק הנדסי.

 

מול כל הנ"ל מנסות הרשויות להתמודד בתחיקה נוספת:

ראשית - כדי לתגבר את השיפוצים במקומות שאינם יוקרתיים ויקרים, אישרה עקרונית המועצה הארצית של משרד הפנים בתחילת אפריל תמריצים נוספים לחיזוק מבנים, כולל תוספת של עד שתיים וחצי קומות למבנים שיעברו חיזוק ביישובים בדירוג 7 ומטה. בנוסף, כדי להבטיח שכל שיפוץ באמת יכלול חיזוק נגד רעידות אדמה, דנה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בנספח הנדסי לחוק שיפרט תנאי סף מינימאליים לעמידה בתקני חיזוק מבנים. הנספח יגדיר טוב יותר מה חייב הקבלן לבצע על מנת לקבל את האישורים לזכויות הבניה הנוספות על פי תמא 38.

 

תגובות