שינויים והתחדשות באוניברסיטת חיפה

אדריכלית נעמי שמחוני סוקרת במגזין העיצוב את השינויים וההתחדשות של אוניברסיטת חיפה שתוכננה על ידי אוסקר נימאייר בשנות השישים. 

בניין אוניברסיטת חיפה תוכנן על רכס הכרמל כמלבן מוארך בגובה שתי קומות. על גג המבנה תוכננה שורת ביתנים שנועדו לאכלס פונקציות שונות, ולצד המבנה המוארך תוכנן מגדל מנהלה, בגובה 20 קומות. בתכניתו של נימאייר נערכו שינויים והיא לא יצאה אל הפועל במלואה - האוניברסיטה נבנתה באורך קצר מהמתוכנן, והביתנים שתוכננו על גג הבניין לא נבנו כלל, כך ששנמנע מהמשתמשים גישה לחלל החוץ ולאור היום.

 

בשנת 2001 התקיימה תחרות אדריכלים בה נקראו המתכננים להרחיב את חלל הספרייה, להאיר את החלל הפנימי ולשפר את בהירותו. הצעתו של אדריכל אסף לרמן נבחרה ובימים אלו מושלמת בניית השלב הראשון בתכנית שהציע. השינויים הוצעו מבלי לחרוג  מקווי הבניין שנקבעו על ידי נימאייר.

 

שמחוני מציגה את ההתערבות המתוכננת בגג המבנה ואת הצבתה של הספריה החדשה.&nbשינויים והתחדשות באוניברסיטת חיפהsp;בימים אלו הושלמה בניית הפטיו והמשרדים. בנייתו של "גרעין" הספרייה החדש תושלם בשלב השני. "אסטרטגיית ההתערבות שנבחרה משקפת את האופן בו מגדיר לרמן את המונח שימור" כותבת שמחוני. "המבנה המחודש מבקש לחזור אל הערכים שעמדו בבסיס התכנון המקורי ולא לשמר את המבנה שהוקם לימים, בו שובשו והופרו אותם עקרונות."

 

כתבה מומלצת, הצילום כאן של עמית גרון מתוך הכתבה.

תגובות