מורשת האדריכל אריה שרון

כתבה של מיכאל יעקובסון ב Xnet סוקרת את אתר האינטרנט החדש, המציג את המורשת של האדריכל זוכה פרס ישראל אריה שרון (1984-1900).

 

"שרון היה אחד האדריכלים הפוריים והמשמעותיים בדור המייסדים הישראלי" נכתב בכתבה, "הן כעצמאי והן כשותף במשרד אדריכלים (יחד עם זוכה פרס ישראל בנימין אידלסון, ולאחר מכן עם בנו האדריכל אלדר שרון). הוא אחראי בין היתר לבית הקולנוע "חן" בכיכר דיזנגוף ולבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, כמו גם לשכונת בתי אטריום בנצרת עילית. שרון התמחה גם בתכנון בתי חולים, כגון "שיבא" בתל השומר, "איכילוב" בתל אביב, "סורוקה" בבאר שבע ו"וולפסון" בחולון."

 

את אתר האינטרנט החדש בנה ועיצב נכדו של שרון, אריאל אלוני על בסיס ספרו האוטוביוגרפי של סבו, "קיבוץ + באוהאוס", שיצא לאור ב-1976. גם מיכאל מציין כי באתר "חסר ממד ביקורתי המעריך את מעמדו ואת משמעותה של המורשת התכנונית שהוא השאיר אחריו."

 

ההחלטה לבנות את האתר באנגלית בלבד היא לדעתי החלטה פרובינציאלית ומוטעית.מורשת האדריכל אריה שרון האתר חשוב מדי לשיח האדריכלי בארץ והפיכתו לפחות נגיש ופחות מובן לקהל הסטודנטים בישראל היא טעות. עבור הקהל האמריקאי הוא בכל מקרה הרבה פחות רלוונטי.

 

* התמונה של בית החולים בלינסון, מתוך האתר של אריה שרון.

המאמר באדיבות

תגובות