זו סכנה לתת לשוק לנהל את התכנון

בראיון בגלובס מדבר האדריכל מיקי מנספלד על הדרך בה הוא רואה את המקצוע. בתחילת הראיון הוא נשאל כמובן גם על אביו, אל מנספלד ועל עבודותיו אבל לקראת סוף הראיון הוא מספק כמה אבחנות לגבי כוחות השוק והרגולציה בארץ.

 

"ישראל סובלת מתכנון ממשלתי שכוחו נחלש והולך"... "האמת היא שכיום בכלל לא ברור מי מופקד על התכנון בישראל. פעם זה היה משרד השיכון, ועם השנים זה זזו סכנה לתת לשוק לנהל את התכנוןלג למנהל מקרקעי ישראל וממנו לערים עצמן. ובערים שולטים ראשי ערים, ששאיפתם לקבל יותר ויותר ארנונה"... "יזם פלוני שרץ יותר מהר ומגיש תוכנית שתשיא הכנסה מידית לקופת העירייה, יזכה במכרז, יקבל את השטח וישיג היתר. התב"ע מתכופפת בפני היזמים."

 

"אני חושב שזו סכנה לאפשר לתכנון להתנהל מעצמו, בכוח השוק"... "השוק צריך לתת דלק ותנופה, אבל הוא לא יכול ואל לו להיות הנהג שמוביל"... "כמו שעושים רגולציה בענף התקשורת ובכל הענפים הכלכליים, צריכה להיות רגולציה מסודרת גם בתכנון בכלל, ובתכנון ערים בפרט"... "אי אפשר לתת לערים לתכנן את עצמן - לא ביד המקרה, ולא ביד הנעלמה של השוק הקפיטליסטי."

 

מעניין לקרוא את אותן האבחנות מפי כל כך הרבה אדריכלים. לכולנו ברור שהשיטה בה נותנים לשוק לקבוע את הכל היא מאד בעייתית ויש לה חלק לא מבוטל במצב הדיור ואיכות המגורים בערים שלנו ובכל זאת, למרות הקונצנזוס, ההשפעה בפועל של האדריכלים לתיקון המצב קטנה כל כך.

 

* תמונת מיקי מנספלד מתוך הכתבה, צילום איל יצהר.

תגובות