המשולש הירושלמי וטליתא קומי

נועם דביר לוקח אותנו בכתבה ב"הארץ" לסיור בירושלים עם דוד קרויאנקר לרגל יציאת ספרו. דוד קרויאנקר מכנה את עצמו "ביוגרף עירוני". כשעבד בצוות לתכנון אורבני בעיריית ירושלים, התחיל לערוך סקרים היסטוריים וב-40 השנים האחרונות הספיק לפרסם כ-25 ספרים על תולדות האדריכלות והתכנון של ירושלים. בימים אלה יצא לאור ספרו החדש, "המשולש הירושלמי - ביוגרפיה אורבנית" (בהוצאת כתר ומכון ירושלים). 

 

לקרויאנקר יש מבט הפרוש לאורך זמן. הוא מציג תופעות שאנו לפעמים לא שמים אליהן לב, תופעות של עלייה ונפילה של מבנים ומתחמים בעיר. קרויאנקר עבד בעיריה תחת סגן ראש העיר לעניני תכנון ועסק בעיקר בשימור מבנים. במהלך הקריירה שלו הוא היה שותף לשורה ארוכה של מאבקים ציבוריים על השימור של בניינים ושל מרקמים עירוניים בירושלים. לפעמים הוא ניצח אך לעתים קרובות הוא נחל כישלון, כמו למשל במאבק על שימורו של בניין "טליתא קומי" שנהרס ב-1980.

הסיפור של בנין טליתא קומי

טליתא קומי הוא סיפור מהברית החדשה, המספר על בתו של ראש הכנסת, שחלתה במחלה קשה ומתה. לפי המסופר הקים אותה ישו לתחיה במעשה ניסים, לאחר שאמר לה "טליתא, קומי!"

 

בניין "טליתא קומי" עמד בין הרחובות מסילת ישרים למלך ג'ורג' ותוכנן על ידי האדריכל הגרמני קונרד שיק. הוא הוקם ב-1868 ועד תחילת מלחמת העולם הראשונה שימש כבית יתומות ומוסד חינוכי לנערות ערביות. לאחר שחרור ירושלים דנה אותו תוכנית הבינוי להריסה.

 

"ההיסטוריון זאב וילנאי המליץ להרוס את הבניין כיוון שהוא קשור באגדה נוצרית ומפני שהוא נוהל על ידי נזירות גרמניות נאציות", מספר קרויאנקר בכתבה, "אהמשולש הירושלמי וטליתא קומי

לא שהבניין הוקם אי שם במאה ה-19, זה היה איזה 60 שנים לפני שהיטלר עלה לשלטון. אבל מי בכלל יודע את ההיסטוריה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. היתה לנו תחושה שחלק גדול מההחלטות שמתקבלות בוועדה נובעות מחוסר ידע".

 

בסופו של דבר טליתא קומי נהרס ובמקומו הוצב קיר הבנוי מרכיבים אדריכליים שפורקו מהבניין המקורי. קרויאנקר, שתיכנן את האתר עם האדריכלים נחמיה פאול ונחום מלצר, מסביר בכתבה שההחלטה לשמר זיכרון כה מינימלי ושנוי במחלוקת הגיעה רק לאחר שכשל המאבק הציבורי. לדעתו, האתר מסמל את כישלון מאמצי השימור ומשמש כתמרור אזהרה לדורות הבאים.

 

לא תמיד יש מקום לשימור מבנים ובטח שלא בירושלים בה לכל מבנה יש הסטוריה וכל פיתוח הוא בלתי אפשרי. אבל במקרה הזה נראה שהיו מעורבים שיקולים קטנוניים וחוסר ידע. הד הזיכרון של טליטא קומי שעומד מול המשביר באמת שלא יכול יותר מאשר לסמן כישלון תכנוני.

 

* גלויית טליתא קומי באדיבות אתר נוסטלגיה אונליין.

תגובות