על שימור ועל בית צים בחיפה

" להיות יפה נפש זה מצוין, לדגול בערכים גדולים זה מצוין, אבל בהרבה מקרים אתה מגיע למסקנה שחידוש עדיף על הרס, גם אם הוא לא בדיוק ברוח המקור". את המשפט הזה משמיע האדריכל מיקי מנספלד בכתבה בהארץ, כתבה בה מוצג השיפוץ המיועד לבניין צים שבעיר התחתית בחיפה.

נועם דביר מציג בכתבה את בנין צים וסוקר את דרכו ואת הנעשה בעיר התחתית של חיפה. הבנין תוכנן על ידי האדריכלים שמואל וארי רוזוב והוקם בשנת 1970. כמו בנינים רבים מאותה תקופה העל שימור ועל בית צים בחיפהוא בנוי בטון וזכוכית ונראה כגוש מונוליטי על קומת עמודים. על חזיתות הבנין מתנוסס לוגו החברה בכחול לבן.
לצד הסקירה ההיסטורית של התפתחות העיר, או ליתר דיוק דעיכתה, קובל נועם על איבוד זהותו של הבנין כפי שיקרה בעתיד הקרוב. השיפוץ מתוכנן על ידי האדריכל מיקי מנספלד והוא כולל פירוק החזיתות וחיפוי המבנה כולו בלוחות אלומיניום וזכוכית. נועם מחבר בין מבנה זה למבנים אחרים שעברו שיפוץ דומה ושואל " האם מדובר בניסיון למחוק מורשת של תקופה שלמה? והאם שיפוץ של בניין, הכרחי ככל שיהיה, מחייב גם שינוי של החזיתות?".

מנספלד הבן משיב לו "לא כל בניין שנעשה על ידי אדריכל גדול הוא בעל ערך שימורי לעולמי עד. צריך לקבוע סדר עדיפויות מה לשמר ומדוע".

דעתם של הטוקבקיסטים ברורה יותר "הבניין מכוער!" הם קוראים.
"חברים" אומר סטניסלב, "צריך להודות, שהייתה בישראל תקופה אדריכלית בה נבנו בניינים מכוערים (בלשון המעטה), שהטילו את צילם המעוות על חזות העיר עשורים רבים. בניין הצים הוא אחד מהם. גם מלון דן פנורמה מאותה קוהורטה קלוקלת והלא אסטטית. את הבניין הנ'ל, לא הייתי אפילו מתאמץ לשפץ. פשוט להרוס את הכיעור הצרוף."

תגובות