תחרות הספרייה הלאומית - הוארך שלב א'

בהודעה לעיתונות של החברה לבניין הספרייה הלאומית בע"מ, פורסם צוות השופטים שמונו לתחרות וכן נמסרה הודעה על הארכת שלב א', שלב התחרות הפתוחה, עד ל 16 באפריל 2012. להלן ההודעה במלואה ובה גם סקירת צוות השופטים:

 

הודעה לעיתונות

שלב א' של התחרות הוארך לבקשת האדריכלים בשלושה שבועות.

תאריך ההגשה החדש: 16.4.2012

על פי תקנון התחרות, בסיום השלב הראשון תבחר ועדת השיפוט עד ארבעה אדריכלים ישראלים שיעלו לשלב השני. בשלב השני, גם הוא אנונימי, יצטרפו אליהם ארבעה אדריכלים ישראלים וארבעה בינלאומיים שהוזמנו ישירות לשלב זה. כל אחד משנים עשר המשתתפים בשלב השני יהיה זכאי לסך של 100,000 ₪ כהשתתפות בהוצאות של הכנת הצעה ומודל.

 

חשוב לציין כי התחרות אינה מתמצה בעיון ובחינה של תכניות אדריכליות ובבחירת תכנון אדריכלי, אלא גם בבחירה של אדם בעל השראה שיישא על כתפיו אחריות לבניין שישרת את הספרייה הלאומית במשך שנים רבות, אשר עתידות להתאפיין בהתפתחויות טכנולוגיות מהירות ושינויים תכופים באופן בו נצרך מידע. חובה על ועדת השיפוט לוודא שהאדריכל מבין את רוח הפרויקט ואת הרגישויות של הסביבה בה נמצא הבניין, קשוב לדרישות המזמין והספרייה ופתוח לשינויים.

 

בשלב השני תיבחרנה שלוש הצעות ללא דירוג ביניהם. ועדת השיפוט תוכל להזמין את האדריכלים, שהגישו את שלוש ההצעות, להציג בפניה את ההצעה והדגם פרי תכנונם. לאחר מכן, הוועדה תדרג את שלוש ההצעות. ועדת השיפוט תציג את ההצעה שדורגה במקום הראשון לאישור החברה לבניין ודירקטוריון הספרייה הלאומית.

 

פרופ' גליאנו, יו"ר ועדת השיפוט:

"תחרות האדריכלים הבינלאומית למשכן חדש לספרייה הלאומית תסייע בבחירת אדריכל לאחד ממבני הציבור החשובים ביותר בישראל ואף בעולם. במיקום מעולה ומיוחד בירושלים ועם פרוגרמה עתירת דרישות פונקציונליות ותוכן משמעותי, האדריכלים עומדים בפני אתגר דורש יצירתיות ומעורר השראה. התחרות בת שני השלבים, אשר שומרת על אנונימיות המתחרים ואשר ועדת השיפוט שלה היא ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, מייצרת הזדמנות שווה לאדריכלים מובילים ומוכרים בעולם ולאדריכלים פחות מוכרים שעוד יגיעו לקדמת הבמה."

החברה לבניין הספרייה הלאומית מינתה את חברי ועדת השיפוט

החברה לבניין הספרייה הלאומית פרסמה היום את הרכב צוות השיפוט הבינלאומי לשלב הראשון של תחרות האדריכלים. הצוות כולל חמישה אדריכלים שלושה מחו"ל ושניים מישראל. האדריכלים הישראלים נקבעו על סמך המלצה של ועדת התחרויות של עמותת האדריכלים. בשלב השני של התחרות יצטרפו לוועדת השיפוט נציגים של הספרייה ויד הנדיב.

חברי הצוות:

פרופ' לואיס פרננדז גליאנו (יו"ר), ספרד. משמש כפרופ' בביה"ס לאדריכלות באונ' הפוליטכנית של מדריד. הוא עורך עיתון האדריכלות הגדול בספרד - Arquitectura Viva . שימש כפרופ' אורח באונ' ייל ורייס בארה"ב וכן כחוקר אורח במכון גטי.

פרופ' רפאל מוניאו, ספרד. זוכה פרס פריצקר לשנת 1996. שימש יו"ר ביה"ס לאדריכלות באונ' הרווארד ועד היום פרופ' אורח שם. תכנן בניינים בעיקר בספרד ובארה"ב, בין היתר את ההרחבה של מוזיאון פראדו במדריד, מוזיאון אמנות ביוסטון, מלון קורסאאל בסן סבסטיאן, בי"ח לילדים במדריד, בניין מדעים באונ' קולומביה בניו יורק, בניין חדש לביה"ס לאדריכלות ועיצוב של רוד איילנד.

אדריכל מסימיליאנו פוקסס, איטליה. פרופ' אורח בביה"ס לאדריכלות בפאריס ובאונ' קולומביה בארה"ב. שימש כיועץ למכון הצרפתי לאדריכלות וכן לוועדות התכנון העירוניות של ברלין וזלצבורג. תכנן באיטליה בתי ספר וכנסיות ובישראל את מרכז פרס לשלום ביפו.

פרופ' אלינער קומיסר ברזקי, ישראל. אדריכלית ומתכננת ערים, פרופסור אמריטוס באוניברסיטת תל אביב. כיהנה בעבר כמתכננת מחוז ירושלים במשרד הבינוי והשיכון וכתחרות הספרייה הלאומית - הוארך שלב א'מהנדסת העיר ירושלים. היתה ממקימי בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב ועמדה בראשו במשך עשר שנים.

אדריכל גבי שוורץ, ישראל. זוכה פרס רכטר לשנת 2002 ופרס דוד עזריאלי לשנת 2007 ומלמד בטכניון. תכנן, בין היתר, מעונות סטודנטים בטכניון 'כפר המשתלמים' וכן את הספרייה האקדמית ע"ש משפחת רוברט ויידלר סקלאר במכללת כנרת שזכתה באות העיצוב 2011

 

פרטים נוספים על התחרות אפשר למצוא באתר: http://www.nli-competition.org.il/

תגובות