של מי הבית הזה בכלל?

האדריכל דני שוורץ שתכנן את 'בית פנורמה' באילת, זועם על תוכנית היזם לשנות את המבנה: "הדבר יפגע ביופיו ובאופיו הייחודי של הבית ויגרום לו נזק בלתי הפיך". אז של מי בעצם הבניין? למי יש זכות לשנות בו חלקים? האם לבעליו החוקיים, ליזם ששילם עליו? או לאדריכל לו זכויות יוצרים על המבנה?


"אני חושב שהם לוקחים בניין שהוא אחד המיוחדים באילת והורסים ערכים ארכיטקטונים שאי אפשר להחזיר אותם ופותחים פתח לקלקול עוד יותר גדול", אמר דני שוורץ של מי הבית הזה בכלל?d=13565" target="_blank">בכתבה למקומון אילתי. "אם יהיה שם בית קפה ויוציאו כסאות בחוץ, הם יצטרכו לשים גגונים ופחונים ויהרסו את הבניין, שלפי דעתי המשוחדת, הוא יצירת אמנות. אני חושב שזאת די חוצפה לפגוע בבניין מבלי לזמן את הארכיטקט לוועדה ובלי לדבר אתו על זה."

הדיון "של מי הבניין הזה בכלל?" ישן ולא ייפתר כאן וגם לא בסוגיה הנוכחית באילת. קל להיזכר בניצניו כבר בספר "המעיין המתגבר". באופן מוזר מותר ליזם להרוס מבנה שלא הוכרז לשימור, אבל אם ירצה לשפץ ולא להרוס, הוא עלול להיות חשוף לתביעת זכויות יוצרים מצד האדריכל המקורי של הבניין.


חוק זכויות היוצרים הינו חוק בעייתי בנוגע לאדריכלות. הוא פוגע במקרים מסוימים בזכות הקניין של בעל הנכס. דבר אחד הוא להעתיק תכניות ללא רשות האדריכל (הפרת זכויות יוצרים) ודבר אחר הוא למנוע כל שינוי (הפרת זכות קניין). השני מבניהם פותח אפשרות לסחטנות מצד האדריכלים "או שאני אעשה את התכנון מחדש או שאני אתבע אתכם"... זה קרוב מאד ל "תשלמו לי כדי שתוכלו לבנות".

תגובות