איך יראו פני המקצוע?

סניף הצעירים בעמותת האדריכלים המאוחדים מייצג את ציבור האדריכלים הצעירים ומבקש להעלות את הנושאים שנידונו אל מול התמ"ת לדיון ציבורי אמיתי ולשמוע את חוות דעתכם.

יום ראשון, 9 ספטמבר 2012, 19:30
בית האדריכל, רחוב המגדלור 15 תל אביב 


שלום לכולם.

אתמול (4 ספטמבר 2012) התקיימה פגישה מסכמת עם משרד התמ"ת בנושא תהליך ההכשרה והרישוי והמבנה הפשוט. הפגישה התקיימה בנוכחות רשם האדריכלים והמשנה למנכ"ל המשרד ונידונו בה הנושאים הרבים שכבר העלינו בעבר תוך דגש על מתן פתרונות זמניים בדמות "הוראות מעבר" לתקופת הביניים.

 

במהלך הפגישה ארבעה נושאים שהעלינו קיבלו התייחסות שברצוננו לציינה:

 

1) ההספק הנדרש מאימון - חודד כי אין צורך להשלים את כל נושאי התכנון והתקנות לגבי כל תחום תכן בנפרד, אלא ניתן להשלימם בתחומי תכן שונים. לדוגמא - ניתן להשלים תכנון סופי בפרויקט מסוג בנייה רוויה, ולהשלים הגשה להיתר בפרויקט מסוג מבנה ציבור. אין צורך להשלים את כל הנושאים והתקנות לגבי כל תאיך יראו פני המקצוע?חום תכן.

 

2) נושאי האימון - הובהר כי גם נושאים כמו תמ"א 38 ושימור רלוונטיים להתמחות וניתן להגישם בטפסים.

 

3) הגדרת אדריכל מאמן - כיום אדריכל מאמן נחשב כזה שהשלים 10 שנות רישוי, או 5 שנות רישוי עם השלמת כל תחומי התכן בשנים אלו (אופציה לא ריאלית). לאחר בקשתנו הובהר כי אדריכלים שעבדו במהלך תקופת ההתמחות בפרויקטים הרלוונטיים (בנייה רוויה, מבנה ציבור ותב"ע) באופן מקיף (קריטריונים מדויקים יועברו אלינו בהמשך) - יוכלו אלה לאחר 5 שנות רישוי להיחשב מאמנים גם אם לא הם חתמו בעצמם על הפרויקטים הרלוונטיים ורק עסקו בהם במהלך ההתמחות. נושא זה יפתח את אפשרות האימון לאדריכלים צעירים עצמאיים רבים שלא ייאלצו לחכות 10 שנות רישוי עד שייחשבו מאמנים.

 

4) הריון ומילואים - הנושא יועלה בפני המועצה להנדסה ואדריכלות ויוגדר פרק זמן שניתן יהיה להחסיר בין אם למילואים או לחופשת הריון שייחשב למניין ההתמחות.

יש לציין שעדיין לא קיבלנו את מלוא הפרטים ותגובה מפורטת של משרד התמ"ת תועבר אלינו עוד כחודש וחצי, לאחר החגים.

 

כיוון שאנו מייצגים את ציבור האדריכלים הצעירים מול משרד התמ"ת ולא רק מדברים בשמו, אנחנו מבקשים להעלות את הנושאים שנידונו לדיון ציבורי אמיתי ולשמוע את חוות דעתכם שלא רק דרך טוקבקים. ביום ראשון הקרוב נקיים מפגש חשוב ובו נציג את השתלשלות העניינים מול משרד התמ"ת עד היום, מכלול הנושאים שהועלו בנושא תהליך ההכשרה והרישוי והמבנה הפשוט, התגובה האחרונה, והצעדים להמשך. אנו מעוניינים לעדכן אתכם בנושאים חשובים אלו ולא פחות חשוב - לשמוע את חוות דעתכם בעיקר בנוגע לאפשרויות הפעולה להמשך. השתדלו להגיע - בין אם אתם סטודנטים, מתמחים או אדריכלים צעירים עצמאיים שכן הנושא משפיע ישירות על כולנו.

 

אם כן - יום ראשון הקרוב, 9/9 בשעה 19:30 בבית האדריכל, רח' המגדלור ביפו.

מחכים לראותכם.

סניף הצעירים.

תגובות