הדבר הגדול הבא - התערבות אורבנית

כמעט מבלי ששמים לב הולך ועולה לאחרונה גורם חדש המשתתף בעיצוב העיר - עיצוב "גרילה" פרויקטים המבוצעים על ידי קבוצות תושבים, אמנים, אדריכלים ומשנים לפעמים את פני העיר והתנהגות התושבים בה. פרויקטים כאלה נראים בכל מקום ואפילו אצלנו אבל כרגיל האמריקאים מובילים.

בביאנלה לאדריכלות בונציה מציגה ארצות הברית ביתן אחר, ביתן שמסמן מהפיכה בחשיבה על העיר והתהליכים המעצבים אותה. נושא הביתן אינו אדריכל ואינו שיטת בניה, נושא הביתן הוא פעולות יחידים וקבוצות הפועלים בעיר. התמה שמציג הביתן הוא עד כמה המדיה החברתית מסייעת לתושבים להתארגן ולהשפיע. פרויקטים מחתרתיים בתקציב אפסי פועלים כמו מחט דיקור סיני - מתייחסים לבעיה אחת, במיקום מוגדר ומציעים לה פתרון זול ומיידי. לפעמים זה נכשל, לפעמים זה הופך להצלחה ומאומץ על ידי מועצת העיר. העניין הוא שהתהליך עוקף את צינורות התכנון המקובלים ולכן מגיע עם פתרונות מרעננים ביותר.

מספר דוגמאות

מחסור בשטחים פתוחים

הבעיה - מחסור חמור של שטחי ציבור פתוחים.
הפתרון - הפיכת קטע רחוב לפארק.
צוות שכונתי בשכונת ג'קסון הייטס פעל להפיכת רחובות לפארקים מקומיים והם התמקדו במקטע רחוב אחד. בתחילה המקטע נסגר רק בכל שבת שנייה. לאחר מכן העירייה הסכימה לסגור אותו לכל הקיץ וכעת הוא ייסגר בצורה קבועה.
צוות של 9 אנשים, תקציב של פחות מ 10 אלפים דולר לשנה.

גינון גרילה

הבעיה - מחסור בגינות מטופלות ומטופחות.
הפתרון - גינון על ידי התושבים בסביבתם הקרובה.
למעשה פרויקטים כאלה קיימים כבר גם בארץ במתכונת של גינות קהילתיות.
צוות - משתנה, תקציב - משתנה.

תיקון כיכרות

הבעיה - תכנון מוטה מכוניות הופך לבידוד חהדבר הגדול הבא - התערבות אורבניתברתי
הפתרון - הפיכת צמתי תנועה לפיאצות.
לפעמים כל מה שצריך כדי להפוך צומת למקום עירוני היא מחווה עיצובית והקניית תחושה שאנשים מוזמנים לעצור במקום. מארק לקמן הקים בפורטלנד אורגון קבוצה בשם City Repair, ארגון מתנדבים שבאמצעי גינון, צבע, ומעט סיוע טיפל כבר בעשרות פרויקטים בעיר.
צוות - 5 עד 25 מתנדבים לפרויקט (10 ימים), תקציב - 12 אלף דולר לשנה.

לא הפסדתם כלום אם לא הייתם בביתן האמריקאי, במקרה הזה הוא רק קופסה. למעשה, אתר האינטרנט המציג את התערוכה טוב בהרבה מהביתן ודרכו כדאי לכם להתרשם ממאה הפרויקטים הנבחרים.
בימים הקרובים אציג כאן נקודות מבט נוספות על הנושא ופרויקטים נוספים.

תגובות