פרויקט שער העיר של ראשון לציון

"ראשון לציון היא לא באמת עיר" בהצהרה הזו פותחת נעמה ריבה את כתבתה ב Xnet וממשיכה "אם פעם היא הייתה עיר מוגדרת עם מרכז ברור, הרי שבעשורים האחרונים היא התפשטה והלכה (...) מערב העיר הוא פרבר-שינה בממדים אמריקאיים, מפורק לפירורים. שכונות המגורים מנותקות, הקניונים והיכלות הקולנוע מחייבים הגעה ברכב פרטי"...

את הבעיה הזו שמתארת נעמה לא באמת זיהו בעיריית ראשון. הם ממשיכים בכל הכח לירות לעצמם ברגל עם אותו כלי הנשק התכנוני. בתחרות סגורה לעוד פרויקט מיותר במקום הלא נכון זכה משרד האדריכלים "קנפו-כלימור" (התמודד מול המשרדים "ניר-פרויקט שער העיר של ראשון לציון קוץ", "ישר אדריכלים" בשיתוף רון ארד, "באה אדריכלים" ו"ברעלי לויצקי כסיף"). התחרות היא על תכנון פרויקט גרנדיוזי של מגדלים, שטחים בנויים ופתוחים על פני כ-500 אלף מ"ר הממוקמים מעל למחלף בכביש 20.
זה פרויקט שלא יקרה וטוב שכך. לא יקרה כי הוא יקר כלכלית מעבר לכל סיכוי, הוא מיותר לחלוטין מבחינה עירונית לראשון לציון. הוא מחבר באמצעות אלמנט לא נכון שני חלקים שלא מתחברים. במקום להפסיק ולגדול החוצה לשטחים בהיקף ראשון צריכה ליצור ולחזק לעצמה מרכז מובחן.

לא במקרה מוזכרות בכתבה המילה "אוטופיה" והגשות של סטודנטים לאדריכלות. ההצעות המוצגות בכתבה מזכירות בהחלט אדריכלות רעיונית. נראה שלמשרדים המתכננים בכל זאת יש אינסטיקטים חדים לדעת מתי פרויקט הוא אמיתי ומתי זו תחרות ב"בואו נבנה משהו גרנדיאוזי כי ראש העיר מגלומן".
מוגזם לצפות שמי מהאדריכלים האלה יגיד לעירייה שהוא לא משתתף במשחקים אידיוטים?

התמונה כאן של OMA, מגדלים בחולות.

המאמר באדיבות

תגובות